Mads Mikkelsen als Johann Friedrich Struensee | |
Alicia Vikander als Caroline Mathilde | |
Mikkel Boe Følsgaard als Christian VII | |
David Dencik als Ove Høegh-Guldberg | |
Cyron Melville als Enevold Brandt | |
Trine Dyrholm als Juliane Marie | |
Thomas W. Gabrielsson als Schack Carl Rantzau | |
William Jøhnk Nielsen als Frederik VI | |
Laura Bro als Louise von Plessen | |
Bent Mejding als J. H. E. Bernstoff | |
John Martinus als Reventlow | |
Rosalinde Mynster als Marie | |
Harriet Walter als Augusta - Princess of Wales | |
Søren Malling als Hartmann | |
Frederik Christian Johansen als Arveprinsen | |
Søren Spanning als Munter | |
Julia Wentzel Olsen | |
Nikol Kouklová | |
Eyob Nielsen | |
Jacob Ulrik Lohmann als Juliane's Officer | |
Michaela Horká | |
Alžběta Jenická | |
Anna Stiborová | |
Frank Rubæk | |
Klaus Tange | |
Petr Janis | |
Karin Rørbech | |
Josefine Højbjerg Bitsch | |
Zinnini Elkington | |
Morten Holst | |
Karel Polišenský | |
Eva Sitta | |
Ivan G'Vera | |
Kristian Fjord | |
Daniel Bambas | |
Tereza Terberová | |
Jan Krafka | |
Peter Varga | |
Ivan Vodochodský | |
Nora Rajnochová | |
Jakub Albrecht | |
Ludvík Král als Officer |
Nikolaj Arcel | Screenplay |
Bodil Steensen-Leth | Novel |
Rasmus Heisterberg | Screenplay |
Nikolaj Arcel | Director |
Sisse Graum Jørgensen | Producer |
Tanja Grunwald | Casting |
Jaroslav Hromádka | Rigging Gaffer |
Veronika Skorepova | Art Department Coordinator |
Jiří Hanzl | Still Photographer |
Louise Vesth | Producer |
Gabriel Yared | Music |
Tomas Cerny | Art Department Coordinator |
Martin Kurel | Supervising Art Director |
Lars von Trier | Script Supervisor |
Alexander Šurkala | Second Unit Cinematographer |
Mark Rimmer | Steadicam Operator |
Mikkel E.G. Nielsen | Editor |
Niels Sejer | Production Design |
Manon Rasmussen | Costume Design |
Jessica Horváthová | Casting |
Arwa Salmanova | Casting Associate |
Vladimír Müller | Steadicam Operator |
Cyrille Aufort | Music |
Mikkel Maltha | Music Supervisor |
Rasmus Videbæk | Director of Photography |
Niclas Bendixen | Choreographer |
Václav Čermák | Gaffer |
Martin Točka | Steadicam Operator |
Leo Davis | Casting |
Kasper Leick | Editor |
Hans Christian Kock | Sound Designer |
Ivo Strangmüller | Makeup Artist |
Lárus Ren Gudbjörnsson | First Assistant Editor |
Rikke Hovgaard Jørgensen | Visual Effects Producer |
Jeppe N. Christensen | Visual Effects Supervisor |
Esben Syberg | Visual Effects Supervisor |
Mikael Reidar | First Assistant Editor |
Claus Lynge | Sound Designer |
James Shannon | Dolby Consultant |
Meta Louise Foldager Sørensen | Producer |
Peter Aalbæk Jensen | Executive Producer |
Peter Garde | Executive Producer |
Lars von Trier | Executive Producer |