Clint Eastwood als Marshal Jed Cooper | |
Inger Stevens als Rachel Warren | |
Ed Begley als Captain Wilson | |
Pat Hingle als Judge Adam Fenton | |
Ben Johnson als Marshal Dave Bliss | |
Charles McGraw als Sheriff Ray Calhoun | |
Ruth White als Madame Sophie | |
Bruce Dern als Miller | |
Alan Hale Jr. als Matt Stone | |
Arlene Golonka als Jennifer | |
James Westerfield als Prisoner | |
Dennis Hopper als Prophet | |
L.Q. Jones als Loomis | |
Michael O'Sullivan als Francis Elroy Duffy | |
Joseph Sirola als Reno | |
James MacArthur als The Preacher | |
Bob Steele als Jenkins | |
Bert Freed als Schmidt | |
Russell Thorson als Maddow | |
Ned Romero als Charlie Blackfoot | |
Jonathan Goldsmith als Tommy | |
Richard Gates als Ben | |
Bruce Scott als Billy Joe | |
Richard Guizon | |
Tod Andrews als Defense Attorney | |
Mark Lenard als Prosecutor | |
Roy Glenn als Guard | |
Paul Sorensen als Prisoner on Scaffold | |
Richard Angarola als Posse Member | |
Larry J. Blake als Prisoner in Compound | |
Ted Thorpe | |
Robert Jones | |
Barry Cahill | |
John Wesley als Guard | |
Dennis Dengate | |
Bill Zuckert als Sheriff | |
Hal England als Brother | |
Robert B. Williams als Elwood | |
Tony Di Milo | |
Tammy Locke als Little Girl | |
Jerry Schumacher als Townsman | |
Max Wagner als Prisoner | |
Herbert Ellis als Swede (uncredited) | |
Nicholas Georgiade als Prisoner in Wagon (uncredited) | |
Jack Ging als Marshal Ace Hayes (uncredited) | |
Jack Gordon als Hanging Spectator (uncredited) | |
Roxanne Tunis als Extra (uncredited) |
Leonard Freeman | Producer |
Ted Post | Director |
Mel Goldberg | Screenplay |
Dominic Frontiere | Original Music Composer |
Richard H. Kline | Director of Photography |
Leonard J. South | Director of Photography |
Arthur Krams | Set Decoration |
John B. Goodman | Art Direction |
Irving L. Leonard | Associate Producer |
Gene Fowler Jr. | Editor |
Leonard Freeman | Writer |
Mel Goldberg | Writer |
Robert Stambler | Supervising Producer |
Frank Mayer | Production Manager |
Al Strasser, Jr. | Sound |
Franklin Milton | Recording Supervision |
Richard C. Bennett | Assistant Director |
Donald C. Klune | Assistant Director |
Edward B. Powell | Orchestrator |
John Caper Jr. | Music Supervisor |
Igo Kantor | Music Coordinator |
Gene Murray | Wardrobe Master |
Glenn Wright | Wardrobe Master |
Elva Martien | Wardrobe Master |
Keester Sweeney | Makeup Artist |
Irving Pringle | Makeup Artist |
Karen Hale Wookey | Script Supervisor |
Jane Murray | Casting Director |
Carl Beonde | Property Master |
Kenny Lee | Animal Wrangler |
George Swartz | Special Effects |
Gene Grigg | Special Effects |
Don Olds | Transportation Captain |
Walter Scott | Stunt Double |