Jason Statham als Chev Chelios | |
Amy Smart als Eve | |
Jose Pablo Cantillo als Ricky Verona | |
Efren Ramirez als Kaylo | |
Dwight Yoakam als Doc Miles | |
Carlos Sanz als Carlito | |
Reno Wilson als Orlando | |
Edi Gathegi als Haitian Cabbie | |
Glenn Howerton als Doctor | |
Jay Xcala als Alex | |
Keone Young als Don Kim | |
Valarie Rae Miller als Chocolate | |
Yousuf Azami als Arab Cabbie | |
Laurent Schwaar als Man in Garage | |
David Brown als Sin City Brother | |
Dorian Kingi als Convenience Store Clerk | |
Med Abrous als Verona Crew #1 | |
Daniel Stevens als Verona Crew #2 | |
Wally Lozano als Verona Crew #3 | |
David T. Green als Hightower | |
Eve Loseth als Restaurant Waitress | |
Allen Bloomfield als Pharmacy Man | |
Stephanie Mace als Pharmacist | |
Chester Bennington als Pharmacy Stoner | |
Michael McLafferty als Hospital Cop | |
Earl Carroll als Stretcher Patient | |
Brian Swibel als Hospital Tech #1 | |
Donnie Smith als Hospital Tech #2 | |
Sean Graham als Motorcycle Cop | |
Dan Callahan als TV Store Guy | |
Noel Gugliemi als Warehouse Rooftop Hood | |
Daniel Venegas als Warehouse Window Hood | |
Francis Capra als Warehouse Hood Leader | |
Frank Blake als Warehouse Hood #1 | |
Mike G. als Warehouse Hood #2 | |
Ken Moreno als Hood #3 | |
Troy Robinson als Hood #4 | |
Eddie Perez als Hood #5 | |
Justin Riemer als Hood #6 | |
Peter Choi als Shirt Factory Supervisor | |
Elizabeth Jayne Hong als Bus Girl | |
Toshi Toda als Japanese Businessman | |
Sam Witwer als Shootout Henchman #1 | |
Jai Stefan als Shootout Henchman #2 | |
Jacki R. Chan als Cocoon Girl | |
Rick Shuster als Helicopter Pilot | |
Ted Garcia als TV Reporter | |
Candice A. Buenrostro als Bikini Girl | |
Nina Kaze als Freaky Club Member | |
Michael Dane als Traffic Cop | |
Guillaume DeLouche als Hooded Terrorist | |
Richard T. Henry als SWAT Officer | |
Klaudia Ann Jaworski als Cocoon Girl | |
India King als Nurse | |
Melissa Barker als Pedestrian (uncredited) | |
Bai Ling als Girlfriend (uncredited) | |
Nick Dash als Gangster (uncredited) |
Brian Taylor | Director |
Mark Neveldine | Director |
Brian Taylor | Screenplay |
Mark Neveldine | Screenplay |
Michael Davis | Producer |
Gary Lucchesi | Producer |
Tom Rosenberg | Producer |
Skip Williamson | Producer |
Deborah Aquila | Casting |
Jennifer L. Smith | Casting |
Adam Biddle | Director of Photography |
Paul Haslinger | Music |
Christopher Lawrence | Costume Design |
Tricia Wood | Casting |
Brian Berdan | Editor |
Jerry Fleming | Production Design |
Chris Cornwell | Art Direction |
Betty Berberian | Set Decoration |
Yvonne Depatis-Kupka | Hairstylist |
Elisabeth Fry | Makeup Department Head |
Annette Lorant | Makeup Artist |
Guy Himber | Makeup Effects |
Ted Gidlow | Production Supervisor |
Wendy Means | Art Department Coordinator |
Wayne Springfield | Construction Coordinator |
Bruce Fuselier | Leadman |
Kurt V. Hulett | Leadman |
Larry J. White II | Leadman |
Roger Prater | Greensman |
Barbara Mesney | Set Designer |
Mark Larry | Supervising Sound Editor |
Eric Lindemann | Sound Designer |
Bill R. Dean | Sound Effects Editor |
Bryan O. Watkins | Sound Effects Editor |
Ezra Dweck | Sound Re-Recording Mixer |
Ken S. Polk | Sound Re-Recording Mixer |
Vicki Galloway Weimer | Visual Effects Producer |
Ramy Katrib | Visual Effects Producer |
Ron South | Visual Effects Editor |
James McQuaide | Visual Effects Producer |
Travis Baumann | Visual Effects Supervisor |
Lakan de Leon | Visual Effects Editor |
