Katie Featherston als Katie | |
Kathryn Newton als Alex | |
Matt Shively als Ben | |
Aiden Lovekamp als Wyatt | |
Brady Allen als Robbie | |
Stephen Dunham als Doug | |
Alexondra Lee als Holly | |
Georgica Pettus als Sarah | |
Alisha Boe als Tara | |
Brendon Eggertsen als Derek | |
Constance Esposito als Robbie's Mom's Friend | |
Ty Dawson als Shadow Boy | |
Brian Boland als Daniel (archive footage) (uncredited) | |
Sprague Grayden als Kristi (archive footage) (uncredited) | |
Sara Mornell als Debbie (uncredited) | |
William Juan Prieto als Hunter (uncredited) | |
Jennifer Hale als Additional Voices (voice) | |
Emily Brobst als Dead Woman (uncredited) | |
Jamieson Deacy als Soccer Kid |
Christopher Landon | Screenplay |
Oren Peli | Producer |
Steven Schneider | Producer |
Ariel Schulman | Director |
Henry Joost | Director |
Jason Blum | Producer |
Leah Butler | Costume Design |
Terri Taylor | Casting |
Doug Emmett | Director of Photography |
Eddie Pasquarello | Visual Effects Supervisor |
Erin D. O'Connor | Visual Effects Producer |
John McAlary | Casting Associate |
Jason Garner | Art Direction |
Tracy L. Moody | Script Supervisor |
Linda Huse | Costume Supervisor |
Diane Weiss | Script Supervisor |
Renee J. Vaca | Hair Department Head |
Jennifer Spence | Production Design |
Mark Gullesserian | Special Effects Coordinator |
Kenneth Kern | Art Department Coordinator |
Jenny Siff | Script Supervisor |
Paula Jane Hamilton | Makeup Department Head |
Lori Mazuer | Set Decoration |
Erik Pampel | Visual Effects Editor |
Marsha Shearrill | Makeup Department Head |
Gregory Plotkin | Editor |
Christopher Landon | Executive Producer |
Sam Schweikert | Set Production Assistant |
Stephen Dunham | In Memory Of |
Scott Philbrick | Transportation Captain |
Randy Peters | Transportation Coordinator |
Robert Earl Craft | Location Manager |
Michael Wesley | Assistant Location Manager |
Rebecca M. Graves | Costumer |
Rosa Lopez | Key Costumer |
Tania Pacheco | Key Costumer |
James Armstrong | Stunt Coordinator |
Tyler Barnett | Stunts |
Emily Brobst | Stunts |
Jay Caputo | Stunts |
Jennifer Caputo | Stunts |
Mark Dirkse | Stunts |
John Duff | Stunts |
Dana Dru Evenson | Stunts |
Dennis Fitzgerald | Stunts |
Karin Justman | Stunts |
Alex Kingi | Stunts |
Dorian Kingi | Stunts |
Megan Lurty | Stunts |
Simon Potter | Stunts |
Buddy Sosthand | Stunts |
Sera Trimble | Stunts |
Mark Vanselow | Stunts |
Bryon Weiss | Stunts |
Glen Yrigoyen | Stunts |
Ator Tamras | Stunt Double |
Daniel Wehr | Sound Designer |