Matthew McConaughey als Jake Brigance | |
Sandra Bullock als Ellen Roark | |
Samuel L. Jackson als Carl Lee Hailey | |
Kevin Spacey als Rufus Buckley | |
Ashley Judd als Carla Brigance | |
Donald Sutherland als Lucien Wilbanks | |
Oliver Platt als Harry Rex Vonner | |
Charles S. Dutton als Ozzie Walls | |
Brenda Fricker als Ethel Twitty | |
Kiefer Sutherland als Freddie Lee Cobb | |
Patrick McGoohan als Judge Omar Noose | |
Rae'Ven Larrymore Kelly als Tonya Hailey | |
Tonea Stewart als Gwen Hailey | |
John Diehl als Tim Nunley | |
Chris Cooper als Dwayne Looney | |
Nicky Katt als Billy Ray Cobb | |
Doug Hutchison als Pete Willard | |
Kurtwood Smith als Stump Sisson | |
Tim Parati als Winston | |
Beth Grant als Cora Mae Cobb | |
Anthony Heald als Wilbert Rodeheaver | |
M. Emmet Walsh als Willard Tyrell Bass (uncredited) | |
Octavia Spencer als Roark's Nurse | |
Darrin Mitchell als Skip Hailey | |
LaConte McGrew als Slim Hailey | |
Devin Lloyd als Willie Hailey | |
Mark W. Johnson als Willie Hastings | |
Joe Seneca als Reverend Isaiah Street | |
Thomas Merdis als Reverend Ollie Agee | |
Alexandra Kyle als Hannah Brigance | |
Terry Loughlin als Jury Foreman | |
Andy Stahl als Reluctant Male Juror | |
Joe Bullen als Joe Frank Perryman | |
Lorraine Middleton als Blonde Woman Juror | |
Graham Timbes als Male Juror | |
Jonathan Hadary als Norman Reinfield | |
Benjamin Mouton als Klan Bomber | |
Byron Jennings als Brent Musgrove | |
Patrick Sutton als Militant Teenager | |
Greg Lauren als Taylor | |
Danny Nelson als Bud Twitty | |
Mike Pniewski als Deputy Tatum | |
Elizabeth Omilami als Woman Angry at Klan | |
Lukas Cain als Looney's Son | |
Stacy Rae Toyon als Looney's Wife | |
Wayne Dehart als Claude | |
Helen E. Floyd als Waitress at Claude's | |
David Brian Williams als Customer at Claude's | |
Rebecca Koon als Dell | |
James M. Crumley Jr. als Guardsman Mackenvale | |
Jim Ritchie als Tom Hardy | |
Perry Ritchie als Sarah Hardy | |
Mike McLaren als Administrator at Whitfield | |
Tim Monich als Reverend Fink | |
Leonard L. Thomas als Man in Lumberyard | |
Brance H. Beamon als Noose's Butler | |
Mildred J. Gilbreath als Noose's Housekeeper | |
Will Crapps als Minister | |
David U. Hodges als Bailiff | |
Maggie Wade Dixon als T.V. Anchor | |
Russell Hambline als Old Man Bates | |
Robert Chapman als Young Fisherman | |
Robert R. Bell Jr. als Fisherman | |
Tommy McCullough als Old Fisherman | |
Ryk St. Vincent als Deputy | |
Bettina Rose als Evelyn | |
Linda Calvin Johnson als Sugar | |
Terrance Freeman als Court Deputy | |
Alice Julius-Scott als N.A.A.C.P. Woman | |
William Truly Jr. als N.A.A.C.P. Man #1 | |
Walter L. Hutchins als N.A.A.C.P. Man #2 | |
Jerry Hunt als John | |
Howard Ballou als Reporter #1 with Hastings | |
Todd Demers als Reporter #1 with Jake | |
Stephanie Strickland als Stephanie (Reporter #1 with Buckley) | |
Kim Hendrix als Kim (Reporter #2 with Buckley) | |
Rob Jay als Reporter #3 with Buckley | |
Sherri Hilton als Reporter #2 with Jake | |
Steve Coulter als Klansman | |
Jackie Stewart als Fire Chief | |
Rosebud Dixon-Green als Woman at Rally |
William Steinkamp | Editor |
Peter Menzies Jr. | Director of Photography |
Arnon Milchan | Producer |
Akiva Goldsman | Screenplay |
Hunt Lowry | Producer |
Larry Fulton | Production Design |
Michael G. Nathanson | Producer |
Joel Schumacher | Director |
John Grisham | Producer |
John Grisham | Novel |
Elliot Goldenthal | Original Music Composer |
William M. Elvin | Associate Producer |
Mali Finn | Casting |
Joe Divitale | Sound Effects Editor |
Dorree Cooper | Set Decoration |
James F. Truesdale | Assistant Art Director |
Pamela S. Westmore | Makeup Artist |
