Colin Farrell als Marty Faranan | |
Sam Rockwell als Billy Bickle | |
Woody Harrelson als Charlie Costello | |
Christopher Walken als Hans Kieslowski | |
Olga Kurylenko als Angela | |
Tom Waits als Zachariah Rigby | |
Abbie Cornish als Kaya | |
Michael Stuhlbarg als Tommy | |
Kevin Corrigan als Dennis | |
Zeljko Ivanek als Paolo | |
Michael Pitt als Larry | |
Linda Bright Clay als Myra Kieslowski | |
Joseph Lyle Taylor als Al | |
Gabourey Sidibe als Sharice | |
Amanda Warren als Maggie | |
Helena Mattsson als Blonde Lady | |
Harry Dean Stanton als Man in Hat | |
James Landry Hébert als Killer | |
Christopher Gehrman als Cellmate | |
Christian Barillas als Catholic Priest | |
Long Nguyen als Vietnamese Priest | |
Christine Marzano als The Hooker | |
Frank Alvarez als Hispanic Guy | |
Brendan Sexton III als Young Zachariah | |
John Bishop als The Butcher | |
Richard Wharton als The Hippy | |
Johnny Bolton als Barman | |
Ronnie Gene Blevins als First Cop | |
Tai Chan Ngo als Fellow Monk | |
Kiran Deol als Doctor (uncredited) | |
Patrick O'Connor als Judge (uncredited) | |
Samantha Cutaran als Receptionist (uncredited) |
Martin McDonagh | Director |
Martin McDonagh | Screenplay |
Graham Broadbent | Producer |
Peter Czernin | Producer |
Martin McDonagh | Producer |
Tessa Ross | Executive Producer |
Carter Burwell | Original Music Composer |
Ben Davis | Director of Photography |
Lisa Gunning | Editor |
David Wasco | Production Design |
Karen Patch | Costume Design |
Mike Smith | Stunt Coordinator |
Ronn Surels | Stunts |
Betsy Danbury | Co-Producer |
Sarah Harvey | Co-Producer |
Sarah Halley Finn | Casting |
Betsy Danbury | Unit Production Manager |
Peter Kohn | First Assistant Director |
Paula Case | Second Assistant Director |
Spike Silver | Stunts |
Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Chuck Zlotnick | Still Photographer |
Stephen S. Campanelli | "A" Camera Operator |
Stephen S. Campanelli | Steadicam Operator |
Geoffrey Patterson | Sound Mixer |
David Raymond | Boom Operator |
Michael Primmer | Boom Operator |
Scott Peterson | Script Supervisor |
Andrew Blau | Production Supervisor |
Shari Ratliff | Art Department Coordinator |
Zoe Byrne | Art Department Assistant |
Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
Howard Berger | Special Effects Makeup Artist |
Deborah La Mia Denaver | Makeup Department Head |
Bill Myer | Makeup Artist |
Bonni Flowers | Makeup Artist |
Ritchie Kremer | Property Master |
Curtis Corbitt | Assistant Property Master |
David Fencl | Armorer |
Brent Rice | Leadman |
Charles Kern | Standby Painter |
Lindsey Kear | Assistant Costume Designer |
Ron Trost | Special Effects Coordinator |
Robert Foulkes | Location Manager |
Lark Bernini | Production Coordinator |
Steven Butensky | Production Accountant |
Chris Napolitano | Gaffer |
Michael J. Schwartz | Best Boy Electric |
R. Michael De Chellis | Rigging Gaffer |
John Janusek | Key Grip |
Troy N. Wade | Dolly Grip |
John P. Shine | Best Boy Grip |
Claire Raskind | Unit Publicist |
William DiCenso | Video Assist Operator |
David Deever | Video Assist Operator |
Mike Medina | Construction Coordinator |
Larry Guy Clause | Construction Foreman |
Daniel R. Jennings | Set Designer |
Alistair Hopkins | Post Production Supervisor |
Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Cooper | Sound Re-Recording Mixer |
Joakim Sundström | Supervising Sound Editor |
Christer Melén | Sound Effects Editor |
Paul Wrightson | ADR Editor |
Ulf Olausson | Foley Artist |
Tomas Krantz | Foley Recordist |
Matt Biffa | Music Supervisor |
Dina Eaton | Music Editor |
Gary Archer | Prosthetics |
Tim Gilbert | Stunts |
Laura Albert | Stunts |
Lance Gilbert | Stunts |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Scott Wilder | Stunts |