Samara Weaving als Grace | |
Adam Brody als Daniel Le Domas | |
Mark O'Brien als Alex Le Domas | |
Henry Czerny als Tony Le Domas | |
Andie MacDowell als Becky Le Domas | |
Melanie Scrofano als Emilie Le Domas | |
Kristian Bruun als Fitch Bradley | |
Elyse Levesque als Charity Le Domas | |
Nicky Guadagni als Helene Le Domas | |
John Ralston als Stevens | |
Liam MacDonald als Georgie Bradley | |
Ethan Tavares als Gabe Bradley | |
Hanneke Talbot als Clara | |
Celine Tsai als Tina | |
Daniela Barbosa als Dora | |
Chase Churchill als Young Alex Le Domas | |
Etienne Kellici als Young Daniel Le Domas | |
Andrew Anthony als Charles | |
Elana Dunkelman als Young Helene Le Domas | |
Kate Ziegler als Young Becky Le Domas | |
James Eddy als Masked Family Member #1 | |
Adam Winlove-Smith als Masked Family Member #2 | |
Alicia Richardson als Police Officer | |
Nat Faxon als Justin (voice) | |
Guy Busick als Richard (uncredited) | |
R. Christopher Murphy als Charlie (uncredited) | |
James Vanderbilt als Mr. LeBail (uncredited) |
Matt Bettinelli-Olpin | Director |
Tyler Gillett | Director |
Brett Jutkiewicz | Director of Photography |
Terel Gibson | Editor |
Andrew M. Stearn | Production Design |
Avery Plewes | Costume Design |
Guy Busick | Writer |
Brian Tyler | Music |
R. Christopher Murphy | Writer |
Daniel Bekerman | Executive Producer |
Tara Farney | Executive Producer |
Brad Fischer | Producer |
T.K. Knowles | Associate Producer |
Tracey Nyberg | Executive Producer |
John O'Grady | Associate Producer |
Anthony Pangalos | Co-Producer |
William Sherak | Producer |
James Vanderbilt | Producer |
Chad Villella | Executive Producer |
Tripp Vinson | Producer |
Mike Leandro | Set Decoration |
Jenny Arbour | Hair Department Head |
Kayla Dobilas | Special Effects Makeup Artist |
Claudia Gedge | Key Makeup Artist |
Shaun Hunter | Special Effects Makeup Artist |
Julia Karmasin | Assistant Makeup Artist |
Neil Morrill | Special Effects Makeup Artist |
Steve Newburn | Prosthetic Makeup Artist |
Steph Pringle | Prosthetic Designer |
Nathan Rival | Key Hair Stylist |
Adrian Stansfield | Special Effects Makeup Artist |
Julia Valente | Makeup Department Head |
Mark Wotton | Special Effects Makeup Artist |
Rory James | Assistant Director |
Joanna Moore | First Assistant Director |
Elliott Whittaker | Second Assistant Director |
Joe Bracciale | ADR Editor |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Devin Doucette | ADR Mixer |
Trevor Goulet | Sound Mixer |
Adam Stein | Sound Designer |
Bianca Monteiro | ADR Coordinator |
Daniel Betti | Special Effects Supervisor |
Stephen Van Allen | Special Effects Coordinator |
James Sled | Pyrotechnician |
Shudhdodhan Milind Ambhore | Visual Effects |
Peter Bas | Compositor |
Justin Bates | Compositor |
J.P. Giamos | Visual Effects Supervisor |
Alex Heffner | Visual Effects Compositor |
Ethan Helms | Compositing Lead |
Quentin E. Holmes | Visual Effects Editor |
Eddy Wolfson | Compositor |
Vineshh Vickinadas | Digital Compositor |
Rickey Verma | Visual Effects Supervisor |
Dipak Tarpara | Visual Effects Compositor |
Hussain Taj | Digital Compositor |
Richard Rodrigues | Digital Compositor |
Paige Reynolds | Digital Compositor |
Ryan Ramsey | Visual Effects Compositor |
Jason Pomerantz | Post Production Supervisor |
Cindy Perez | Compositor |
Nigel Mendoza | Visual Effects Supervisor |
Eric Bryson | Stunt Coordinator |
James Eddy | Stunts |
Jen Georgopoulos | Stunt Double |
Jeanette Roxborough | Stunts |
Don Stockford | Stunt Double |
Jennifer Vey | Stunt Coordinator |
Adam Winlove-Smith | Stunts |
Joe Bracciale | Dialogue Editor |
Christian T. Cooke | Sound Re-Recording Mixer |
Colin McLellan | Sound Re-Recording Mixer |
Bas Reitsma | Stunt Driver |
Duncan McLeod | Stunts |
Darren Marsman | Stunts |
Edward A. Queffelec | Stunts |
Ashley Shields-Muir | Unit Production Manager |
Bradley Greaves | Art Direction |
Stephanie Collins | Assistant Art Director |
Laura Hokstad | Assistant Art Director |
Leslie Whittaker | Set Dresser |
John Kurtz | Set Dresser |
Martin Budd | Set Dresser |
Denna McNaught | Set Dresser |
Sean Kirby | Set Dresser |
Gino Sandoval | Third Assistant Director |
Adam Tupper | "A" Camera Operator |
Adam Tupper | Steadicam Operator |
Robert Stecko | "B" Camera Operator |
Cudah Andarawewa | "B" Camera Operator |
Ari Magder | First Assistant "A" Camera |
Chirayouth Jim Saysana | First Assistant "B" Camera |
Savanna Slonimski | Second Assistant Camera |
Angela Chao | Second Assistant Camera |
Eric Zachanowich | Still Photographer |
Stephen Crone | Digital Imaging Technician |
Zoë Bigio | Script Supervisor |
Evan Gillman | Boom Operator |
Michael Lee Taylor | Boom Operator |
Gregor Hutchison | Post Production Supervisor |
Kathryn Prescott | First Assistant Editor |
Mike Twin Jones | Assistant Editor |
Randy Brown | Gaffer |
John Belliveau | Best Boy Electric |
Stewy Wells | Electrician |
Mike Daigle | Electrician |
Kenroy Ebanks | Grip |
Richard D. Leko | Dolly Grip |
Mikey Sarciron | Grip |
Heather Crepp | Assistant Costume Designer |
Anita Shapanski | Set Costumer |
Joanna Watson | Set Costumer |
Mark Alleyne | Location Manager |
John Teixeira | Assistant Location Manager |
Chris Moulson | Assistant Location Manager |
Charles McGlynn | Property Master |
Glen Roemer | Assistant Property Master |
Kevin Forstner | Construction Coordinator |
Jordan Delic | Production Coordinator |
Michael Stark | Assistant Production Coordinator |
Neil Olsen | Production Accountant |
Victoria Darlene Baksi | Assistant Accountant |
Ashley Alcock | Payroll Accountant |
Morgyn Johnston | Casting Associate |
Mike Curran | Transportation Coordinator |
Ritchie Miazek | Transportation Captain |
Martin Drover | Transportation Captain |
Mario Tassone | Unit Publicist |
Rose Gregoris | Assistant Sound Editor |
Kevin Banks | Music Editor |
Kyle Klausen | Music Editor |
Steve Baine | Foley Artist |
Ryan Macnell | Foley Artist |
Peter Persaud | Foley Recordist |
Daniel Moctezuma | Foley Recordist |
Gina Wark | Foley |
Brian Tyler | Orchestrator |
Dana Niu | Orchestrator |
Robert Elhai | Orchestrator |
Brad Warnaar | Orchestrator |
Rossano Galante | Orchestrator |