Amandla Stenberg als Starr Carter | |
Regina Hall als Lisa Carter | |
Russell Hornsby als Maverick Carter | |
K.J. Apa als Chris Bryant | |
Common als Uncle Carlos | |
Anthony Mackie als King | |
Algee Smith als Khalil Harris | |
Lamar Johnson als Seven Carter | |
Issa Rae als April Ofrah | |
Sabrina Carpenter als Hailey Grant | |
TJ Wright als Sekani Carter | |
Dominique Fishback als Kenya | |
Megan Lawless als Maya Yang | |
Tony Vaughn als Mr. Lewis | |
Karan Kendrick als Iesha Robinson | |
Susan Santiago als Detective Gomez | |
Rayven Symone Ferrell als Denaisa Allen | |
Marcia Wright als Tammy | |
Drew Starkey als Brian MacIntosh | |
Dustin Lewis als DA Monroe | |
Rhonda Johnson Dents als Ms. Rosalie | |
Brian Lafontaine als Wilkes | |
Al Mitchell als Mr. Reuben | |
Iyana Halley als Bianca | |
Tanya Christiansen als Diane Carey | |
Andrene Ward-Hammond als Brenda Harris | |
Heaven Hightower als Natasha | |
Myles Evans als Chance | |
Kai N. Ture als Young Starr Carter | |
Hassan Welch als Young Seven Carter | |
Maxwell Cardona als Young Khalil Harris | |
Abby Glover als White Girl | |
Milton Saul als Nation of Islam / Church Goer (uncredited) | |
Shay Mack als Waitress |
George Tillman Jr. | Director |
George Tillman Jr. | Producer |
Robert Teitel | Producer |
Audrey Wells | Screenplay |
Marty Bowen | Producer |
Wyck Godfrey | Producer |
Angie Thomas | Novel |
Dustin O'Halloran | Original Music Composer |
Frank Galline | Set Decoration |
Janice Tunnell | Makeup Department Head |
Craig Hayes | Editor |
Andrea C. Brotherton | Hair Department Head |
Mihai Malaimare Jr. | Director of Photography |
Alex Blatt | Editor |
Yesi Ramirez | Casting |
Season Kent | Music Supervisor |
Timothy M. Bourne | Unit Production Manager |
H.H. Cooper | First Assistant Director |
Woodrow Travers | Second Assistant Director |
Kristen Ploucha | Second Assistant Director |
Ken Terry | First Assistant Editor |
Heath M. Howard | Production Supervisor |
Chip Clanton | Production Coordinator |
Kristen Hunsicker | Set Designer |
Ron Hammond | Art Department Coordinator |
Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Kathleen Denson | Set Decoration Buyer |
Blake H. Hughes | Assistant Production Coordinator |
Justin A. Thuesen | Production Secretary |
Gail Hunter | Script Supervisor |
Shanalyna C. Palmer | Second Second Assistant Director |
Tim Fabrizio | Steadicam Operator |
Max Junquera | First Assistant "A" Camera |
Sterling Wiggins | Second Assistant "A" Camera |
Jeff Crumbley | Camera Operator |
Ryan Weisen | First Assistant "B" Camera |
Bess Johnson | Second Assistant "B" Camera |
Cooper Dunn | Camera Operator |
Joe Waistell | First Assistant "C" Camera |
Will Culick | First Assistant "C" Camera |
Josh Cleland | Second Assistant "C" Camera |
Sherry Day | Camera Loader |
Erika Doss | Still Photographer |
Steve C. Aaron | Sound Mixer |
David Wyman | Sound Mixer |
Troy A. Johnson | Boom Operator |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Donald Sylvester | Supervising Sound Editor |
Ted Caplan | Music Editor |
Del Spiva | Music Editor |
Andrew Gust | Assistant Editor |
Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Craig Weintraub | Assistant Sound Editor |
Anthony 'Spike' Simms | Gaffer |
Michael J. Conner | Best Boy Electric |
Christian Duarte | Electrician |