Wendy M. Craig | Set Costumer |
Bonnie Daniels | Production Controller |
Ronald Cox | Propmaker |
Michael Singer | Unit Publicist |
Richard Toyon | Art Direction |
Marietta Carter-Narcisse | Key Makeup Artist |
Nancy Mott | Craft Service |
Steven Gerrior | Assistant Sound Editor |
Steve Galich | Special Effects Coordinator |
Julianna Arenson | Production Accountant |
Hugh McCallum | Grip |
Pamela Wise | Costume Supervisor |
Bob Putynkowski | Color Timer |
Jeffrey McMahon | Construction Foreman |
Chris Centrella | Key Grip |
Robert L. Stevenson | Hairstylist |
Janine Rath-Thompson | Key Hair Stylist |
Tim Monich | Dialect Coach |
Mickey Gilbert | Stunt Coordinator |
Lance Gilbert | Stunts |
Ken Nevin | Transportation Co-Captain |
Lee Lemont | Foley Editor |
Lucy Weber | Painter |
Matt Byrne | Utility Stunts |
Scott Elias | Location Manager |
Robert Elhai | Orchestrator |
Martin Weight | Video Assist Operator |
Kevin Murphy | Gaffer |
Dennis J. Lootens | Rigging Gaffer |
Michael Connell | Music Editor |
Adam Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Zandra Harding | Seamstress |
D. G. Fisher | Cableman |
Michael Denering | Scenic Artist |
Sharron Reynolds-Enriquez | Script Supervisor |
Rex Anson Rhorer | Rigging Grip |
William Hogue | Driver |
John H. Samson | Construction Coordinator |
Brad Einhorn | Property Master |
Keith P. Cunningham | Set Designer |
Bill McConnell Sr. | First Assistant Camera |
Margaret L. Schlaifer | Studio Teacher |
Asahel Cooper | Set Dressing Artist |
Petur Hliddal | Sound Mixer |
John Leveque | Supervising Sound Editor |
Lee Garibaldi | Transportation Captain |
Tommy Tancharoen | Transportation Coordinator |
Michael T. Wilson | Additional Editor |
Eric Wycoff | Lighting Technician |
Francis N. 'Lucky' Costello | Standby Painter |
Randy Feemster | Camera Operator |
Gary Duncan | Picture Car Coordinator |
Debra L. Tennant | First Assistant Editor |
Roland N. Thai | Sound Designer |
Ingrid Ferrin | Costume Design |
Robert Bradshaw | Dialogue Editor |
Andrew Adamson | Visual Effects Supervisor |
Christine M. Loss | Still Photographer |
Dominik Dugandzic | Special Effects |
William M. Elvin | First Assistant Director |
Emily Schweber | Casting Associate |
Bill Daly | Post Production Accountant |
Carl Fischer | Boom Operator |
John Moses | Musician |
Anthony Goldschmidt | Title Designer |
Tom Anderson | Assistant Chief Lighting Technician |
Jo Doster | Local Casting |
Jonathan Sheffer | Conductor |
Bettina Rose | Executive Assistant |
Dean M. King | Best Boy Grip |
Rene Crowe | Production Secretary |
Zack Davis | ADR Editor |
Steve Wolf | Special Effects Assistant |
Anna M. Elias | Assistant Location Manager |
Ben Nye Jr. | Makeup Supervisor |
Robert W. Steinkamp | Assistant Editor |
Mo Henry | Negative Cutter |
John Alfred | First Assistant Accountant |
Hilda Hodges | Foley Artist |
Suzanne Trucks | Camera Loader |
Don Lee | Digital Compositor |
Fred Stafford | Supervising ADR Editor |
Bill McConnell Jr. | Second Assistant Camera |
Joel Voorhies | Wardrobe Assistant |
Jerry Lousteau | Animal Wrangler |
Joel McKee | Assistant Property Master |
Michelle Madison | Additional Second Assistant Camera |
Fran Allgood | Costumer |
Darrell Woodard | Additional Second Assistant Director |
Christian J. Fletcher | Stunt Double |
A. Welch Lambeth | Key Production Assistant |
Chuck Brown | Dolly Grip |
Ash Taylor | Location Assistant |
Alan Edmisten | Second Assistant Director |
Eric Oliver | Second Second Assistant Director |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Scott Mobley | Special Effects Technician |
Bill Johnson | Unit Production Manager |
Troy Gilbert | Stunts |