Al Pacino als Frank Keller | |
Ellen Barkin als Helen Cruger | |
John Goodman als Sherman | |
Michael Rooker als Terry | |
William Hickey als Frank Keller Sr. | |
Richard Jenkins als Gruber | |
Paul Calderon als Serafino | |
Gene Canfield als Struk | |
Larry Joshua als Dargan | |
John Spencer als Lieutenant | |
Christine Estabrook als Gina Gallagher / Lonelyheart | |
Barbara Baxley als Miss Allen | |
Patricia Barry als Older Woman | |
Mark Phelan als Murdered Man | |
Michael O'Neill als Raymond Brown | |
Michael Fischetti als Doorman | |
Luis Antonio Ramos als Omar Maldonado | |
Rafael Báez als Efram Maldonado | |
Samuel L. Jackson als Black Guy | |
Damien Leake als Ernest Lee | |
John Thaddeus als Tommy | |
Joshua Nelson als Willie | |
Christofer de Oni als Supermarket Manager | |
Dwayne McClary als Supermarket Cashier | |
Jacqueline Brookes als Helen's Mother | |
Thom Curley als Toastmaster | |
Fred Sanders als Cable Supervisor | |
Larry Mullane als Clipboard Guy #2 | |
Anthony Catanese als Clipboard Guy #3 | |
Thomas Wagner als Bartender | |
Manny Alfaro als Doorman | |
Brian Paul als James Mackey | |
Deborah Taylor als Tense Woman | |
Ferne Downey als Sasha | |
Nancy Beatty als Raymond Brown's Wife | |
Tony De Santis als Clipboard Guy #1 | |
Jackie Laidlaw als Yuppie Detective #1 | |
Paul Hubbard als Yuppie Detective #2 | |
James Kidnie als Surveillance Team Member | |
Bridget O'Sullivan als Sherman's Wife | |
Franz Fridal als Criminal Type | |
James O'Regan als Hallway Cop | |
Wayne Best als Hallway Cop | |
John Bourgeois als Young Cop | |
Hugh Thompson als Young Cop | |
Miranda de Pencier als Bride | |
Ty Templeton als Groom | |
Lorraine Bracco als Denice Gruber (scenes deleted) |
Martin Bregman | Producer |
Louis A. Stroller | Producer |
David Bretherton | Editor |
Trevor Jones | Music |
Harold Becker | Director |
Ronnie Taylor | Director of Photography |
Mary Colquhoun | Casting |
Rocco Gismondi | Second Assistant Director |
Blanche McDermaid | Script Supervisor |
John Jay Moore | Production Design |
Yves Drapeau | First Assistant Camera |
Adam Holender | Additional Photography |
David Sardi | Second Assistant Director |
Andy Chmura | Camera Operator |
Michael Bregman | Associate Producer |
Madeleine Henrié | Second Assistant Director |
Michael E. Steele | First Assistant Director |
Thomas J. Mack | First Assistant Director |
Betsy Cox | Costume Design |
Irving Buchman | Makeup Artist |
Bryan Charbonneau | Hairstylist |
Bob Grimaldi | Hairstylist |
Irene Kent | Makeup Artist |
Leslie A. Sebert | Key Makeup Artist |
Dick Ziker | Second Unit Director |
Dick Ziker | Stunt Coordinator |
Dick Ziker | Stunts |
Richard Price | Writer |
Glenn R. Wilder | Stunts |
Buddy Joe Hooker | Stunts |
Liam Kiernan | Production Assistant |
Kenny Bates | Stunts |
Steve Boyum | Stunts |
Rick Parker | Stunts |
Shane Cardwell | Stunts |
Barbara Kelly | Production Manager |
Louis A. Stroller | Unit Production Manager |
Michael Hall | First Assistant Camera |
Horace Jordan | First Assistant Camera |
Debra Beers | Location Manager |
Dorothy Precious | Production Accountant |
Toni Blay | Production Coordinator |
Keith A. Wester | Sound Mixer |
Steve Switzer | Boom Operator |
Rae Thurston | Gaffer |
Howie Balbraith | Best Boy Grip |
Randy Tambling | Grip |
Robert DaPrato | Dolly Grip |
Lucinda Zak | First Assistant Art Direction |
Gordon Sim | Set Decoration |
Raman Majlath | Set Dresser |
Vic Rigler | Property Master |
Gail Filman | Wardrobe Master |
Rick Perotto | Second Assistant Camera |
Anne Richardson | Assistant Location Manager |
Karen Demontbrun | Assistant Accountant |
Richard Ferbrache | Assistant Set Decoration |
Jeff Poulis | Assistant Property Master |
Debi Weldon | Wardrobe Assistant |
Regina Robb | Production Secretary |
Boyd Allen | Carpenter |
Reet Puhm | Scenic Artist |
Neil Montgomerie | Transportation Coordinator |
Joan Eisenberg | Unit Publicist |
Rob McEwan | Still Photographer |
Stuart Aikins | Casting |
Scott Mansfield | Extras Casting |
John Wright | Additional Editing |
Francine Fleishman | Assistant Editor |
Irvin Paik | Assistant Editor |
Charlene Olson | Assistant Editor |
Haydn Streeter | Assistant Editor |
Norval D. Crutcher | Supervising Sound Editor |
Randle Akerson | Supervising Sound Editor |
Samuel C. Crutcher | Sound Editor |
Dino DiMuro | Sound Editor |
Bruce Lacey | Sound Editor |
David Horton Jr. | Foley Editor |
Lauren Filson | ADR Editor |
Denise Horta | ADR Editor |
Ron Meredith | Sound Assistant |
Hank Brodkin | Sound Assistant |
Dan Carlin Sr. | Music Editor |
Kathy Durning | Music Editor |
Robert Knudson | Sound Re-Recording Mixer |
Don Digirolamo | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Glass | Sound Re-Recording Mixer |