Darrin Prescott | Stunt Coordinator |
Mark Neveldine | Camera Operator |
Brian Taylor | Camera Operator |
Ronald Batzdorff | Still Photographer |
Geoffrey Haley | Steadicam Operator |
Chris Lum | Video Assist Operator |
Keith Morgan | Rigging Gaffer |
David Marks | Animation Director |
Janet Ingram | Costume Supervisor |
Liz Donovan | Set Costumer |
Gloria Maroun | Set Costumer |
Jackson Yu | First Assistant Editor |
Brian Richards | Music Editor |
Scott Peterson | Script Supervisor |
Jennifer Dunne | Location Manager |
Dawn Darfus | Production Accountant |
Christopher Regan | Publicist |
Peter Block | Executive Producer |
Michael Paseornek | Executive Producer |
Eric Reid | Executive Producer |
David Scott Rubin | Executive Producer |
David Scott Rubin | Unit Production Manager |
Julia Evershade | Supervising ADR Editor |
Candy L. Walken | Additional Hairstylist |
Kenneth Walker | Hair Department Head |
Rosie Duprat Fort | Makeup Artist |
William Paul Clark | First Assistant Director |
Velvet Andrews-Smith | Second Assistant Director |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Steve Koster | Aerial Director of Photography |
Jamie Felz | Assistant Camera |
Larry Edwards | Best Boy Grip |
Trish Herremans | Assistant Chief Lighting Technician |
Henry Coccetti | Chief Lighting Technician |
Nick Theodorakis | Digital Imaging Technician |
Patrick Brennan | Electrician |
Wally Rowell | Electrician |
Carlos Lopez Calleja | First Assistant Camera |
Gavin Alcott | First Assistant "A" Camera |
Grant Goza | Grip |
Billy Heath | Grip |
Aaron Knoke | Grip |
John Loveall | Grip |
Jeff Tomhave | Grip |
Teague Uva | Grip |
James Viera | Grip |
Loren Corl | Key Grip |
Pat O'Mara | Key Rigging Grip |
Barry Gross | Lighting Technician |
Joseph M. Lyons | Lighting Technician |
Joel Potter | Lighting Technician |
L.W. Walman | Lighting Technician |
Ryan Rayner | Second Assistant Camera |
Manning Tillman | Second Assistant Camera |
Jeff Caples | Second Assistant "B" Camera |
Mark Kelly | Assistant Property Master |
James P. Meehan | Assistant Property Master |
Michael Van Dyke | Construction Foreman |
Simon Georgiou | Painter |
Alejandro Poli | Painter |
Frank Ramirez | Painter |
Guillaume DeLouche | Property Master |
Bob Carmody | Props |
Steven Allen Clark | Props |
Curtis Geise | Props |
Brett Hernandez | Props |
Jess McLeod | Props |
Robert Van Dyke | Props |
Jay Koiwai | Standby Painter |
Jeff Errico | Storyboard Artist |
Mark Moretti | Storyboard Artist |
Anthony Faust | ADR Mixer |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Travis MacKay | ADR Recordist |
Josh Bower | Boom Operator |
Stephanie Flack | Dialogue Editor |
Jacob Riehle | Assistant Sound Editor |
Nathan Whitehead | Assistant Sound Editor |
Chris Navarro | ADR Recordist |
Nancy Barker | First Assistant Sound Editor |
Laura Macias | Foley Artist |
Vince Nicastro | Foley Artist |
Richard E. Yawn | Sound Effects Editor |
Steven Morrow | Sound Mixer |
Shawn Kennelly | Foley Supervisor |
Robert Sharman | Utility Sound |
Sazeer Kader | CG Artist |
Dylan Chudzynski | Digital Compositor |
Thomas Tannenberger | Digital Compositor |
Travis Baumann | Digital Compositor |
Travis Baumann | Visual Effects Designer |
David Cole | Digital Intermediate Colorist |
Matt Kutcher | Special Effects Supervisor |
Chris Regan | Color Timer |
Bill Missett | Online Editor |
Matt DiSarro | Special Effects Technician |
Michael Duenas | Special Effects Technician |
Andrew J. Loprino | Special Effects Technician |
