Dakota Johnson als Anastasia Steele | |
Jamie Dornan als Christian Grey | |
Jennifer Ehle als Carla | |
Eloise Mumford als Kate | |
Victor Rasuk als José | |
Luke Grimes als Elliot Grey | |
Marcia Gay Harden als Dr. Grey | |
Rita Ora als Mia Grey | |
Max Martini als Taylor | |
Callum Keith Rennie als Ray | |
Andrew Airlie als Mr. Grey | |
Dylan Neal als Bob | |
Elliat Albrecht als Olivia | |
Rachel Skarsten als Andrea | |
Emily Fonda als Martina | |
Anthony Konechny als Paul Clayton | |
Bruce Dawson als Mr. Clayton | |
Tom Butler als WSU University President | |
Christine Willes als WSU Grad Speaker / Reader | |
Chris Shields als WSU Professor | |
Anna Louise Sargeant als Female Grad | |
Megan Danso als Female Grad | |
Jason Cermak als Graduation Photographer | |
Brent McLaren als Computer Technician | |
Steven Cree Molison als Glider Tow Pilot | |
Elise Gatien als Young Woman at Bar | |
Reese Alexander als Elevator Business Man | |
David Orth als Savannah Hotel Waiter | |
Julia Dominczak als Pig-Tailed Blonde Server | |
Brandi Alexander als Flight Attendant | |
Raj Lal als Elevator Businessman (uncredited) | |
Matthew Hoglie als Graduate (uncredited) |
Michael Diner | Supervising Art Director |
Sam Taylor-Johnson | Director |
Kelly Marcel | Screenplay |
E.L. James | Novel |
James Forrester | Production Office Assistant |
Sandy Walker | Set Decoration |
Chuck Zlotnick | Still Photographer |
Louis Phillips | Executive In Charge Of Production |
Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Kelly Oxford | Supervising Sound Editor |
Bill Abbott | Music Editor |
Seamus McGarvey | Director of Photography |
David Wasco | Production Design |
Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Michael De Luca | Producer |
Dana Brunetti | Producer |
Anne V. Coates | Editor |
Francine Maisler | Casting |
Becky Sullivan | Supervising Sound Editor |
Laurel Bergman | Art Direction |
Angie Rubin | Music Editor |
Michael Hilow | Stunt Coordinator |
Lisa Gunning | Editor |
E.L. James | Producer |
Melissa R. Stubbs | Stunt Coordinator |
Danny Elfman | Original Music Composer |
Mark Bridges | Costume Design |
Dana Sano | Music Supervisor |
Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Marcus Viscidi | Executive Producer |
Barbara Inglehart | Costume Supervisor |
Debra Neil-Fisher | Editor |
Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Jeb Brody | Executive Producer |
Tom Reta | Supervising Art Director |
Mark N. Tompkins | Painter |
Peter Kohn | First Assistant Director |
David Arnold | Second Assistant Director |
Melissa R. Stubbs | Stunts |
Bret Kiene | Stunts |
Cara Brower | Assistant Art Director |
C. Scott Baker | Set Designer |
Patrick Dunn-Baker | Set Designer |
Geoff Wallace | Set Designer |
Tina Charad | Graphic Designer |
Roger Fires | Graphic Designer |
Eliza Hooker | Set Dresser |
Elena Dresser | Set Dresser |
Dan Sissons | Property Master |
David Crone | Steadicam Operator |
David Kurvers | Digital Imaging Technician |
Mark Noda | Production Sound Mixer |
Kurtis Reeves | Costume Coordinator |
Ivan Lehner | Set Costumer |
Victoria Down | Key Makeup Artist |
Vanessa Giles | Assistant Makeup Artist |
Sanna Seppanen | Key Hair Stylist |
Danna Rutherford | Key Hair Stylist |
Codey Blair | First Assistant Hairstylist |
Stuart Haggerty | Gaffer |
Niall Fraser | Best Boy Electric |
Sean Oxenbury | Rigging Gaffer |
Mike Kirilenko | Key Grip |
Drew David | Best Boy Grip |
Russell Hawkes | Dolly Grip |
Lee Gibeau | Dolly Grip |
Bryce Munro | Key Rigging Grip |
James Kohne | Grip |
Kirk Johns | Location Manager |
W. Robert Millar | Assistant Location Manager |
Elaine Fleming | Production Coordinator |
Cheryl Kurk | Production Accountant |
Brenda McClellan | Payroll Accountant |
Diana Ascher | Post Production Accountant |
Lara Sargent | Post Production Accountant |
Graham Stumpf | Post Production Supervisor |
David S. Clark | First Assistant Editor |
David Marks | First Assistant Editor |
Julian Andraus | VFX Editor |
Karen Vassar Triest | Sound Designer |
Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Darren Sunny Warkentin | Foley Editor |
Gayle Wesley | First Assistant Sound Editor |
David Jobe | Foley Mixer |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Doc Kane | ADR Mixer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Tami Treadwell | ADR Mixer |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Roger Morris | ADR Mixer |
Bill Higley | ADR Mixer |
Ryan Young | ADR Recordist |
Alex Burdett | Special Effects Coordinator |
Andrea Brown | Extras Casting |
Guy Adan | Unit Publicist |
Jess Platt | Dialect Coach |
Doug Hardwick | Construction Coordinator |
Mike McLeod | Construction Foreman |
Larry Tardif | Transportation Co-Captain |
Steve Wright | Aerial Coordinator |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
David Buckley | Additional Music |
Libby Umstead | Music Coordinator |
James Wright | Dolby Consultant |
Roger Vernon | Second Unit Director of Photography |
Mark Curtis | Visual Effects Supervisor |
Bryan Litson | CG Supervisor |
Jason Bell | Utility Stunts |
Ellie Goulding | Original Music Composer |