Reggie Hodge | Electrician |
Tim Chang | Electrician |
Emory Goocher | Electrician |
Aubrey Husar | Key Grip |
Bruce Mobley | Best Boy Grip |
Kenneth Bolton | Dolly Grip |
Chase Boyer | Dolly Grip |
Art Schultz | Rigging Gaffer |
Francis Harlan | Rigging Grip |
Melanie A. Ragone | Rigging Grip |
Charles Justin Cormier | Rigging Grip |
Marshall Talley | Rigging Grip |
Daniel Deckebach | Rigging Grip |
Jonathan Fulton | Rigging Grip |
Dyshaun Burton | Assistant Costume Designer |
Joulles Wright | Costume Supervisor |
Jess L. Johnson | Key Costumer |
Mary L. Monds | Seamstress |
Chauntelle Langston | Key Makeup Artist |
Chawana Jones | Makeup Artist |
Moe Coles | Key Hair Stylist |
Talya Melvey | Hairstylist |
Dana Graham | Location Manager |
Michael Sabo | Property Master |
Brett Chapman | Assistant Property Master |
John S. Baker | Special Effects Coordinator |
Curtis Crowe | Construction Coordinator |
Faith Farrell | Scenic Artist |
Johnny Land | Scenic Artist |
Brian C.A. Thomas | Scenic Artist |
Matthew Butler | Greensman |
Brandon Pope | Greensman |
M. Ross-Michaels | Production Accountant |
Patrick Ingram | Extras Casting |
Deborah Simmrin | Unit Publicist |
Celina Shackelford Cater | Studio Teacher |
Barry Strait | Set Medic |
David Betancourt | ADR Mixer |
Christine Sirois | ADR Recordist |
David Lucarelli | ADR Recordist |
Goro Koyama | Foley Artist |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Don White | Foley Mixer |
Jack Heeren | Foley Mixer |
Kevin Schultz | Foley Mixer |
Davi Aquino | Foley Recordist |
Chelsea Body | Foley Recordist |
Stephen A. Pope | Second Unit Director |
Joe D'Alessandro | Second Unit Director of Photography |
Alyssa Koncelik-Diemer | VFX Artist |
Autumn McKenney | Makeup Artist |
A.J. Caulfield | Set Dresser |
Nick Forman | Set Dresser |
Nikki Hillhouse | Set Dresser |
Drew Meyers | Set Dresser |
Wes Dorough | Visual Effects Producer |
Chris LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Sean Thigpen | Visual Effects Supervisor |
Jason Tsang | VFX Artist |
Ginger Knussmann | Set Costumer |
Fatima Stripling | Set Costumer |
Frank L. Fleming | Costume Design |
William Arnold | Production Design |
Shamell Bell | Thanks |
Danya Bateman | Stunts |
Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Damita Jane Howard | Stunts |
Floyd Anthony Johns Jr. | Stunts |
Donny Carrington | Stunts |
Kurt Deville | Stunts |
Jwaundace Candece | Stunts |
Troy Butler | Stunts |
Tomar Boyd | Stunts |
Chris Bryant | Stunts |
Raven-Danielle Baker | Stunts |
Tom Akos | Stunts |
Shai Debroux | Stunts |
Tye Claybrook Jr. | Stunt Driver |
Kevin Dyer | Stunt Driver |
Josh Diogo | Stunts |
Michael Endoso | Stunts |
Travis Gomez | Stunts |
Troy Faruk | Stunts |
Walter Hendrix III | Stunts |
Niahlah Hope | Stunts |
Jason Elwood Hanna | Stunts |
Scott Loeser | Stunts |
Ryan Mari | Stunts |
Chris McClure | Stunts |
Jessica Medina | Stunts |
Tim McAdams | Stunts |
Mounir Quazzani | Stunts |
Paul Andrew O'Connor | Stunts |
Ashani Roberts | Stunts |
Eric Salas | Stunt Coordinator |
Tim J. Smith | Stunts |
Granger Summerset II | Stunts |
Matt Thompson | Stunts |
Phedra Syndelle | Stunts |
Todd Rogers Terry | Stunts |
Donte Walker | Stunts |
Todd Warren | Stunts |
Taylor Towery | Stunts |
Kenny Waymack Jr. | Stunts |