Dwayne Johnson als Sarge | |
Karl Urban als John "Reaper" Grimm | |
Rosamund Pike als Samantha Grimm | |
Deobia Oparei als Destroyer | |
Razaaq Adoti als Duke | |
Al Weaver als The Kid | |
Ben Daniels als Goat | |
Richard Brake als Portman | |
Dexter Fletcher als Pinky | |
Doug Jones als Dr. Carmack Imp / Sewer Imp | |
Brian Steele als Hell Knight | |
Yao Chin als Mac | |
Robert Russell als Dr. Carmack | |
Daniel York als Lt. Huengs | |
Ian Hughes als Sanford Crosby | |
Sara Houghton als Dr. Jenna Willits | |
Blanka Jarosova als Dr. Hillary Tallman / Imp | |
Vladislav Dyntera als Dr. Steve Willits | |
Jaroslav Pšenička als Dr. Thurman | |
Marek Motlíček als Dr. Clay | |
Petr Hnětkovský als Dr. Olsen | |
Robert Nelson als Security Guard (uncredited) | |
Barbara Nedeljakova als Girl at Bar (uncredited) | |
Tanoai Reed als Dead Scientist Shot (uncredited) |
Andrzej Bartkowiak | Director |
Dave Callaham | Screenplay |
Wesley Strick | Screenplay |
Lorenzo di Bonaventura | Producer |
John Wells | Producer |
John D. Schofield | Executive Producer |
Clint Mansell | Original Music Composer |
Tony Pierce-Roberts | Director of Photography |
Derek Brechin | Editor |
Stephen Scott | Production Design |
Dominic Masters | Art Direction |
Richard Roberts | Set Decoration |
Carlo Poggioli | Costume Design |
Rachel Solow | Hairstylist |
Katka Vávrová | Hairstylist |
Nuria Mbomio | Hairstylist |
Pau Loewe | Makeup Artist |
Jeff Dawn | Makeup Artist |
Gabriela Dolenská | Art Department Coordinator |
Charles Leatherland | Assistant Art Director |
Raymond Perry | Property Master |
Martina Ter-Akopowá | Construction Coordinator |
Nick Watson | Dolby Consultant |
Ian Waggott | Foley |
Sue Lenny | Dialogue Editor |
John Leveque | Supervising Sound Editor |
Michael Fentum | Supervising Sound Editor |
Simon Chase | Sound Effects Editor |
Oliver Tarney | Sound Effects Editor |
Jack Whittaker | Sound Effects Editor |
Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Kevin Spruce | Animation Supervisor |
Fredrik Sundqvist | CG Supervisor |
Jesper Kjölsrud | CG Supervisor |
Laurent Hugueniot | CG Supervisor |
Enrique Bilsland | Creature Design |
Fiona Chilton | Visual Effects Producer |
Richard Diver | Visual Effects Editor |
Steve Garrad | Visual Effects Producer |
Tim Keene | Visual Effects Producer |
Ray Lau | Visual Effects Editor |
Gaël Seydoux | Sequence Supervisor |
Mark Nelmes | Visual Effects Supervisor |
Jon Farhat | Visual Effects Supervisor |
Frazer Churchill | Visual Effects Supervisor |
Pavel Cajzl | Stunt Coordinator |
Joe Dunne | Stunt Coordinator |
John Bailie | Camera Operator |
Jakub Dvorský | Camera Operator |
Stuart Howell | Camera Operator |
Jiří Málek | Camera Operator |
Jaromír Šedina | Steadicam Operator |
Keith Hamshere | Still Photographer |
Petr Konrád | Gaffer |
Václav Čermák | Gaffer |
Tommy Finch | Gaffer |
Vladimir Holzknecht | Rigging Gaffer |
George White | Rigging Gaffer |
Jo Korer | Costume Supervisor |
Sarka Zvolenska | Costume Supervisor |
Viera Zvonarova | Set Costumer |
Jay Warren | Digital Intermediate |
Dina Eaton | Music Editor |
Silvie Janculová | Transportation Coordinator |
Jiri Kotlas | Transportation Coordinator |
Sue Field | Script Supervisor |
Sharon Mansfield | Script Supervisor |
Pavel Mrkous | Location Manager |
Geoff Freeman | Unit Publicist |
Peter Francis | Supervising Art Director |
Henning Molfenter | Associate Producer |
Thierry Potok | Associate Producer |
Laura Holstein | Co-Executive Producer |
Jeremy Steckler | Co-Executive Producer |
David Minkowski | Co-Producer |
Matthew Stillman | Co-Producer |
