James Wilby als Tony Last | |
Kristin Scott Thomas als Brenda Last | |
Rupert Graves als John Beaver | |
Pip Torrens als Jock Grant-Menzies | |
Judi Dench als Mrs. Beaver | |
Alec Guinness als Mr. Todd | |
Beatie Edney als Marjorie | |
Christopher Godwin als Dr. Messinger | |
Jackson Kyle als John Andrew | |
Anjelica Huston als Mrs. Rattery | |
Jeanne Watts als Nanny | |
Norman Lumsden als Ambrose | |
Richard Beale als Ben | |
Kate Percival als Miss Ripon | |
Richard Leech als Doctor | |
Roger Miller als Vicar | |
Stephen Fry als Reggie | |
Tristram Jellinek als Richard Last | |
Graham Crowden als Mr. Graceful | |
John Quentin als Brenda's Solicitor | |
Timothy Bateson als MacDougal | |
Moyra Fraser als Mrs. Northcote | |
Marsha Fitzalan als Polly Cockpurse | |
Annabel Brooks als Daisy | |
Tamsin Olivier als Veronica | |
Maureen Bennett als Marjorie's Maid | |
Alan Hay als Club Porter | |
Matthew Ryan als Club Page | |
Cathryn Harrison als Milly | |
Alice Dawnay als Winnie | |
John Junkin als Blenkinsop | |
Peggy Aitchison als Waitress | |
Jeannette Baillie als Rosa | |
Julian Infante als Indian Spokesman | |
Wiliam Gonzalez als Indian Singer | |
Hugh Simon als Travel Agent |
Charles Sturridge | Director |
Charles Sturridge | Writer |
Evelyn Waugh | Novel |
Tim Sullivan | Writer |
David Ranegar | Administration |
Ana Maria Bartoli Pearse | Production Assistant |
Lynda Levy | Unit Publicist |
Martin Horton | Producer's Assistant |
Liliana Velez | Production Assistant |
Jane Moscrop | Production Coordinator |
Ene Watts | Script Supervisor |
Francisco Sotillo | Administration |
Blanca Sanoja | Administration |
Ovidio Jimenez | Runner Art Department |
Chris Allies | Title Designer |
Saundra Chapman | Assistant Accountant |
Christopher Knowles | Location Manager |
Maria E. Gil Beroes | Production Secretary |
Aracelys M. Alviarez | Administration |
Gillian Bates | Production Coordinator |
Pablo Behrens | Location Manager |
Richard Hornsby | Assistant Art Director |
Peter Kohn | Assistant Director |
Jane Robinson | Costume Designer |
Toby Ford | Production Runner |
Nicky Kentish Barnes | Producer's Assistant |
Stephanie Clark | Production Assistant |
Jorge Morillo | Special Effects |
Gustavo Garcia | Administration |
William Figuera | Administration |
Melvin Lind | Assistant Director |
Eileen Diss | Production Design |
Chris Townsend | Production Design |
Murray Close | Still Photographer |
Jenny Hawkins | Wardrobe Assistant |
Danilo Vucenovic | Still Photographer |
Bob Smith | Camera Operator |
Peter Sutton | Sound Mixer |
Michael Jeffery | Wardrobe Supervisor |
Teresa Topolski | Casting Assistant |
Alan Bailey | Property Master |
Oswaldo Perez | Special Effects |
Bill Coleson | Wardrobe Assistant |
Isabel Pares-Reyna | Second Assistant Director |
Peter Hannan | Director of Photography |
Celestia Fox | Casting |
Paul Cadiou | Production Accountant |
Mark Berrow | Musician |
Angelica Landry | Assistant Editor |
Robin O'Donoghue | Sound Re-Recording Mixer |
Stefan Stankowski | First Assistant Camera |
Stephenie McMillan | Set Dresser |
Tony Aherne | Assistant Director |
Peter Coulson | Editor |
Derek Granger | Writer |
George Fenton | Original Music Composer |