Javier Bardem als Pablo Escobar | |
Penélope Cruz als Virginia Vallejo | |
Peter Sarsgaard als Shepard | |
Julieth Restrepo als Maria Victoria Henao | |
Óscar Jaenada als Santoro | |
David Valencia als Santos | |
Mark Basnight als Family Man | |
Joavany Alvarez als Ignacio Velarde | |
Matthew Moreno als Pablito | |
David Ojalvo als FBI Agent | |
Fredy Yate als Pelado | |
Ricardo Niño als Careta | |
Pedro Calvo als Gatillero | |
Santiago Londoño als Hermosilla | |
Juan Sebastián Calero als Carlos Corral | |
Quique Mendoza als Abel Monje | |
Ariel Sierra als Salvador Martín | |
Julio Nava als Garza | |
Miguel Such als Victor | |
Atanas Srebrev als Agent Holland | |
Carlos Ramírez als Juan Pablo (8 years) | |
Tania Valencia als Chantal | |
Erik Rodriguez als Boy from the Slums | |
Sara Deray als Paula | |
Patrick Forster-Delmas als Producer | |
Lillian Blankenship als Family Man's Daughter | |
Georgi Nikolov als Hitman #1 | |
Mihail Stoyanov als Hitman #2 | |
Nathan Cooper als Cop #1 | |
Andrew De La Rocha als Cop #2 | |
Colin Salmon als High State US Official | |
Santiago Soto als Ignacio Castro | |
Bernardo García als Cali Delegate | |
Oscar Rodriguez als Campaign Manager | |
Simón Rivera als Rodrigo Lara Bonilla | |
Carlos Manuel Vesga als La Plaga | |
Álvaro García als Alfonso López Michelsen | |
Catalina Londoño als Nurse | |
Pedro Ochoa als Doctor Panama Clinic | |
Douglas Ceballos als Judge Alarcón | |
Francisco Bolívar als Gunman | |
Luis Fernando Hoyos als Colonel Méndez | |
Juan Pablo Gamboa als Director TV | |
Karine Amaya als Attractive Blonde Presenter | |
Andrea Vidal als Teenager | |
Heisel Mora als Airline Employee | |
Emilia Klayn als Secretary | |
Alejandro Ruiz als Soccer Announcer | |
Herbert King als Pawn Shop Attendant | |
Ricardo Vélez als Surgeon | |
Nicolas Gonzales als Juan Pablo (Teenager) | |
Hannah L'Hoeste als Manuela (4 Years) | |
Manuel José Chaves als Samuel Elizondo | |
Giselle Da Silva als Olguita Arranz | |
Juan David Agudelo als Puppy Dog | |
Nina Caicedo als Woman | |
Jorge Monterrosa als Young Man | |
Juan Carlos Ortega als Locutor | |
Santiago Lozano als Hitman | |
Alberto Pablo Rivera als Family Man | |
Juan Castillo als Employee | |
Cristian Rojas als Judge Alarcón's Son (8 Years) | |
Juan Sábato als Operator 1 | |
Andrés Felipe Calero als News Anchor | |
Carlos Carvajal als Stage Manager | |
Norma Nivia als Reporter | |
Diego Landaeta als Phone Technician | |
David Trejos als Passenger | |
Jorge Alberto Reyes als Janitor | |
Juan Angulo als Subordinate | |
Alexander Acosta-Osorio als Workers' Leader | |
Juan Vela als Worker | |
Mihail Rangelov als Monje Double | |
Plamen-Kaloyan Todorv als Hitman #3 | |
Philip Lind-Bendixen als US Marine Soldier | |
Juan Camilo Castillo als Funeral Employee | |
Diana Wiswell als Nurse | |
Quique Mendosa als Abel Monje | |
Julio Navas als Garza |
Jere Hausfater | Producer |
Fernando León de Aranoa | Director |
Álex Catalán | Director of Photography |
Ana Lozano | Makeup Designer |
Miguel Menéndez de Zubillaga | Producer |
Fernando León de Aranoa | Writer |
Loles García Galeán | Costume Design |
Antonio Ordóñez | Assistant Director |
Ed Cathell III | Producer |
Dean Nichols | Producer |
Guillermo Navajo | Assistant Director |
Ramiro Sabell hijo | First Assistant Camera |
Javier Bardem | Producer |
Kalina Kottas | Producer |
Todor Lazarov | Stunt Coordinator |
Alain Baineé | Production Design |
Selena Arizanovic | Music Supervisor |
Virginia Vallejo | Book |
Wanda Morales | Costume Design |
Massimo Gattabrusi | Hair Designer |
Peter Krumov | Carpenter |
Ivo Velkov | Digital Imaging Technician |
Gustavo Moyano | Casting Coordinator |
Milena Georgieva | Production Accountant |
Zahary Borisov | Assistant Sound Editor |
Tapio Liukkonen | Foley Artist |
Oleksii Moskalenko | Visual Effects Supervisor |
María Clara López | Key Makeup Artist |
Mark Sussman | ADR Voice Casting |
Mauricio Martinez | Casting Assistant |
