Kenneth Branagh als William Shakespeare | |
Judi Dench als Anne Shakespeare | |
Ian McKellen als Earl of Southampton | |
Kathryn Wilder als Judith Shakespeare | |
Lydia Wilson als Susanna Hall | |
Hadley Fraser als John Hall | |
Jack Colgrave Hirst als Tom Quiney | |
John Dagleish als Rafe Smith | |
Sean Foley als John Lane | |
Gerard Horan als Ben Jonson | |
Jimmy Yuill als Edward Woolmer | |
Alex MacQueen als Sir Thomas Lucy | |
Eleanor de Rohan als Margaret Wheeler | |
Nonso Anozie als Actor | |
Lolita Chakrabarti als Lena | |
Darryl Clark als Mr. Wheeler | |
Doug Colling als Douglas | |
Clara Duczmal als Elizabeth Hall | |
Phil Dunster als Harry | |
Freya Durkan als Young Judith Shakespeare | |
Sam Ellis als Hamnet Shakespeare | |
Matt Jessup als Frank | |
Harry Lister Smith als Jack Cade | |
Hamish McColl als Judge | |
Sabi Perez als Maria | |
Michael Rouse als Francis Collins | |
Penny Ryder als Mrs. Wheeler | |
Kate Tydman als Lady Thomas Lucy | |
Ian Hearnshaw als Townsman |
Kenneth Branagh | Director |
Zac Nicholson | Director of Photography |
James Merifield | Production Design |
Colin Nicolson | Sound Mixer |
Patrick Doyle | Original Music Composer |
Úna Ní Dhonghaíle | Editor |
Becca Kovacik | Executive Producer |
Judy Hofflund | Executive Producer |
Martin Curry | First Assistant Director |
Michael O'Connor | Costume Design |
Ted Gagliano | Producer |
Louise Killin | Line Producer |
Lucy Bevan | Casting |
Emily Brockmann | Casting |
Ben Elton | Screenplay |
Laura Berwick | Executive Producer |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Kenneth Branagh | Producer |
Matthew Jenkins | Executive Producer |
Tamar Thomas | Producer |
Anna Brabbins | Second Assistant Director |
Deryn Stafford | Production Manager |
Rob Youngson | Still Photographer |
Gavin Rose | Supervising Sound Editor |
Emily Lutyens | Researcher |
Hannah Spice | Set Decoration |
Tom Sayers | Sound Designer |
David Watkins | Special Effects Supervisor |
Dillon Bennett | Supervising Sound Editor |
Kellie Waugh | Graphic Designer |
Dean Marsh | Property Master |
Annie Penn | Script Supervisor |
Charlotte Hutchings | Art Direction |
Larry S. Prinz | Gaffer |
Vanessa White | Makeup Designer |
Vanessa White | Hair Designer |
Ben Brown | First Assistant Camera |
Bennett Clarke | Second Assistant Camera |
Harry Bennett-Snewin | Digital Imaging Technician |
Johannes Lohmann | Camera Trainee |
Charlotte Hutchings | Standby Art Director |
Ewa Galak | Art Department Assistant |
James Gemmill | Scenic Artist |
Rohan Harris | Scenic Artist |
Clive Sait | Best Boy Electric |
Ian Ogden | Key Grip |
Andy Woodcock | Key Grip |
Peter Myslowski | Grip |
Keith Mead | Grip |
Garth Sewell | Grip |
Gordon Harmer | Costume Supervisor |
Anna Kot | Assistant Costume Designer |
Andrew Joslin | Costume Assistant |
Martin Chitty | Costume Assistant |
Jordan Colls | Costume Assistant |
Carin Hoff | Costume Assistant |
Manuela Harding | Costume Assistant |
Hayley Clair Stewart | Costume Assistant |
John Usher | Costume Assistant |
Oliver Wilson | Costume Assistant |
Lesley Altringham | Makeup & Hair |
Cathy Burczak | Makeup & Hair |
Linda Wilson | Makeup & Hair |
Adam James Phillips | Hairdresser |
Neill Gorton | Prosthetic Designer |
Isabel Chick | Production Accountant |
Nick Chaffey | Assistant Accountant |
Sarah Unwin | Production Coordinator |
Marina Heumann | Production Secretary |
Olivia Grant | Casting Associate |
Cat Gregory | First Assistant Editor |
Freddie Tyson Brown | Assistant Location Manager |
Will Hannan | Unit Manager |
Wojciech Duczmal | Assistant Editor |
Niv Adiri | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Maroussas | Dialogue Editor |
Davide Favargiotti | Dialogue Editor |
Grace Averbuch | Sound Effects Editor |
Matt Waites | Sound Effects Editor |
Sebastian Dale | ADR Editor |
Emmet O'Donnell | Assistant Sound Editor |
Matthias Schwab | Sound Re-Recording Mixer |
Phoebe Scholfield | ADR Voice Casting |
Sophia Hardman | ADR Recordist |
Carsten Richter | Foley Artist |
Daniel Weis | Foley Artist |
Hanse Warns | Foley Mixer |
Patrick Doyle | Conductor |
Patrick Doyle | Orchestrator |
Mark Willsher | Music Editor |
Colin Nicolson | Production Sound Mixer |