Anna Kendrick als Alice | |
Wunmi Mosaku als Sophie | |
Kaniehtiio Horn als Tess | |
Charlie Carrick als Simon | |
Markjan Winnick als Marcus | |
Daniel Stolfi als Officer | |
Carolyn Fe als Customer | |
Gordon Harper als Fawning Sycophant | |
Viviana Zarrillo als Store Owner | |
Mairi Babb als Volunteer #1 | |
Susan Applewhaite als Volunteer #2 | |
Ethan Mitchell als Hot Waiter | |
James M. Jenkinson als Bar Patron | |
Lindsay Leese als Store Clerk | |
Toni Ellwand als Customer #2 | |
Deborah Grover als Volunteer #3 | |
Sara Bradeen als Volunteer #4 | |
Farah Merani als Host | |
Emily Abbate als First Running Podcast (voice) |
Mary Nighy | Director |
Alanna Francis | Screenplay |
Katie Bird Nolan | Producer |
Lindsay Tapscott | Producer |
Christina Piovesan | Producer |
Noah Segal | Producer |
Anna Kendrick | Executive Producer |
Sam Tipper-Hale | Executive Producer |
Gareth C. Scales | Editor |
Jennifer Morden | Production Design |
Claudia Dall'Orso | Art Direction |
Jessica Panetta | Makeup Department Head |
Nigel Turgeon-Mannion | Production Manager |
Owen Pallett | Original Music Composer |
Laurie May | Executive Producer |
Adrian Love | Executive Producer |
Coral Aiken | Line Producer |
Alanna Francis | Associate Producer |
Lucy Larkin | Set Decoration |
James Lazarenko | Sound Recordist |
Max MacDonald | Special Effects Coordinator |
Tristan Zerafa | VFX Artist |
Mike McLaughlin | Director of Photography |
Marissa Schwartz | Costume Designer |
Alice Searby | Casting |
Jeremy Doiron | First Assistant Director |
Caoimhe Clancy | Second Assistant Director |
Mark Van de Ven | Story Editor |
Krista Bell | Stunt Double |
Branko Racki | Stunt Coordinator |
Avaah Blackwell | Stunt Double |
Yana Faie | Stand In |
Breanne Norris | Stand In |
Rob Shannon | Marine Coordinator |
Alison Almeida | Production Coordinator |
Alison Almeida | Assistant Production Manager |
Anubha Momin | Assistant Production Coordinator |
Benjamin Hargreaves | Actor's Assistant |
Deena Nina | Executive Producer's Assistant |
Devon Owens | Third Assistant Director |
Cristina M. Mitchell | Script Supervisor |
Carlos Lopez | Graphic Designer |
Cat Montgomery | Set Dresser |
Sarah Bryans | Set Dresser |
Todd Bolton | Set Dressing Buyer |
Rhiannon Dunets | On Set Dresser |
Pascal Bennett | Property Master |
Jenna Allain | Assistant Property Master |
Colin Cameron | First Assistant "A" Camera |
Karan Boparai | Second Assistant "A" Camera |
Adrian Vieni | "B" Camera Operator |
Mike Pesut | First Assistant "B" Camera |
Chase McConnell | Digital Imaging Technician |
Danny Patterson | Drone Operator |
James Arthurs | Underwater Camera |
Samantha Falco | Still Photographer |
Ryan Haas | Gaffer |
Matt Aitia | Best Boy Electrician |
Robert Perreault | Best Boy Electrician |
Stephane St-Pierre | Generator Operator |
Pauline Hachey | Generator Operator |
James Minarik | Generator Operator |
Peter Simovic | Key Grip |
Ben Speir | Best Boy Grip |
Sean Steinman | Grip |
Joseph Redbreast | Boom Operator |
Laura McArthur | Animal Wrangler |
Melissa A. Smith | Additional Casting |
Kassana Garraway | Assistant Costume Designer |
Meron Kebede | Truck Supervisor |
Jessica Panetta | Key Makeup Artist |
Celeste Morton | First Assistant Makeup Artist |
Lucifer Barbetta | Makeup Artist |
Sam Ryan | Makeup Artist |
Jasmine Merinsky | Key Hair Stylist |
Israel Gracia | First Assistant Hairstylist |
Suzanne Heibati | Hairstylist |
Paula Nevin | Hairstylist |
Paul Naiman | Location Manager |
Daniel Vink | Assistant Location Manager |
Semco Salehi | Assistant Location Manager |
Scott Marleau | Location Production Assistant |
Christopher Hedrick | Location Production Assistant |
Brandon Fawkes | Location Production Assistant |
Max MacDonald | Visual Effects Coordinator |
Stephen Fromstein | Transportation Coordinator |
Mike Carry | Transportation Captain |
Rob Westhafer | Driver |
Tammy Zaleskis | Driver |
Max Gilmore | Driver |
Jonathan Gordan | Driver |
Garvin Walker | Driver |
John Covent | Driver |
Jason Gill | Head Driver |
Ryan MacKinnon | Head Driver |
Donnie Blaze | Catering |
Dustin Stillman | Set Medic |
Nancy Gagliardi | Production Controller |
Lori Casella | Production Accountant |
Gail George | First Assistant Accountant |
Andrew McDonough | Dailies Operator |
Ryan Birnberg | Sound Effects Editor |
Alan Geldart | Sound Effects Editor |
Aravind Sundar | ADR Editor |
Aravind Sundar | Dialogue Editor |
Kyle Campbell | Online Editor |
Jim Fleming | Colorist |
Matt Thibideau | Foley Artist |
Ryan MacNeill | Foley Artist |
Tess Moir | Foley Artist |
Dave Mercel | Foley Recordist |
Stephen Traub | Sound Re-Recording Mixer |
Shaun Gratto | Sound Re-Recording Mixer |
Kaya Pino | Music Supervisor |
Jordan Flanagan | VFX Artist |
Nathaniel Larouche | VFX Artist |
Daniel Pelc | VFX Artist |
Ryo Oami | VFX Artist |
Steven Davies | VFX Artist |
Paul Robert Turner | VFX Artist |
Esra Palancioglu | VFX Artist |
Deniz Palancioglu | VFX Artist |
Victoria Novak | Legal Services |
Thom Gill | Musician |
Oleg Kondratenko | Conductor |
James D'Arcy | Thanks |
Andrea Harkin | Thanks |
Jo Wallett | Thanks |
Diana Quick | Thanks |
Moss Barclay | Thanks |
Fodhla Cronin O'Reilly | Thanks |
Autumn de Wilde | Thanks |
François Dumoulin | Thanks |
Stephen Woolley | Thanks |
Norah Sadava | Thanks |
Larissa Giroux | Thanks |
Michael Heimler | Thanks |
Manon Palmer | Thanks |
Andrew Tsoules | Thanks |
Steve Boisvert | Thanks |
Suzanne Court | Thanks |
Norman Yeung | Thanks |
Gerardine O'Flynn | Thanks |
Alex Rusher | Thanks |
Mick Sullivan | Thanks |
Marissa Frobes | Thanks |