Patrick Bergin als Richard Burton | |
Iain Glen als John Hanning Speke | |
Richard E. Grant als Oliphant | |
Fiona Shaw als Isabel | |
John Savident als Lord Murchison | |
James Villiers als Lord Oliphant | |
Adrian Rawlins als Edward | |
Peter Vaughan als Lord Houghton | |
Delroy Lindo als Mabruki | |
Bernard Hill als Dr. Livingstone | |
Matthew Marsh als William | |
Richard Caldicot als Lord Russell | |
Christopher Fulford als Herne | |
Garry Cooper als Stroyan | |
Roshan Seth als Ben Amir | |
Paul Onsongo als Sidi Bombay | |
Jimmy Gardner als Jarvis | |
Doreen Mantle als Mrs. Speke | |
Anna Massey als Mrs. Arundell | |
Peter Eyre als Norton Shaw | |
Leslie Phillips als Mr. Arundell | |
Frances Cuka als Lady Houghton | |
Roger Ashton-Griffiths als Lord Cowley | |
Craig Crosbie als Swinburne | |
Lenny Juma als Jemadar | |
Bheki Tonto Ngema als Ngola | |
Martin Okello als Veldu | |
Philip Voss als Colonel Rigby | |
Roger Rees als Papworth | |
Pip Torrens als Lt. Hesketh | |
Ian Vincent als Lt. Allen | |
Esther Njiru als Lema | |
Alison Limerick als Sorceress | |
Asiba Asiba als Nubian Servant | |
Omar Sharif als Arab Chief in Cairo (uncredited) | |
Ralph Nossek als Doctor | |
Stewart Harwood als Attendant | |
George Malpas als Lead Actor | |
Robert Whelan als 1st Reporter | |
Bill Croasdale als 2nd Reporter | |
Renny Krupinski als 3rd Reporter |
Bob Rafelson | Director |
William Harrison | Novel |
William Harrison | Screenplay |
Bob Rafelson | Screenplay |
Roger Deakins | Director of Photography |
Nikki Williams | Clapper Loader |
Mario Kassar | Executive Producer |
Andrew G. Vajna | Executive Producer |
Daniel Melnick | Producer |
Chris Curling | Associate Producer |
Michael Small | Original Music Composer |
Thom Noble | Editor |
Celestia Fox | Casting |
Norman Reynolds | Production Design |
Maurice Fowler | Art Direction |
Fred Hole | Art Direction |
Ajit Patnaik | Art Direction |
Harry Cordwell | Set Decoration |
Jenny Beavan | Costume Design |
John Bright | Costume Design |
Terence A. Clegg | Executive In Charge Of Production |
Simon Kaye | Production Sound Mixer |
Patrick Clayton | First Assistant Director |
Nick Laws | Second Assistant Director |
Paul Shersby | Unit Production Manager |
Barbara Allen | Unit Production Manager |
Tim Lewis | Second Assistant Director |
John Trehy | Production Accountant |
Roger Deakins | Camera Operator |
David Bryant | Focus Puller |
Paul Englefield | Focus Puller |
Ben Davis | Clapper Loader |
Nick Penn | Clapper Loader |
Richard Broom | Grip |
David Chiganze | Grip |
Tommy Staples | Boom Operator |
Taffy Haines | Sound Engineer |
Jonathan McKinstry | Assistant Art Director |
Peter Russell | Assistant Art Director |
David Harris | Special Effects Supervisor |
John Higgins | Gaffer |
Kevin Edland | Best Boy Electric |
Terry Mulligan | Electrician |
Stewart Monteith | Electrician |
Steve Langley | Electrician |
Bob Gomme | Generator Operator |
Michael R. Sloan | Post Production Supervisor |
Noori Dehnahi | Post Production Coordinator |
Chris Peppe | Assistant Editor |
Vicki Hiatt | Assistant Editor |
Scott Stevenson | Assistant Editor |
Alan Splet | Supervising Sound Editor |
C.J. Appel | ADR Supervisor |
John Nutt | Sound Editor |
Michael Silvers | Sound Editor |
Ann Kroeber | Sound Editor |
John Verbeck | Sound Editor |
Tina Fallani | Assistant Sound Editor |
Diana Pellegrini | Sound Editor |
Luis Colina | Sound Editor |
Frank E. Eulner | Assistant Sound Editor |
Robert Marty | Assistant Sound Editor |
Gwendolyn Yates Whittle | Assistant Sound Editor |
Marjorie L. Hagar | Assistant Sound Editor |
Jeffrey Kroeber | Assistant Sound Editor |
Curtis Roush | Music Editor |
Christopher Dedrick | Orchestrator |
Mark Berger | Sound Re-Recording Mixer |
David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Todd Boekelheide | Sound Re-Recording Mixer |
Alf Joint | Stunt Coordinator |
Angela Wharton | Script Supervisor |
Patsy de Lord | Production Coordinator |
Hazel Crombie | First Assistant Accountant |
Kevin De La Noy | Location Manager |
Peter Hancock | Property Master |
Philip McDonald | Property Master |
Christine Beveridge | Makeup Supervisor |
Sally Harrison | Assistant Makeup Artist |
Joan Hills | Assistant Makeup Artist |
Karen Edwards | Hairdresser |
Ken Crouch | Wardrobe Supervisor |
Lisa Johnson | Wardrobe Master |
Simon Murray | Wardrobe Assistant |
Eleanor Fazan | Choreographer |
Ray Barrett | Construction Manager |
Ted Ambrose | Draughtsman |
Jim Morahan | Draughtsman |
Gwendolyn Margetson | Draughtsman |
Emma Style | Casting Assistant |
Beverley Keogh | Local Casting |
Mirella Ricciardi | Still Photographer |
Frank Connor | Still Photographer |
Stephanie Clark | Production Secretary |
Beverly Winston | Production Secretary |
Allan Wilson | Conductor |
Robert Raring | Color Timer |