Emma Thompson als Anna Quangel | |
Brendan Gleeson als Otto Quangel | |
Daniel Brühl als Escherich | |
Mikael Persbrandt als Prall | |
Katharina Schüttler als Claire Gehrich | |
Louis Hofmann als Hans Quangel | |
Rafael Gareisen als Herbert Wegner | |
Hildegard Schroedter als Ida Kuhn | |
Ernst Stötzner als Dptm. Head Walter | |
Godehard Giese als Colonel Krüger | |
Jacob Matschenz als Dietrich Necker | |
Rainer Reiners als Salesman Franz Kanz | |
Lars Rudolph als Enno Kluge | |
Uwe Preuss als Persicke | |
Katharina Abt als Flower Shop lady I. Schneider | |
Jürgen Tarrach als Richard Schopf | |
Joshio Marlon als Kuno Barkhausen | |
Chris Theisinger als SS / SD Sturmführer | |
Holger Handtke als Dollfuss | |
Joshua Grothe als August Persicke | |
Marko Dyrlich als Anselm Koch | |
Michael Scheel als Judge Frank Schwartz | |
Hans Martin Stier als Arnold Vogt | |
Monique Chaumette als Frau Rosenthal | |
Imogen Kogge als Frau Busch | |
Joachim Bißmeier als Herr Fromm | |
Gisa Flake als Bertha | |
Katharina Blaschke als Female guard Gertrud Schäfer | |
Sanne Schnapp als Female Worker Helene Scholz | |
Daniel Sträßer als Zott | |
Patrick Hastert als Schröder | |
Rainer Egger als Emil Barkhausen | |
Stefan Schumann als Obersturmbannführer | |
Irene Rindje als Miss Kleinschmidt | |
Luisa Wolf als Secretary | |
Katrin Pollitt als Eva Kluge | |
Sammy Scheuritzel als Baldur Persicke | |
Emil von Schönfels als Newspaper Boy | |
Moritz Grove als Young Man who cuts finger | |
Thomas Neumann als Party Rep. Ludwig Weber | |
Hans Piesbergen als Joachim Kessel | |
Thomas Bestvater als Colleague in Tram Karl Ziegler | |
Fritz Roth als Factory Clerk Max Winkler |
Achim von Borries | Screenplay |
Vincent Perez | Co-Writer |
Vincent Perez | Director |
Hans Fallada | Novel |
Anja Müller | Art Direction |
Peter Burgis | Foley |
Andrea King | Foley |
Linda Brenon | Foley Editor |
Simone Bär | Casting |
George Stone | Visual Effects Coordinator |
Sue Harding | Foley |
Jean-Vincent Puzos | Production Design |
Nancy Rivas | Script Supervisor |
Jörg Widmer | Steadicam Operator |
Uwe Schott | Producer |
Nicolas Criqui | First Assistant Editor |
Jina Jay | Casting |
Tom Cowlishaw | 3D Generalist |
Jack Stew | Foley |
Marco Pacchioni | Producer |
Christophe Beaucarne | Director of Photography |
Stefan Arndt | Producer |
François Gédigier | Editor |
Paul Driver | Visual Effects Producer |
Nadine Waeldchen | Assistant Costume Designer |
Moritz Unger | ADR & Dubbing |
Lena Lazzarotto | Key Hair Stylist |
Belinda Cumming | Visual Effects Coordinator |
Peter Clarke | Music Editor |
Lucie Kozena | Art Department Coordinator |
Björn Susen | Gaffer |
Christine Schroeder | Still Photographer |
Peter Gleaves | ADR & Dubbing |
Robert Farr | Sound Re-Recording Mixer |
Raquel Munuera | Makeup Effects |
Christian Grass | Producer |
Andreas Olshausen | Supervising Art Director |
Nicole Fischnaller | Costume Design |
Claudius Rauch | Special Effects Supervisor |
Lee Herrick | Supervising Sound Editor |
Ingeborg Heinemann | Set Decoration |
James Schamus | Producer |
Peter Naguib | Property Master |
Howard Margolius | Visual Effects Technical Director |
Henny Zimmer | Key Makeup Artist |
Paul Trijbits | Producer |
Utta Hagen | Art Direction |
Robert Ireland | Sound Designer |
Friederike Beckert | Assistant Set Decoration |
Jörg Baier | Set Dresser |
Giulia Severini | Set Dresser |
Roman Berger | Standby Carpenter |
Lars Voigtländer | Electrician |
Nicole Ebben | Costumer |
Tom Russell | Colorist |
Abigail McKenzie | Digital Intermediate Producer |
Eva-Maria Müller | Painter |
Lily Kiera | Property Master |
Klaus Eckmann | Set Dresser |
Volker Tobian | Assistant Set Decoration |
Hervé Berthou | Carpenter |
Pierre Galic | Painter |
Joan Washington | Dialogue Coach |
Christoph Baumstieger | Standby Carpenter |
Anja Wedell | Production Executive |
Gabriele Winzen | Painter |
Ron Büttner | Set Dresser |
Anika Falke | Set Dresser |
Paul Gredig | Second Assistant Camera |
Jan R. Martin | Production Manager |
Lars Buge | Second Assistant Camera |
Andre Wierschula | Picture Car Coordinator |
Nora Stenutz | Set Decoration Buyer |
Benjamin Taye | Electrician |
Matthieu Rousseaux | Grip |
Johannes Schwerdt | Production Controller |
Lisa Loher | Assistant Property Master |
Susanne Kleinlein | Painter |
Peter Henk | Set Dresser |
Daniel Pieper | Digital Imaging Technician |
Urs Zimmermann | Electrician |
Svenja Stirn | Production Secretary |
Konstantin Ness | Assistant Property Master |
Martin Handrow | Electrician |
David Thummerer | Set Dresser |
Felix Schwarz | Second Assistant Camera |
Jill McCullough | Dialogue Coach |
Arndt Wiegering | First Assistant Director |
Mirjam Gadinger | Set Dresser |
Matthias Lerch | Set Dresser |
Barbara Jäger | Head Greensman |
William Chetwynd | Online Editor |
Katharina Birkenfeld | Set Decoration Buyer |
Tim Sehling | Set Dresser |
Karl Keil | Second Assistant Camera |
Moritz Schlögell | Assistant Property Master |
Luc Pallet | First Assistant Camera |
Oliver Ziem-Schwerdt | Makeup Artist |
Jörn Seifert | Special Effects Makeup Artist |
Julia Lechner | Makeup Artist |
Tamar Aviv | Special Effects Makeup Artist |
Peter Hampden | Executive Producer |
Norman Merry | Executive Producer |
Michael Scheel | Executive Producer |
Alison Thompson | Executive Producer |
Ben Shepherd | 3D Supervisor |
Alexandre Desplat | Original Music Composer |