Gary Graham als Detective Matthew Sikes | |
Jenny Gago als Detective Beatrice Zapeda | |
Eric Pierpoint als Detective George Francisco | |
Michele Scarabelli als Susan Francisco | |
Sean Six als Buck Francisco | |
Lauren Woodland als Emily Francisco | |
Dana Andersen als Mary O'Naise | |
Susan Appling als Priestess | |
Lee Bryant als Phyllis Bryant | |
Diane Cary als Penny | |
Patience Cleveland als Cashier | |
James Cooper als Transient | |
Sondra Currie als Teri Cloth | |
Robert Donner als Sheriff (uncredited) | |
Michael Durrell als Avid Fan | |
Terrence Evans als Rancher | |
Ron Fassler als Captain Brian Grazer | |
Nina Foch als Burak | |
Jim Fyfe als Elliot Riley | |
Don James als Mitch, the cop | |
Jeff Marcus als Albert Einstein | |
Diane Markoff als Communications Officer | |
Khin-Kyaw Maung als Reporter | |
John Meyers als Tom | |
Haunani Minn als Dr. Quinn | |
Scott Patterson als Ahpossno | |
David Purdham als Marc Guerin | |
Michele Lamar Richards als Dr. Lois Allen | |
Risa Schiffman als Jill | |
Susanna Thompson als Lorraine Cark | |
Terri Treas als Cathy Frankel | |
Blumen Young als Kenny Bunkport | |
Michael Zand als Supervisor | |
Lew Palter als Store Owner / Florist | |
Jordan Lund als Moe Goodluck | |
Mary Komatar als Moe Goodluck | |
Kevin Grevioux als Sam | |
Jeffrey Marcus als Albert Einstein | |
Elizabeth Storm als Slave Mother |
Kenneth Johnson | Director |
Diane Frolov | Producer |
Andrew Schneider | Producer |
Diane Frolov | Writer |
Andrew Schneider | Writer |
Rockne S. O'Bannon | Characters |
Irene Cagen | Casting |
Brenton Swift | Production Design |
Lloyd Ahern II | Director of Photography |
David Kurtz | Original Music Composer |
Giovanna Ottobre-Melton | Costume Design |
Kathy Curtis-Cahill | Set Decoration |
David Strohmaier | Editor |
Alan C. Marks | Editor |
Sarah Auerswald | Script Supervisor |
Joe Kenworthy | Sound Mixer |
Jon H. Epstein | Stunt Coordinator |
Ron Mitchell | Line Producer |
Ken Diaz | Makeup Artist |
Zoltan Elek | Makeup Artist |
Edouard F. Henriques | Makeup Artist |
Tim Jones | Hairstylist |
Janna Phillips | Makeup Artist |
Craig Reardon | Makeup Artist |
Richard Snell | Key Makeup Artist |
Rick Stratton | Makeup Designer |
Rick Stratton | Makeup Supervisor |
Danny Valencia | Hairstylist |
Venita Ozols-Graham | First Assistant Director |
Bryan Corbett | Propmaker |
Lance Dodson | Leadman |
Steven Melton | Property Master |
Hugo Santiago | Set Designer |
Douglas Womack | Construction Coordinator |
Skip Adams | Sound Editor |
Skip Adams | Sound Effects Editor |
Craig Hunter | Sound Re-Recording Mixer |
Maciek Malish | Sound Editor |
David Rawlinson | Supervising Sound Editor |
Nello Torri | Sound Re-Recording Mixer |
David John West | Sound Re-Recording Mixer |
Burt Dalton | Special Effects Coordinator |
Joseph Yuss Simon | Makeup Effects |
Bill Millar | Special Effects Supervisor |
Michael A. Chavez | Camera Operator |
Mark W. Elias | Key Grip |
Steve McLean | First Assistant Camera |
Jack S. Schlosser | Gaffer |
Renee Alaina Sacks | Wardrobe Supervisor |
Marvin J. Bernstein | Location Manager |
Don Sanders | Music Editor |
Enid L. Kantor | Production Coordinator |