Frances McDormand als Marge Gunderson | |
William H. Macy als Jerry Lundegaard | |
Steve Buscemi als Carl Showalter | |
Peter Stormare als Gaear Grimsrud | |
Harve Presnell als Wade Gustafson | |
John Carroll Lynch als Norm Gunderson | |
Kristin Rudrüd als Jean Lundegaard | |
Bruce Bohne als Lou | |
Steve Reevis als Shep Proudfoot | |
Steve Park als Mike Yanagita | |
Gary Houston als Irate Customer | |
Sally Wingert als Irate Customer's Wife | |
Larissa Kokernot als Hooker #1 | |
Melissa Peterman als Hooker #2 | |
Tony Denman als Scotty Lundegaard | |
Larry Brandenburg als Stan Grossman | |
Michelle Hutchison als Escort | |
Bain Boehlke als Mr. Mohra | |
Warren Keith als Reilly Diefenbach (voice) | |
Michelle LeDoux als Victim In Car | |
Steve Edelman als Morning Show Host | |
Sharon Anderson als Morning Show Hostess | |
Kurt Schweickhardt als Car Salesman | |
James Gaulke als State Trooper | |
J. Todd Anderson als Victim in the Field | |
Michelle Suzanne LeDoux als Victim in Car | |
Petra Boden als Cashier | |
Wayne A. Evenson als Customer | |
Cliff Rakerd als Officer Olson | |
Jessica Shepherd als Hotel Clerk | |
Peter Schmitz als Airport Lot Attendant | |
Steven I. Schafer als Mechanic | |
David S. Lomax als Man in Hallway | |
José Feliciano als José Feliciano | |
Bix Skahill als Night Parking Attendant | |
Rose Stockton als Valerie (voice) | |
Robert Ozasky als Bismarck Cop #1 | |
John Bandemer als Bismarck Cop #2 | |
Don Wescott als Bark Beetle Narrator (voice) | |
Bruce Campbell als Soap Opera Actor on TV (uncredited) |
Joel Coen | Director |
Joel Coen | Screenplay |
Ethan Coen | Screenplay |
Carter Burwell | Original Music Composer |
John S. Lyons | Casting |
Roger Deakins | Director of Photography |
Ethan Coen | Producer |
Rick Heinrichs | Production Design |
Lauri Gaffin | Set Decoration |
Joel Coen | Editor |
Thomas P. Wilkins | Art Direction |
Mary Zophres | Costume Design |
Ethan Coen | Editor |
Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Tim Bevan | Executive Producer |
John Cameron | Line Producer |
Eric Fellner | Executive Producer |
Michelangelo Csaba Bolla | First Assistant Director |
James Alan Hensz | Second Assistant Director |
Donald Murphy | Second Second Assistant Director |
Brian O'Kelley | Second Assistant Director |
Jim Bridges | Still Photographer |
Robin Brown | Camera Operator |
Peter Clemence | Best Boy Grip |
Milo Durben | Dolly Grip |
Adam Gilmore | Second Assistant Camera |
Andy Harris | First Assistant Camera |
Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Bill O'Leary | Chief Lighting Technician |
Michael Tackett | Still Photographer |
T. Kukovinski | Script Supervisor |
Tricia Cooke | Associate Editor |
Gilly Ruben | Unit Production Manager |
Robert Graf | Location Manager |
Karen Ruth Getchell | Production Coordinator |
John David Paul | Assistant Art Director |
J. Todd Anderson | Storyboard Artist |
Ed Dally | Camera Loader |
Allan Byer | Sound Mixer |
Peter F. Kurland | Boom Operator |
Keenan Wyatt | Boom Operator |
John Blake | Key Makeup Artist |
Daniel Curet | Key Hair Stylist |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Speers | Set Dresser |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Ezra Dweck | Foley Mixer |
Eugene Gearty | Sound Effects Editor |
Lewis Goldstein | Sound Effects Editor |
Frank Kern | Foley Editor |
Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Bruce Pross | Foley Editor |
Steven Visscher | Foley Editor |
Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Christine Sheaks | Casting Associate |
Sandra Dawes | Extras Casting |
Ethan Coen | Director |