Dave Bautista als Michael Knox | |
Pierce Brosnan als Dimitri | |
Ray Stevenson als Arkady | |
Amit Shah als Faisal | |
Lara Peake als Danni | |
Alexandra Dinu als Tatiana | |
Lucy Gaskell als Rachel | |
Martyn Ford als Vlad | |
Gordon Alexander als Emil | |
Peter Pedrero als Anton | |
Nick Rowntree als Pavel | |
Lee Rogers als Young Dimitri | |
Craig Conway als Viktor | |
Rian Gordon als Brandon | |
Bill Fellows als Chief Constable Thompson | |
Matthew Lorenzo als Himself | |
Tony Cottee als TV Pundit | |
Rufus Brevett als TV Pundit | |
Jonathan Pearce als Himself - Football Commentator (voice) | |
Victoria Broom als Selfie Girl | |
Reena Lalbihari als Selfie Girl's Friend | |
Ann Queensberry als Old Lady | |
Lee Charles als Andrei | |
Ralph Brown als Steed | |
Camilla Power als Mrs. Steed | |
Nathalie Armin als Milson | |
Julian Cheung als Agent Cho | |
Denis Koroshko als Police Officer | |
Aaron McCusker als Captain Reynolds | |
Leemore Marrett Jr. als SAS Second | |
Ellie Rogers als Paramedics | |
Brian Jenkins als Paramedics | |
Lance Vernon als Passerby | |
Jamie Macdermott als Burly Fan | |
Guz Khan als Cabbie | |
Chloé Booyens als Football Fan | |
Jude Poyer als Police Officer (uncredited) |
Dave Bautista | Producer |
Michael S. Constable | Line Producer |
Jonathan Frank | Writer |
Scott Mann | Director |
Robert Hall | Editor |
David T. Lynch | Writer |
Jonathan Meisner | Producer |
Emil Topuzov | Director of Photography |
Marc Goldberg | Producer |
Keith Lynch | Writer |
Daniela Faggio | Art Direction |
Luke Gledsdale | Art Direction |
Mark Lane | Producer |
James Edward Barker | Original Music Composer |
Tim Despic | Original Music Composer |
Wayne Marc Godfrey | Producer |
Rob Entwistle | Sound Mixer |
Alex Outhwaite | Sound Designer |
Giancarlo Dellapina | Sound Recordist |
Matthew Button | Production Design |
Robert Jones | Producer |
James Harris | Producer |
David Sullivan | Executive Producer |
Elizabeth Williams | Executive Producer |
Zackary Adler | Executive Producer |
Bill Bromiley | Executive Producer |
Ness Saban | Executive Producer |
Shanan Becker | Executive Producer |
Jeffrey Greenstein | Executive Producer |
Jonathan Yunger | Executive Producer |
Stephen Shiu Jr. | Executive Producer |
Mark Canton | Executive Producer |
Courtney Solomon | Executive Producer |
Arianne Fraser | Executive Producer |
Delphine Perrier | Executive Producer |
Henry Winterstern | Executive Producer |
Babak Eftekhari | Co-Producer |
Liza Bracey | Costume Designer |
Jemma Harwood | Makeup Artist |
Duncan McWilliam | Executive Visual Effects Producer |
Marcin Kolendo | Visual Effects Supervisor |
Geraint Hixson | Visual Effects Producer |
Filiz-Theres Erel | Production Manager |
Jamie Macdermott | First Assistant Director |
Tom Allan | Second Assistant Director |
Dan Bentham | Post Production Supervisor |
Naomi Marvelly | Script Supervisor |
Dan Martin | Special Effects Makeup Artist |
Joe Watts | Stunts |