Carolina Soto | Wardrobe Assistant |
Catalina Giangrandi | Wardrobe Supervisor |
Sandra Serna | Script Supervisor |
Nikolay Bakalov | Foley Editor |
Mike Duffy | Visual Effects Producer |
Brian Hayashi | Post Production Supervisor |
Laura Lopera | Art Department Coordinator |
Nicolás Vélez Noguera | Extras Casting Coordinator |
Vanya Benelinova | Visual Effects Coordinator |
Sean Wheelan | Visual Effects Producer |
Richard Baker | Visual Effects Supervisor |
Iva Petkova | Location Manager |
Rafa Lluch | Second Unit Director of Photography |
Saioa Lara | Costume Supervisor |
Omaira Olarte | Health and Safety |
Violeta Piperevska | Production Coordinator |
Juan Cortés | Music Programmer |
Gord Hillier | Dialogue Editor |
Felipe Siem | Lighting Artist |
Christine Pyle | Visual Effects Coordinator |
Iveta Tsvetkova | Visual Effects Coordinator |
Simona Ilieva | Art Department Assistant |
Jenny Arango | Costume Assistant |
Jugatx Urabayen | Costume Assistant |
Shiri Lerner | Production Coordinator |
Jivko Chakarov | Post Production Supervisor |
Melissa Villegas Solórzano | Set Decoration |
Ivailo Tzvetkov | First Assistant Camera |
Vasil Paunov | Second Assistant Camera |
Ivelin Metodiev | Second Assistant Camera |
Ana Obradors | Production Coordinator |
Trevor Graciano | Compositing Supervisor |
Nevena Dragoshinova | Visual Effects Editor |
Isaac Heron | Visual Effects Editor |
Nikolay Pachov | Visual Effects Editor |
Javier Muñoz | Digital Imaging Technician |
Valentina Arjona | Assistant Makeup Artist |
Lulú Salgado | Assistant Set Decoration |
Andrés Gurisatti | Property Master |
Mihail Yanakiev | Camera Operator |
Samuel Cig | Second Assistant Camera |
Juanjo Sánchez | Steadicam Operator |
Jhon Moyano | Casting Assistant |
Ana Bernal | Assistant Costume Designer |
Natalia Sabogal | Production Coordinator |
Vladimir Kaloyanov | Sound Mixer |
Bright Jani | Compositor |
Iñigo Navarro | Art Direction |
Cristian Espinosa Toro | Transportation Coordinator |
Gustavo Gini | Orchestrator |
Gord Hillier | Sound Re-Recording Mixer |
Alba Rodriguez del Rio | Animation |
Tovonaina Andriamampionona | Compositor |
María José Almela | First Assistant Editor |
César Abades | Special Effects Supervisor |
Susana Jaramillo | Costume Assistant |
Fernando Furones | Orchestrator |
Kiril Kaloyanov | Boom Operator |
Kristian Talajic | Visual Effects Supervisor |
Ainhoa Eskisabel | Assistant Makeup Artist |
Elynarco Garay | Key Grip |
Andrés Gutiérrez | Steadicam Operator |
Catherine Rodríguez | Assistant Costume Designer |
Paola A. Holguin | Production Assistant |
Biviana Márquez | Script Supervisor |
Kaiser Thomas | Matte Painter |
Ferrán Piquer | Visual Effects Coordinator |
Jessie Rosbäck | Visual Effects Coordinator |
Andrey Hristozov | Visual Effects Editor |
Kiril Valchanov | Steadicam Operator |
Chiky Serrano | Assistant Costume Designer |
Belinda Uriegas | Production Coordinator |
Avi Salem | Compositor |
Michelle Ryan | Matte Painter |
Maria Andrea Rangel | Set Decoration |
David Parra | Video Assist Operator |
Beba Yordanova | Production Assistant |
Milena Mihaylova | Script Supervisor |
Lourdes Hernández | Music Consultant |
Toño Cubillo | ADR Recordist |
Ryan Nowak | Sound Designer |
Daniel Peña | Sound Editor |
Yuliya Manolova | Visual Effects Coordinator |
Agustín Serna G. Lavín | Assistant Editor |
Adrián Foulkes | Music Producer |
Alejandro Uribe Holguín | ADR Recordist |
Adrian Gougov | Dialogue Editor |
Andy Robinson | Compositor |
Sandra Migueli | Key Makeup Artist |
Tatiana Dulcey | Assistant Property Master |
Garret Lord | First Assistant Accountant |
Juanma López | Sound Mixer |
Kris Casavant | Supervising Sound Editor |
Ivailo Bonev | Concept Artist |
Juan Pablo Rincón | Casting |
Diego Garcia | Leadman |
Dimitar Krustev | Drone Pilot |
Oscar Felipe Rineda Carvaial | First Assistant Camera |
Mariana Zubillaga | Location Coordinator |
Lili Bonil | Key Makeup Artist |