Elijah Wood als Clint | |
Alison Pill als Lucy | |
Rainn Wilson als Wade | |
Jack McBrayer als Tracy | |
Nasim Pedrad als Rebekkah | |
Leigh Whannell als Doug | |
Morgan Lily als Tamra | |
Rebecca Marshall als Emily Dopkins | |
Jorge Garcia als Rick | |
Matt Jones als Sheriff Dave | |
Kate Flannery als Charman | |
Ian Brennan als Vice Principal Simms | |
Cooper Roth als Patriot | |
Miles Elliot als Dink | |
Armani Jackson als Calvin | |
Peter Kwong als Mr. Hatachi | |
Sunny May Allison als Shelly | |
Jake Brennan als Lincoln | |
Mark Christopher Lawrence als Mr. Pederson | |
Aiden Lovekamp als Racer | |
Lauren Stovall als Moon | |
Jared Breeze als Safety Helmet Boy | |
Nikita Ager als Patriot's Mom | |
Angela Bullock als Rhonda | |
Elizabeth Bogush als Crying Mother | |
Boni Yanagisawa als Miss Nash | |
Tammie Baird als Mrs. Birk | |
Kelli Barksdale als Cootie Kid (uncredited) | |
Isabella Revel als Angela | |
Lauren Katz als Mrs. Gordon | |
Brian Henderson als Mr. Henderson | |
Ashley Rae Miller als Tricycle Girl | |
Emily Brobst als Cootie Kid (uncredited) |
Cary Murnion | Director |
Jonathan Milott | Director |
Daniel Noah | Producer |
Ian Brennan | Writer |
Ryan Farhoudi | Co-Producer |
Douglas Brown | Co-Producer |
Spencer Medof | Co-Producer |
Seth William Meier | Line Producer |
Ian Brennan | Executive Producer |
Leigh Whannell | Executive Producer |
Hayden Christensen | Executive Producer |
Seth William Meier | Executive Producer |
Josh C. Waller | Producer |
Elijah Wood | Producer |
Tove Christensen | Producer |
Georgy Malkov | Producer |
Steven Schneider | Producer |
Leigh Whannell | Story |
Ian Brennan | Story |
Josh C. Waller | Story |
Terri Taylor | Casting |
Gina Scarnati | Costume Design |
Justin Raleigh | Makeup Effects |
Brett W. Bachman | Editor |
Pepijn Caudron | Original Music Composer |
Thomas William Hallbauer | Production Design |
Lyle Vincent | Director of Photography |
Leigh Whannell | Writer |
Jasmine Garnet | Art Direction |
Ali Matilla | Set Decoration |
Casey B. Garrett | Construction Coordinator |
Josh Hakian | Special Effects Coordinator |
Jean Daniel Zacharias | Visual Effects Producer |
Joseph DiValerio | Visual Effects Supervisor |
Sarah Domeier Lindo | Casting Associate |
Diane Durant | Script Supervisor |
Yeşim "Shimmy" Osman | Hair Department Head |
Leslie Borchard | Hairstylist |
Pavy Olivarez | Hairstylist |
Cyndi Vellmure | Hairstylist |
Eleanor Sabaduquia | Makeup Department Head |
Liz Mendoza | Makeup Artist |
George Castrounis | Co-Executive Producer |
Georgy Malkov | Producer |
Michael Wexler | Co-Executive Producer |
Brandi Kalish | Set Decoration |
Rick Lovoy | Driver |
Seth William Meier | Unit Production Manager |
Joe McDougall | First Assistant Director |
Lori Ashfield | Second Assistant Director |
JoAnne Lowrie | Second Second Assistant Director |
Tracy Thomas | Production Supervisor |
Matt Berberi | Stunt Coordinator |
Randall Archer | Stunts |
Kelli Barksdale | Stunts |
Emily Brobst | Stunts |
Bryan Cartago | Stunts |
Danny Downey | Stunts |
Marissa Labog | Stunts |
Sam Ly | Stunts |
Tara Macken | Stunts |
Kara Petersen | Stunts |
Ming Qiu | Stunts |
Scott Dropkin | "A" Camera Operator |
Scott Dropkin | Steadicam Operator |
Erik Gunnar Mortensen | First Assistant "A" Camera |
Rob Pittman | Second Assistant "A" Camera |
Christopher Taylor | "B" Camera Operator |
Tammy Fouts | First Assistant "B" Camera |
Michelle Mann | Second Assistant "B" Camera |
Michael Hardwick | Digital Imaging Technician |
Tony Rivetti Jr. | Still Photographer |
Todd Kappelt | Assistant Camera |
Matthew Thiemann | Chief Lighting Technician |
Luke Miller | Assistant Chief Lighting Technician |
Eugene B. Kerry | Key Grip |
Russell Nordstedt Jr. | Best Boy Grip |
Alexander Griffiths | Best Boy Grip |
Gray Lanaux | Dolly Grip |
Todd Liggitt | Grip |
Zsolt Magyar | Sound Mixer |
Tim D. Lloyd | Boom Operator |
Victoria Bowes | Utility Sound |
Nic Weethee | Leadman |
Sarah Taub | Set Dresser |
Blanche Sindelar | Property Master |
Andre Martin | Assistant Property Master |
Lee Cunningham | Props |
Christopher P. Garr | Construction Foreman |
Delano Clark | Art Department Assistant |
Julia Bly | Key Costumer |
Natasha Konowalow | Key Costumer |
Ryan Lennon | Costumer |
Yuki Tachibe | Costumer |
Sara Bacon | Seamstress |
Liz Mendoza | Key Makeup Artist |
Hugo Villasenor | Makeup Artist |
Michelle Chung | Makeup Artist |
Yoko Nobushi | Makeup Artist |
Steve Costanza | Makeup Artist |
Robert Kato DeStefan | Makeup Artist |
Martina Kohl | Makeup Artist |
Molly Craytor | Makeup Artist |
Carlton Coleman | Makeup Artist |
Natalie Thimm | Makeup Artist |
Ralis Kahn | Makeup Artist |
Brian Kinney | Makeup Artist |
Ani Plotkin-Maloney | Makeup Artist |
Rocky Faulkner | Makeup Artist |
Danielle Noe | Special Effects Makeup Artist |
Kelly Golden | Special Effects Makeup Artist |
Tina Fabulic | Hairstylist |
Kya Bilal | Hairstylist |
Jared Parsons | Location Manager |
Jessica Shannon | Production Accountant |
Rebecca R. Ryan | Assistant Accountant |
Bill Dance | Extras Casting |
Terence Harris | Extras Casting Assistant |
Michael Locke | Transportation Captain |
R. Blaine Currier | Transportation Co-Captain |
Kim Magruder | Transportation Co-Captain |
Christine Miller | Studio Teacher |
Michael Klastorin | Unit Publicist |
Todd Tucker | Second Unit Director |
Lori Ashfield | Second Unit First Assistant Director |
Chris J. Russo | Post Production Supervisor |
Jeffery Alan Jones | Sound Designer |
Jeffery Alan Jones | Supervising Sound Editor |
Ando Johnson | Sound Editor |
Matt Howard | Sound Editor |
Eloisa Diaz | Sound Editor |
Patrick Garrison | Dialogue Editor |
James Washington | Dialogue Editor |
Tanner Parker | Foley Artist |
Alan Archer | Foley Artist |
Jeffery Alan Jones | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Husom | Music Coordinator |
Vladimir Polyakov | Producer |
Sarik Andreasyan | Producer |
Gevond Andreasyan | Producer |