Ice Cube als Nick Persons | |
Nia Long als Suzanne Persons | |
John C. McGinley als Chuck Mitchell, Jr. | |
Aleisha Allen als Lindsey Persons | |
Philip Bolden als Kevin Persons | |
Jonathan Katz als Mr. Rooney | |
Linda Kash als Mrs. Rooney | |
Alexandr Kalugin als Russian Contractor | |
Dan Joffre als Billy Pulu | |
Pedro Miguel Arce als Georgie Pulu | |
Tahj Mowry als Danny Pulu | |
Jacob Vargas als Mike the Plumber | |
Brenda Prieur als Grandma Pulu | |
Hayes MacArthur als Jimmy the Bartender | |
Colin Strange als Persons' Twins | |
Gavin Strange als Persons' Twins | |
Chris Gauthier als Dancing Man | |
Tara Mercurio als Ellie Mitchel | |
Magic Johnson als Self |
Jack N. Green | Director of Photography |
Teddy Castellucci | Original Music Composer |
Hank Nelken | Screenplay |
Ice Cube | Producer |
Steve Carr | Director |
Craig Herring | Editor |
Todd Garner | Producer |
Matt Alvarez | Producer |
Jori Woodman | Costume Design |
Ted Hartley | Producer |
Nina Ruscio | Production Design |
Chris Beach | Assistant Art Director |
Dean Choe | Stunt Coordinator |
Norman Panama | Original Film Writer |
Melvin Frank | Original Film Writer |
Hank Nelken | Screenstory |
Steven Gary Banks | Characters |
Claudia Grazioso | Characters |
Steve Carr | Executive Producer |
Kevin Cornish | Co-Producer |
Thom Mount | Supervising Producer |
Neil A. Machlis | Executive Producer |
Aaron Ray | Executive Producer |
Heidi Santelli | Executive Producer |
Ronald G. Muhammad | Associate Producer |
Lynne Carrow | Casting |
Susan Taylor Brouse | Casting |
Peter Lando | Set Decoration |
Kelvin Humenny | Art Direction |
Jill Corp | Hair Department Head |
Debra Denson | Makeup Artist |
Rebeccah Delchambre | Makeup Department Head |
David Klohn | Second Assistant Director |
Rachael Fortier | First Assistant Director |
Donald Sparks | First Assistant Director |
Jennifer Nelson | Third Assistant Director |
Kelly Oxford | Supervising Sound Editor |
David Husby | Production Sound Mixer |
Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Karen Vassar Triest | Sound Effects Editor |
Jon Cowley | Visual Effects Supervisor |
James G. Fisher | Special Effects Coordinator |
Marusha Xeros | Visual Effects Producer |
Derek Wolfe | VFX Artist |
Nicholas Auyeung | Stunt Double |
Matt Phillips | Utility Stunts |
Jeffrey C. Robinson | Stunt Double |
Stephen Jackson | Gaffer |
Don McCuaig | Second Unit Director of Photography |
Spring Aspers | Music Supervisor |
Rob McEwan | Still Photographer |
Stephanie Rossel | Script Supervisor |