Sam Elliott als Calvin Barr | |
Aidan Turner als Calvin Barr | |
Caitlin FitzGerald als Maxine | |
Rizwan Manji als Maple Leaf | |
Larry Miller als Ed | |
Ron Livingston als Flag Pin | |
Nikolai Tsankov als The Russian | |
Ellar Coltrane als The Clerk | |
Sean Bridgers als Mr. Gardner / Mr. Gardner's Son | |
Kelley Curran als Mrs. Gardner | |
Alton Fitzgerald White als George | |
Rocco Gioffre als The Priggish Nazi | |
Joe Lucas als Hitler | |
Mark Steger als The Bigfoot | |
Ross McCredy als Nazi Guard | |
Melissa Jalali als Secretary | |
Hugh 'Terry' Holland als Bum | |
Dean Neistat als Paxton | |
Cris Tucci als Rizz | |
John C. Quinlan als Paperboy | |
Leslie Trentalange als Mother | |
Daniel B. Martin als Peasant Farmer | |
Julian Mayo als Peasant Boy | |
Alan Francis Sullivan als SS Officer | |
Steve Provizer als Band Leader | |
Steve Wojtowicz als Drunk Man | |
Robert Nunnelly als Little Ed | |
Dennis Gray als Barr's Father | |
Dianne Bischoff James als Barr's Mother | |
Cori Miller als Maxine's Friend | |
Sally Nutt als Ed's Wife | |
David Damkoehler als Lead Turtle | |
Anastasia Tsikhanava als Ed's Daughter | |
Kristen Anne Ferraro als Concentration Camp Prisoner | |
Dianne Bischoff als Mother | |
Rosemary Howard als 1940s Diner Patron |
Shaked Berenson | Producer |
Robert D. Krzykowski | Director |
Alex Vendler | Director of Photography |
Patrick Ewald | Producer |
Zach Passero | Editor |
Kellie Roy | Casting |
Lucky McKee | Producer |
Chantal Birdsong | Art Direction |
John Sayles | Executive Producer |
Brett Hatcher | Production Design |
Robert D. Krzykowski | Producer |
Louise Lovegrove | Executive Producer |
Catherine Dumonceaux | Executive Producer |
Giles Daoust | Executive Producer |
Maria Dirolf | Set Decoration |
Joe Kraemer | Original Music Composer |
Carol Cutshall | Costume Design |
Michael Bevins | Costume Design |
Jackie Krzykowski | Co-Producer |
Toby Holmes | Associate Producer |
Stephen Urata | Sound Re-Recording Mixer |
John Shriver | Executive Producer |
Morgan Robbins | Casting Associate |
Todd Antonio Somodevilla | Second Unit Director of Photography |
Robert D. Krzykowski | Screenplay |
Anne McCarthy | Casting |
Dan Peck | Gaffer |
Mike L. Germaine | Key Grip |
Richard Yuricich | Visual Effects Supervisor |
Brooke Melnik | Still Photographer |
Elaine Marie Gibson | First Assistant Director |
Theresa Frankel | Production Supervisor |
Joshua Hargrave | Property Master |
Dan J. Eaton | Special Effects |
Sarah Lawless Emmett | Makeup Department Head |
Thomas Shriver | Associate Producer |
Jared Burke | Stunt Coordinator |
Kathleen Miller | Still Photographer |
Hugh Holesome | Sound Mixer |
Lisa Lobel | Casting |
Joe Goyette | Post Production Supervisor |
Douglas Trumbull | Executive Producer |
Sid Yost | Animal Coordinator |
Deborah Shriver | Executive Producer |
Ben Heald | Gaffer |
Mara Schiavetti | Hair Department Head |
Michael Coulombe | Script Supervisor |
Andrew Smetek | Sound Designer |
John P. Nugent | Visual Effects Supervisor |
Jonathan Greber | Supervising Sound Editor |
Chris Hill | Gaffer |
Katie Page | Co-Producer |