Tobin Bell als John Kramer / Jigsaw | |
Costas Mandylor als Mark Hoffman | |
Betsy Russell als Jill Tuck | |
Cary Elwes als Dr. Lawrence Gordon | |
Sean Patrick Flanery als Bobby Dagen | |
Chad Donella als Gibson | |
Chester Bennington als Evan | |
Gina Holden als Joyce | |
Dean Armstrong als Cale | |
Naomi Snieckus als Nina | |
Oluniké Adeliyi als Sidney | |
Rebecca Marshall als Suzanne | |
Anne Lee Greene als Dina | |
Sebastian Pigott als Brad | |
Jon Cor als Ryan | |
Kevin McGarry als Charlie | |
Dru Viergever als Dan | |
Laurence Anthony als Rogers | |
Gabby West als Kara | |
Benjamin Clost als Jake | |
Kim Schraner als Palmer | |
James Van Patten als Dr. Heffner | |
Ishan Morris als Alex | |
Carlos Diaz als Coroner Worker | |
Christine Simpson als Donna Evans | |
Elizabeth Rowin als Sara | |
Jacintha Wesselingh als Newscaster #1 | |
Claudia DiFolco als Newscaster #2 | |
Kimberly D'Eon als Newscaster #3 | |
Rachel Wilson als Mother | |
Alli Chung als Business Woman | |
Desmond Campbell als Business Man | |
Billy Oliver als Policer Officer #1 | |
Liise Keeling als Police Officer #2 | |
Tanedra Howard als Simone | |
Shauna MacDonald als Tara | |
Joanna Douglas als Joan | |
Greg Bryk als Mallick | |
Janelle Hutchison als Addy | |
Larissa Gomes als Emily | |
Kevin Rushton als Trevor | |
Jagger Gordon als Survivor Group Member #1 | |
Kyle Cicerella als Survivor Group Member #2 | |
Simone Steene als Survivor Group Member #3 | |
Simon Northwood als Lead SWAT Officer | |
Regan Moore als SWAT Officer | |
Danny Lima als SWAT Officer | |
Bryan J. Thomas als SWAT Officer | |
Wayne Downer als SWAT Officer | |
Patrick Mark als SWAT Officer | |
Christopher McGuire als SWAT Officer | |
Don Gough als Limo Driver | |
David Gale als Additional Voice Talent (voice) | |
Shelley Hoffman als Additional Voice Talent (voice) | |
Michael A. Miranda als Additional Voice Talent (voice) | |
Chris Owens als Additional Voice Talent (voice) | |
Catherine Rix als Additional Voice Talent (voice) | |
Kent Staines als Additional Voice Talent (voice) | |
Michael Emerson als Zep Hindle (archive footage) (uncredited) | |
Franky G als Xavier Chavez (archive footage) (uncredited) | |
Erik Knudsen als Daniel Matthews (archive footage) (uncredited) | |
Bahar Soomekh als Lynn Denlon (archive footage) (uncredited) | |
Leigh Whannell als Adam Stanheight (archive footage) (uncredited) |
Kevin Greutert | Director |
Daniel J. Heffner | Executive Producer |
Leigh Whannell | Executive Producer |
Oren Koules | Producer |
Peter Block | Executive Producer |
Charlie Clouser | Original Music Composer |
Mark Burg | Producer |
Stacey Testro | Executive Producer |
James Wan | Executive Producer |
Marcus Dunstan | Screenplay |
Patrick Melton | Screenplay |
Alex Kavanagh | Costume Design |
Anthony Ianni | Production Design |
Peter Grundy | Art Direction |
Brian Gedge | Director of Photography |
Rob Valeriote | Construction Coordinator |
Ariel Joson | 3D Animator |
Patrick King | Dolly Grip |
Michael Fylyshtan | Camera Operator |
Desiree Lidon | Electrician |
Liesl Deslauriers | Set Decoration |
Kym Crepin | Production Manager |
John Douglas Smith | Supervising Sound Editor |
David McLeod | First Assistant Director |
David McAree | First Assistant Director |
Dale Lennon | ADR Editor |
Marc Whaley | Visual Effects Producer |
Peter Denomme | Visual Effects Producer |
Mark Hroch | Steadicam Operator |
Paul Sheehan | Electrician |
Motassem Younes | Digital Intermediate |
Stephanie Ingram | Key Hair Stylist |
Moshe Saadon | Boom Operator |
Phil Dakin | 3D Artist |
Neil Saito | Electrician |
Hugh Brule | Rigging Grip |
Elizabeth Tremblay | Script Supervisor |
Jon Campfens | Visual Effects Supervisor |
Wendy Whaley | Visual Effects Supervisor |
Steve Baine | Foley |
Mark Zsifkovits | Sound Re-Recording Mixer |
Marek Krawczyk | Electrician |
Mark Gingras | Supervising Sound Editor |
Anton Van Rooyen | Second Unit Director of Photography |
Craig Bulmer | Electrician |
Erich Preston | Music Editor |
Rob Sanderson | Special Effects Supervisor |
Tom Turnbull | Visual Effects Supervisor |
Andrew Coutts | Editor |
François Dagenais | Prosthetic Makeup Artist |
James R. Murray | Property Master |
Robert McRae | Gaffer |
Monty Montgomerie | Key Grip |
Lee Hughes | Digital Intermediate |
Gordon Chacra | Boom Operator |
James Thomson | Visual Effects Coordinator |
Norman O'Halloran | Gaffer |
Mia Sturup | Assistant Costume Designer |
Steve Langer | Electrician |
Brooke Palmer | Still Photographer |
Beryl Wu | 3D Artist |
Don Asido | Visual Effects Technical Director |
Edward Lipscombe | Rigging Grip |
Peter Armstrong | Digital Intermediate |
Pat Cassin | Boom Operator |
Jill Purdy | Dialogue Editor |
Katie Halliday | Sound Effects Editor |
Kevin Craine | Best Boy Electrician |
Doug Reid | Best Boy Electrician |
Tim Lovell | Electrician |
Robert Doyle | First Assistant Editor |
Keith Elliott | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Webb | First Assistant Director |
Richard Harkness | Sound Effects Editor |
Colin Penman | Key Makeup Artist |
Andrew Tay | Sound Re-Recording Mixer |
Herb Reischl Jr. | Gaffer |
Patricia Joyes | Script Supervisor |
Margaret Tanod | Script Supervisor |
Doug Law | 3D Artist |
Zachary Lowe | 3D Artist |
Malcolm Nefsky | Rigging Grip |
Tavia Charlton | Visual Effects Producer |
Gregg Hoffman | Producer |
Shelley Cook | Stunt Coordinator |
Krista Bell | Stunt Double |
E. Nova Zatzman | Stunts |
Leigh Whannell | Original Film Writer |
James Wan | Original Film Writer |