Brie Larson als Joy 'Ma' Newsome | |
Jacob Tremblay als Jack Newsome | |
Joan Allen als Nancy Newsome | |
Sean Bridgers als Old Nick | |
Tom McCamus als Leo | |
William H. Macy als Robert Newsome | |
Cas Anvar als Dr. Mittal | |
Amanda Brugel als Officer Parker | |
Wendy Crewson als Talk Show Hostess | |
Joe Pingue als Officer Grabowski | |
Sandy McMaster als Veteran | |
Matt Gordon als Doug | |
Zarrin Darnell-Martin als Attending Doctor | |
Jee-Yun Lee als News Anchor | |
Randal Edwards als Lawyer | |
Justin Mader als FBI Agent | |
Ola Sturik als Reporter #1 | |
Rodrigo Fernandez-Stoll als Reporter #2 | |
Rory O'Shea als Reporter #3 | |
Kate Drummond als Neighbour | |
Jack Fulton als Jack's Friend | |
Chantelle Chung als Clerk (uncredited) | |
Brad Wietersen als TV Crewman (uncredited) | |
Graeme Potts als TV Cameraman (uncredited) | |
Katelyn Wells als Teenage Girl (uncredited) | |
Celeste Bruno als Heather Noelle (uncredited) |
Ed Guiney | Producer |
Lenny Abrahamson | Director |
Emma Donoghue | Novel |
Michelle Lannon | Art Direction |
Ethan Tobman | Production Design |
Emma Donoghue | Screenplay |
Rose Garnett | Executive Producer |
Mary Kirkland | Set Decoration |
David Gross | Producer |
Andrew Lowe | Executive Producer |
Stephen Rennicks | Original Music Composer |
Fiona Weir | Casting |
Emma Donoghue | Executive Producer |
Jesse Shapira | Executive Producer |
Jeff Arkuss | Executive Producer |
Lea Carlson | Costume Design |
Danny Cohen | Director of Photography |
Robin D. Cook | Casting |
Tessa Ross | Executive Producer |
Nathan Nugent | Editor |
David Kosse | Executive Producer |
Jean-François Lachapelle | Stunt Coordinator |
Jean Frenette | Stunt Coordinator |
Hartley Gorenstein | Production Manager |
Brie Larson | Songs |
Hartley Gorenstein | Line Producer |
Reid A. Dunlop | First Assistant Director |
Jonathan Pencharz | Production Coordinator |
Andrew G. Munro | Payroll Accountant |
Michelle Ramez | First Assistant Accountant |
Nathan Nugent | Second Unit Director |
Dino Laurenza | "A" Camera Operator |
Dino Laurenza | Steadicam Operator |
Dean Stinchcombe | First Assistant "A" Camera |
Adam Tupper | Second Assistant "A" Camera |
Stephan Maia | Second Assistant "B" Camera |
Jasper Vrakking | Digital Imaging Technician |
Carolyn Arbuckle | Script Supervisor |
Ofer Geva | Boom Operator |
Vladislav Fedorov | Set Designer |
Sid Armour | Makeup Artist |
Jenn Gould | Key Hairdresser |
Stacey Butterworth | Wigmaker |
Paul Howden | Key Grip |
George Kerr | Gaffer |
Jane Rogers | Extras Casting |
George Kraychyk | Still Photographer |
Lisa Shamata | Unit Publicist |
Jim Snell | Transportation Captain |
Tricia Perrott | Post Production Supervisor |
Niall Brady | Supervising Sound Editor |
Steve Fanagan | Sound Designer |
Caoimhe Doyle | Foley Artist |
Jean McGrath | Foley Mixer |
Rob Huckle | Dolby Consultant |
Adam Davidson | ADR Recordist |
Devin Doucette | ADR Recordist |
Steve Fanagan | Sound Re-Recording Mixer |
Ken Galvin | Sound Re-Recording Mixer |
Ed Bruce | Visual Effects Supervisor |
Kenneth Coyne | Visual Effects Producer |
Gearoid Grant | Conductor |
Keith Potter | Executive Producer |
Chantelle Tabrizi | Supervising Producer |
Stephanie Chalmers | Set Decoration Buyer |
Jason McQuarrie | Assistant Art Director |
Emer O'Shea | Production Executive |