Jina Jay | Casting |
Frantisek Copf | Art Department Assistant |
Emma Vane | Set Designer |
František Novák | First Assistant Camera |
Darren Quinn | Key Grip |
Roman Kuchar | Grip |
Giovanni Casalnuovo | Assistant Costume Designer |
Christine Blundell | Hair Designer |
Richard Alonzo | Prosthetic Makeup Artist |
Larisa Šrámková | Seamstress |
Martin Kotek | Set Dressing Artist |
Enrique Bilsland | Animatronics Designer |
Greg Corke | Armorer |
Pavel Lipert | Carpenter |
Dion Lam Dik-On | Fight Choreographer |
Nicola Scott | Dialect Coach |
Václav Kocman | Driver |
Andreas Pense | Legal Services |
Tony Buffa | Makeup Effects |
Tania Blunden | Post Production Supervisor |
Jan Meade | Projection |
Eva Dvorakova | Set Medic |
Miroslav Mika | Set Production Assistant |
Ondrej Bylok | Stand In |
Phil Adams | Stunts |
Richard Sharkey | Unit Production Manager |
Viktor Lonek | Video Assist Operator |
Patrick Clayton | First Assistant Director |
Petr Sulc | Best Boy Electric |
Petr Svoboda | Electrician |
Ben White | Lighting Supervisor |
Dixie Chassay | Casting Associate |
Peter Oillataguerre | Executive In Charge Of Production |
Jim Hajicosta | Production Accountant |
Sam Holt | Production Coordinator |
Terry Bamber | Production Manager |
Tomáš Červenka | Boom Operator |
Richard Fordham | First Assistant Sound Editor |
Bruce Fowler | Orchestrator |
Harry Barnes | Sound Editor |
Ed Colyer | Sound Mixer |
John Evans | Special Effects Supervisor |
Simon Wilkinson | Visual Effects |
Claudia Dehmel | Visual Effects Coordinator |
Xavier Roig | Sequence Leads |
Glen Gathard | Sound |
Richard J. Landon | Mechanical Designer |
Shaun O'Dell | Second Unit Director |
Elliot Scott | Art Department Trainee |
Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Rebecca Higginson | Key Set Costumer |
Michael Stevenson | Second Assistant Director |
Aron Clayton | Third Assistant Director |
Andrew Booth | Creative Director |
Peter Dorme | Draughtsman |
Toby Glover | Graphic Designer |
Karl Derrick | Special Props |
Martin Asbury | Storyboard Artist |
Neil Pinkawa | Title Designer |
Nick Foley | ADR Mixer |
Johnathan Rush | ADR Recordist |
Paul Govey | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Paul Hanks | Foley Artist |
David Mackie | Second Assistant Sound |
Nigel Bennett | Sound Mix Technician |
Howard Halsall | Supervising Dialogue Editor |
Raquel Guirro | Special Effects Assistant |
Damian Fisher | Special Effects Technician |
Peter Bebb | VFX Artist |
Mark Anthony Newman | Stunt Double |
Marek Havel | Assistant Camera |
Pavel Proisl | Best Boy Grip |
Václav Kareš | Camera Loader |
Jan Carda | Focus Puller |
Joe Buxton | Libra Head Technician |
Dan Balzer | Second Assistant Camera |
Stephen Enticott | Senior Animator |
Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Robin Hudson | Casting Assistant |
Toby Lloyd | Assistant Editor |
Brano Danis | Colorist |
Paul Ensby | Digital Colorist |
Jason Wheeler | Negative Cutter |
Aisha Bicknell | Post Production Coordinator |
Markéta Maková | Assistant Location Manager |
Karolina Cerna | Assistant Accountant |
Gabriela Rezacova | Catering |
Helena Masand | CG Artist |
Debra Coleman | Digital Compositor |
Jirí Hrstka | Extras Casting |
Lori Scowley | First Assistant Accountant |
Mike Eames | Head of Animation |
Emily Mann | Intern |
Neil Miller | Matte Painter |
Alexander Gurlich | Production Assistant |
Veronika Lencová | Production Secretary |
Michael Mulholland | Rigging Supervisor |
Richard Raimbault | Senior Modeller |
Hana Chýlová | Makeup Artist |
Tanoai Reed | Stunts |
Craig Lyn | Technical Supervisor |