Jennifer M. Sheppard | Special Effects Technician |
Christy Sumner | Special Effects Technician |
Daniel Yeager | Special Effects Technician |
Thomas D. Mahoney | Music Coordinator |
Brian McNelis | Music Supervisor |
Sarah Clifford | Animal Wrangler |
Ashley Kravitz | Clearances Coordinator |
Gloria Kirkwood | Payroll Accountant |
Teresa Alvis | Post Production Accountant |
Nellie Adami | Production Coordinator |
Philip Hoang | Production Secretary |
Lillian Awa | Production Assistant |
Muffett Brinkman | Production Assistant |
Rob Gomes | Production Assistant |
Andre Hoogeveen | Production Assistant |
Abigail Lufkin | Production Assistant |
Laura Michl | Production Assistant |
Dillon Neaman | Production Assistant |
Guillaume DeLouche | Weapons Master |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Cathy Weiner | Casting Associate |
Kelly Hunt | Extras Casting |
Rich King | Extras Casting |
Tracy Keehn-Dashnaw | Stunts |
Jeff Imada | Stunts |
Annie Ellis | Stunts |
Meegan E. Godfrey | Stunts |
Jon H. Epstein | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Troy Brown | Stunts |
Freddie Hice | Stunts |
Bob Brown | Stunts |
Debbie Evans | Stunts |
Tim A. Davison | Stunts |
Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Chris Palermo | Stunts |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Billy D. Lucas | Stunts |
Dan Bradley | Stunts |
Clay Cullen | Stunts |
Garrett Warren | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
Guy Himber | Makeup Supervisor |
Yor-El Francis | Second Second Assistant Director |
Renee Hill-Sweet | Second Second Assistant Director |
Matt Kutcher | Special Effects |
Hank Amos | Stunts |
Camilla Ball | Stunts |
Kenny Alexander | Stunts |
Lena Baran | Stunts |
Melissa Barker | Stunts |
Simone Bargetze | Stunts |
Randy James Beckman | Stunts |
Sandy Berumen | Stunts |
David Brown | Stunts |
Chino Binamo | Stunts |
Steve Chang | Stunts |
Fernando Chien | Stunts |
Michael Caradonna | Stunt Driver |
J.J. Dashnaw | Stunts |
Ilram Choi | Stunts |
Eddie Fiola | Stunts |
Scott R. Fisher | Stunts |
Eddie J. Fernandez | Stunts |
Ryan Fitzgerald | Stunts |
Ted Garcia | Stunts |
Jeremy Fitzgerald | Stunts |
Sean Graham | Stunts |
David T. Green | Stunts |
Laura Grady | Stunts |
Bonnie Happy | Stunts |
Jimmy Hart | Stunts |
John Hateley | Stunts |
Noel Gugliemi | Stunts |
Kathy Jarvis | Stunts |
Alisa Hensley | Stunts |
Mike Justus | Stunts |
Bret Kiene | Stunts |
Julie Ann Johnson | Stunts |
Dorian Kingi | Stunts |
Tony Lazzara | Stunts |
David Kilde | Stunts |
Lane Leavitt | Stunts |
Wally Lozano | Stunts |
Dayan Kodua | Stunts |
Dailyn Matthews | Stunts |
Dina L. Margolin | Stunts |
John Moio | Stunts |
Ken Moreno | Stunts |
Anthony Molinari | Stunts |
Joe Ordaz | Stunts |
Eddie Perez | Stunts |
Rex Reddick | Stunts |
Mark Parasyuk | Stunts |
Tanoai Reed | Stunts |
Suzanne Reed | Stunts |
Scott Rogers | Stunts |
Gilbert Rosales | Stunts |
Justin Riemer | Stunts |
Felipe Savahge | Stunts |
Kevin Scott | Stunts |
Tracey Ruggiero | Stunts |
Rick Shuster | Stunts |
Jai Stefan | Stunts |
Craig Frosty Silva | Stunts |
Nicole Surels | Stunts |
Steve Terada | Stunts |
Daniel Stevens | Stunts |
Tim Trella | Stunts |
Sam Witwer | Stunts |
Christopher J. Tuck | Stunts |
Scott Workman | Stunts |
Boni Yanagisawa | Stunts |
Michael Van Briesen | Stunts |
Jacki R. Chan | Stunts |
Rocky Abou-Sakher | Stunts |
Ingrid Coree | Stunts |
Ed McDermott II | Stunt Driver |
Frank Blake | Stunts |