Sienna Miller als Edie Sedgwick | |
Guy Pearce als Andy Warhol | |
Hayden Christensen als Musician | |
Mena Suvari als Richie Berlin | |
Jimmy Fallon als Chuck Wein | |
Tara Summers als Brigid Polk | |
Mary Elizabeth Winstead als Ingrid Superstar | |
Jack Huston als Gerard Malanga | |
Armin Amiri als Ondine | |
Shawn Hatosy als Syd Pepperman | |
Beth Grant als Julia Warhol | |
James Naughton als Fuzzy Sedgwick | |
Edward Herrmann als James Townsend | |
Illeana Douglas als Diana Vreeland | |
Don Novello als Mort Silvers | |
Colleen Camp als Mrs. Whitley | |
Will Carter als Gino | |
Grant James als Priest | |
Tarajia Morrell als Reporter At JFK Airport | |
Johnny Whitworth als Silver George | |
Brian Bell als Lou Reed | |
Meredith Ostrom als Nico | |
Patrick Wilson als John Cale | |
Deneen Tyler als Wanda | |
Thomas Faustin Huisking als Aru | |
Peggy Walton-Walker als Alice Sedgwick | |
Tommy Perna als Jack | |
Alexi Wasser als Lexa Spence | |
Brandon Ray Olive als Factory Freak | |
Joel Michaely als Joey | |
Madeleine Poirrier als Young Edie Sedgwick | |
George Plimpton als Himself | |
Richard Folmer als Waiter | |
Gerard Malanga als Himself | |
Mary-Kate Olsen als Art Gallery Patron |
Ed Shearmur | Original Music Composer |
Michael Grady | Director of Photography |
Captain Mauzner | Screenplay |
George Hickenlooper | Director |
Michael Levine | Editor |
Eva Radke | Art Direction |
Melinda Taksen | Script Supervisor |
Jillian Amburgey | Script Supervisor |
James A. Gelarden | Art Direction |
John Dunn | Costume Design |
Cynthia Anne Slagter | Set Decoration |
Dana E. Glauberman | Editor |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Bob Yari | Executive Producer |
Simon Monjack | Story |
Captain Mauzner | Co-Producer |
Kimberly Calhoun Boling | Producer |
Captain Mauzner | Story |
Morris Bart | Producer |
Simon Monjack | Executive Producer |
Aaron Richard Golub | Producer |
Holly Wiersma | Producer |
Carla Gardini | Co-Executive Producer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Aaron Richard Golub | Story |
Malcolm Petal | Producer |
Gerard Malanga | Associate Producer |
Brigid Berlin | Associate Producer |
Lynda Van Damm | Production Accountant |
Paul B. Uddo | Production Assistant |
Sean M. Sullivan | Production Assistant |
Samantha Stubin | Production Assistant |
Franses Simonovich | Production Coordinator |
Jennifer Schilling | Production Assistant |
Adam Ryan | Set Medic |
Joseph Russo | Production Assistant |
Christina I. Rodriguez | Production Assistant |
Buck P.B.D. Rodgers | Production Assistant |
Kyle Register | Stand In |
Shannon L. Parker | Set Production Assistant |
Nathan Parker | Production Assistant |
Ben Padua | Production Assistant |
Kimberly Murphy | Production Assistant |
Andrew Mulligan | Production Assistant |
Scott Morrison | Production Assistant |
Robert Labrecque | Production Accountant |
Troy A. Johnson | Production Assistant |
Kristin Ilagan | Production Assistant |
Jared Hopkins | Production Assistant |
Rankin Hickman | Production Coordinator |
Lauren Heno | Production Secretary |
Amy Hauck | Stand In |
Steven Glenn | Stand In |
Hope Gilmore | Stand In |
Marian Faddis | Production Assistant |
Brendan Faddis | Stand In |
Brian Evans | First Assistant Accountant |
Christiaan Enthoven | Production Assistant |
Jon E. Edwards | Production Assistant |
Michelle DiBenedetti | Stand In |
Carolyn Campbell | Stand In |
Ruth Caffery | Production Assistant |
Anne Bergstedt Jordanova | Stand In |
Pamela Alessandrelli | Assistant Production Coordinator |
John Wu | Location Assistant |
Derrick Bentley Wells | Location Assistant |
Leonard Reynolds | Assistant Location Manager |
Len Murach | Location Manager |
Rafael Lima | Assistant Location Manager |
Batou Chandler | Location Manager |
Randy Wilkins | Assistant Editor |
Nicholas Wenger | Post Production Coordinator |
Robert Vertrees | Post Production Assistant |
Terry Szostek | Assistant Editor |
Sharon Smith Holley | Assistant Editor |
Eric O. Schusterman | Assistant Editor |
David Rogow | Associate Editor |
Ryan Murphy | Assistant Editor |
Brooks Larsen | Assistant Editor |
Gordon Grinberg | Additional Editor |
Joe Fontes | Post Production Assistant |
Ryan Denmark | Assistant Editor |
Brian Boyd | Colorist |
Michael Berenbaum | Additional Editor |
Corey Bayes | Assistant Editor |
Grant Wilfley | Extras Casting |
Kelly O'Brien | Additional Casting |
Robert Larriviere | Extras Casting Assistant |
David H. Kramer | ADR Voice Casting |
Amber Horn | Casting Assistant |
Rhonda H. Heath | Extras Casting Assistant |
Elizabeth Greenberg | Casting Associate |
Ryan Glorioso | Extras Casting Coordinator |
Jessie Disla | Casting Associate |
Elizabeth Coulon | Casting Director |
Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Jeff Galpin | Stunt Coordinator |
James Roque | Second Second Assistant Director |
Mark Anthony Little | First Assistant Director |
Lauren Guilmartin | Second Second Assistant Director |
Danny Green | Second Assistant Director |
Michael Toji | Post Production Supervisor |
Rebecca Rivo | Production Supervisor |
Robert Ortiz | Unit Production Manager |
Edith Dupré LeBlanc | Production Executive |
Michael Jackman | Executive In Charge Of Post Production |
Beau J. Genot | Post Production Supervisor |
Scott Ferguson | Unit Production Manager |
Robert Bella | Post Production Supervisor |
Mikey Post | Associate Producer |
Chantel Passantino | Associate Producer |
Sarah Nunez | Associate Producer |
Boris Malden | Co-Executive Producer |
Matt Landon | Co-Executive Producer |
Michelle Krumm | Co-Executive Producer |
Laura D. Smith | Associate Producer |
Robert Dupont | Associate Producer |
Richard Dupont | Associate Producer |
Katie Crory | Associate Producer |
James Cox | Associate Producer |
Richie Berlin | Associate Producer |
Russell Towery | Stunts |