Stephen Baldwin als Rick Postley | |
Gabrielle Anwar als Laura Dyson | |
Tom Conti als Harry Rheinhartdt | |
Chris Mulkey als Commander Kirsch | |
Tony Plana als Lt. Commander Melges | |
Joe Dain als Sonar Chief Fleck | |
Chris Taaffe als Lieutenant Hayes | |
Kevin Connolly als Petty Officer Holliday | |
Eugene Williams als Lieutenant Weston | |
Matt Kennedy als Navigation | |
Paul Abbott als Ballast | |
Joel Traywick als Dive | |
Michael Caradonna als Miller | |
Doug McKeon als Chief of the Boat | |
Twirlee DeLite Dollison als Francis | |
Nikki Cox als Holliday's Girlfriend | |
Joyce Brooks als Elise Weston | |
Courtney Gore als Weston's Daughter | |
Daniel Sladek als Gate Guard | |
Thambo Kasinathan als Sonar Assistant | |
Steve Darne als Sailor | |
Anthony Beselle als Sailor | |
Cort Hessler als Sailor |
Rolf Buegler | Underwater Camera |
Shiro Gutzie | Music Supervisor |
Stefano Mainetti | Original Music Composer |
Cary Shott | Editor |
Hiro Narita | Director of Photography |
Jeffrey White | Producer |
Tom Reeve | Executive Producer |
Romain Schroeder | Executive Producer |
Silvio Muraglia | Story |
Daniel Sladek | Story |
Howard Chesley | Story |
Howard Chesley | Screenplay |
Silvio Muraglia | Producer |
Daniel Sladek | Producer |
Alan Smithee | Director |
Gregg Champion | Director |
Rick Wiessenhaan | Stunts |
Cort Hessler | Stunts |
Stacy Courtney | Stunts |
Tom Piskura | Associate Producer |
Howard Chesley | Associate Producer |
Stirling Belefant | Associate Producer |
Cameron Jones | Associate Producer |
Meinir Stoutt | Production Manager |
Scott Metcalfe | First Assistant Director |
Iseult Frere | Second Assistant Director |
Peter Powis | Art Direction |
Beck Taylor | Set Designer |
David Hogan | Storyboard Artist |
Elsemieke Meijer | Art Department Coordinator |
Simon Bowles | Assistant Art Director |
Ralph Eisenmann | Third Assistant Director |
Claude de Bourcy | Third Assistant Director |
Annie Simpson | Script Supervisor |
Paul de Bourcy | Location Manager |
Alessandro Bolognesi | Camera Operator |
Alessandro Bolognesi | Steadicam Operator |
Maurizio Cremisini | Focus Puller |
Wolfgang Wesemann | Clapper Loader |
Chantal Schaul | Camera Trainee |
Marco Sticchi | Gaffer |
Severino Tramontani | Best Boy Electric |
Luciano Giuseppone | Key Grip |
Jeremy Zimmermann | Casting Consultant |
Lynne Polak | Casting Director |
Chaz Prestidge | Set Dresser |
Lisa Johnson | Costume Designer |
David Whiteing | Wardrobe Supervisor |
Klaus Lehofer | Wardrobe Supervisor |
Vessna Kovacevic | Costumer |
Elaine Colombana | Costumer |
Vincenzo Mastrantonio | Makeup Designer |
Mauro Tamagnini | Hair Supervisor |
Vivian Nowak | Hairstylist |
Cathy Folmer | Makeup Artist |
John Rodda | Sound Recordist |
Mike Reardon | Boom Operator |
Harry Wiesenhaan | Special Effects Coordinator |
Edward Wiesenhaan | Special Effects Technician |
Rick Wiessenhaan | Special Effects Technician |
Holger Wehrle | Animation |
Ros Davidson | Production Coordinator |
Bruce Malone | Still Photographer |
Jeff Jensen | Second Unit Director |
Cort Hessler | Second Unit First Assistant Director |
Sheila McNaught | Script Supervisor |
Roger Simonsz | Lighting Camera |
Peter Field | Lighting Camera |
Benny Ashoff | Assistant Camera |
Maurizio Salvatori | Grip |
Alex Aach | Clapper Loader |
Rolf Buegler | Second Unit Director |
Rolf Buegler | Camera Operator |
Martin Gehbauer | Assistant Camera |
Claus Henrich | Assistant Camera |
Rob Weissenhaan | Pyrotechnician |
Saar Klein | Additional Editing |
Glenn Cocco | Assistant Editor |
Andrew MacRitchie | Assistant Editor |
Ian Differ | Assistant Editor |
Pam Sharp | Assistant Editor |
Russell Eaton | Assistant Editor |
Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Harry Cohen | Supervising Sound Editor |
Tim Walston | Sound Effects Editor |
Elisabeth Flaum | Sound Effects Editor |
Jeffrey R. Whitcher | Sound Effects Editor |
Ann Scibelli | Sound Effects Editor |
Michael Kamper | Sound Effects Editor |
Paul Curtis | Dialogue Editor |
Frederick H. Stahly | Dialogue Editor |
John C. Stuver | Dialogue Editor |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Eric Thompson | Foley Mixer |
Colin Rogers | ADR Recordist |
Gregg Barbanell | Foley Artist |
Laura Macias | Foley Artist |
Vince Nicastro | Foley Artist |
Jason Lezama | Foley Editor |
Ken Teaney | Sound Re-Recording Mixer |
Marshall Garlington | Sound Re-Recording Mixer |
Juan Peralta | Sound Re-Recording Assistant |
Marc Fishman | Sound Director |
David Horner | ADR Mixer |
Bruce Walters | Visual Effects Supervisor |
Cam Eason | Creative Consultant |
Jimmy Zelinger | Title Designer |
Dale E. Grahn | Color Timer |
Joshua Winget | Music Editor |
Michael Hashimoto | Music Coordinator |