Sacha Baron Cohen als Borat Sagdiyev | |
Maria Bakalova als Tutar Sagdiyev | |
Tom Hanks als Self | |
Dani Popescu als Premier Nazarbayevdx | |
Manuel Vieru als Dr. Yamak (Gypsy Tears) | |
Miroslav Tolj als Nursultan Tulyakbay | |
Alin Popa als HueyLewis / Jeffrey Epstein Sagdiyev | |
Ion Gheorghe als Bilak Sagdiyev | |
Nicolae Gheorghe als Biram Sagdiyev | |
Marcela Codrea als Kuczek Villager | |
Luca Nelu als Kuczek Villager | |
Judith Dim Evans als Self (uncredited) | |
Mike Pence als Self (uncredited) | |
Rudolph Giuliani als Self (uncredited) | |
Chase Fein als Cartoon Narrator (voice) |
Sacha Baron Cohen | Screenplay |
Anthony Hines | Screenplay |
Dan Swimer | Screenplay |
Peter Baynham | Screenplay |
Erica Rivinoja | Screenplay |
Dan Mazer | Screenplay |
Jena Friedman | Screenplay |
Lee Kern | Screenplay |
Sacha Baron Cohen | Story |
Anthony Hines | Story |
Dan Swimer | Story |
Nina Pedrad | Story |
Sacha Baron Cohen | Characters |
Jason Woliner | Director |
Anthony Hines | Producer |
Monica Levinson | Producer |
Peter Baynham | Executive Producer |
Buddy Enright | Executive Producer |
Nicholas Hatton | Executive Producer |
Rachel Hein | Associate Producer |
Lee Kern | Associate Producer |
Jonathan Levene | Co-Producer |
Dan Mazer | Executive Producer |
Stuart Miller | Executive Producer |
Luke Geissbuhler | Director of Photography |
David Maturana | Production Design |
Erinn Knight | Costume Design |
Craig Alpert | Editor |
Michael Giambra | Editor |
James Thomas | Editor |
Sacha Baron Cohen | Producer |
Jill McGraw | Set Decoration |
Bryan "Wally" Walior | Set Decoration |
Erran Baron Cohen | Original Music Composer |
Jordan Cohen | Associate Producer |
Robert Grower | Gaffer |
Daniel McGilvray | Co-Producer |
Robert Michael Nilio | Co-Producer |
Skye Wathen | Co-Producer |
Julia Pyzik | Co-Producer |
Debra Neil-Fisher | Co-Producer |
Alexis Sampietro | Co-Producer |
Todd Schulman | Co-Producer |
Ashley Underwood | Co-Producer |
Nancy Bishop | Casting |
Buddy Enright | Unit Production Manager |
Duncan White | First Assistant Director |
Joshua Stickler | Second Assistant Director |
Richard Henderson | Music Supervisor |
Chris Darnell | Additional Photography |
Mark Davies | Additional Editor |
Rebecca Tendick | Property Master |
Benji Lanpher | "B" Camera Operator |
Kristin Elshout | Assistant Property Master |
Scott Harber | Production Sound Mixer |
Jim Lakin | Production Sound Mixer |
Erik Altstadt | Boom Operator |
Karen Ballard | Still Photographer |
Dylan J. Hay-Chapman | Graphic Designer |
Torri Knight | Assistant Costume Designer |
Igor Vamos | Consulting Producer |
Seán Devlin | Consulting Producer |
Andrew Bromley | Production Coordinator |
Robert Everett Williams Jr. | Production Coordinator |
Charles Grisham | Stunt Coordinator |
Lora Hirschberg | Sound Re-Recording Mixer |
Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Darren Sunny Warkentin | Supervising Sound Editor |
Chelsea Dinsdale | Additional Editing |
Eric Notarnicola | Additional Editing |
Daniel Gray Longino | Additional Editing |
Kelly Oxford | Dialogue Editor |
Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
David Esparza | Sound Effects Editor |
Michael Payne | Sound Effects Editor |
Renée Tondelli | ADR Supervisor |
Alexander Jongbloed | Foley Editor |
Geordy Sincavage | Foley Mixer |
Paul Stevenson | Foley Artist |
Monique Reymond | Foley Artist |
Danielle Dupre | Additional Sound Re-Recording Mixer |
David Stanke | First Assistant Sound Editor |
Angie Rubin | Supervising Music Editor |
Richard Henderson | Music Editor |
David Metzner | Music Editor |
George Drakoulias | Music Consultant |
Jeff Kryka | Orchestrator |
Nathan Fielder | Thanks |
Lhars Ebersold | Wardrobe Specialized Technician |
Abbey Spacil | Script Supervisor |
Gary Archer | Prosthetics |
Doug Delaney | Senior Digital Intermediate Colorist |
Whitney Coleman | Stunts |