Juliette Binoche als Rebecca | |
Nikolaj Coster-Waldau als Marcus | |
Lauryn Canny als Stephanie | |
Adrianna Cramer Curtis als Lisa | |
Maria Doyle Kennedy als Theresa | |
Larry Mullen Jr. als Tom | |
Mads Ousdal als Stig | |
Chloë Annett als Jessica | |
Bush Moukarzel als Brian | |
Eve Macklin als Brian's girlfriend | |
Des Nealon als Elderly man | |
Jonathan Byrne als Marine Biologist | |
Najat Azgar als Suicide bomber | |
Zoubida Akif als Ariana | |
Jameela Shafaq als Translator | |
Omar Elmouden als Driver | |
Catriona Nimhurchu als Teacher in Dublin | |
Peter Sexton als Stephanie’s Classmate | |
Anna Leah Thorseth Poppe als Stephanie’s Friend | |
Rory Nolan als Father 1 | |
Peter Coonan als Father 2 | |
Cathy Belton als Mother 1 | |
Denise McCormack als Mother 2 | |
Ciara Gallagher als Child 1 | |
Ciara Phelan als Child 2 | |
Youssef Marchouki als Young Moujahideen Man | |
Mohammed Soussi als Elderly Man | |
Ahmed El Aoud als Bombmaker |
Erik Poppe | Director |
Jan Trygve Røyneland | Co-Writer |
Finn Gjerdrum | Producer |
Stein B. Kvae | Producer |
Sofia Lindgren | Editor |
Hugo Ekornes | Sound Editor |
Judith Williams | Costume Design |
Jennifer Hegarty | Makeup Artist |
Johan Harnesk | Visual Effects |
Gergely Laszlo | Visual Effects Editor |
Sarah McLoughlin | Art Direction |
Martina McCarthy | Costume Design |
Martine Poppe | Art Direction |
Cathy O’ Connor | Costume Design |
Armand Amar | Original Music Composer |
Harald Rosenløw-Eeg | Writer |
Erik Poppe | Writer |
Kirsten Sheridan | Additional Writing |
Ahmed Abounouom | Line Producer |
Geir Henning Eikeland | Executive Producer |
Peter Garde | Executive Producer |
Stig Hjerkinn Haug | Executive Producer |
Kaare Storemyr | Line Producer |
Salaheddine Benchegra | Casting |
Maureen Hughes | Casting |
Eleanor Wood | Production Design |
Matteo De Pellegrini | Boom Operator |
Hugo Ekornes | Sound Re-Recording Mixer |
Hugo Ekornes | Sound Designer |
Hugo Ekornes | Supervising Sound Editor |
Roy Fenstad | Foley Artist |
Gunn Tove Grønsberg | Sound Effects Editor |
Baard H. Ingebretsen | Sound Effects Editor |
Elisabeth Monge | Foley Recordist |
Mervyn Moore | Sound Recordist |
Johan Harnesk | Special Effects Supervisor |
Peter Hjorth | Visual Effects Supervisor |
Anette Ruud Andersen | Assistant Editor |
Emil Eriksson | Colorist |
Norman Nisbet | Colorist |
Hugo Ekornes | Music Editor |
Anne-Sophie Versnaeyen | Additional Music |
Madeleine Fant | Script Supervisor |
Steven Davenport | Production Manager |
Mariam Lee Abounouom | Production Manager |
Driss Marzak | Gaffer |
Calin Catalin | Gaffer |
Daniel Kask | First Assistant Camera |