Jeremy Davies als Paul | |
Angela Lindvall als Dragonfly/Valentine | |
Élodie Bouchez als Marlène | |
Gérard Depardieu als Andrezej | |
Giancarlo Giannini als Enzo | |
Massimo Ghini als Fabrizio | |
Jason Schwartzman als Felix DeMarco | |
Billy Zane als Mr. E | |
John Phillip Law als Chairman | |
Silvio Muccino als Pippo | |
Dean Stockwell als Dr. Ballard | |
Natalia Vodianova als Brigit | |
Sofia Coppola als Enzo's Mistress | |
Bernard Verley als Trailer Voiceover Actor | |
L.M. Kit Carson als Fantasy Critic | |
Chris Bearne als Fantasy Critic | |
Jean-Paul Scarpitta als Fantasy Critic | |
Nicolas Saada als Fantasy Critic | |
Remi Fourquin als Fantasy Critic | |
Jean-Claude Schlim als Fantasy Critic | |
Sascha Ley als Fantasy Critic | |
Jacques Deglas als Fantasy Critic | |
Gilles Soeder als Fantasy Critic | |
Julian Nest als Fantasy Critic | |
Greta Seacat als Festival Critic | |
Barbara Sarafian als Festival Critic | |
Leslie Woodhall als Board Member | |
Jean-Baptiste Kremer als Board Member | |
Franck Sasonoff als Angry Man at Riots | |
Jean-François Wolff als Party Man | |
Eric Connor als Long Haired Actor at Party | |
Diana Gartner als Cute Model at Party | |
Stéphanie Gesnel als Actress at Party | |
Frédéric de Brabant als Steward | |
Shawn Mortensen als Revolutionary Guard | |
Mathieu Tonetti als Revolutionary Guard | |
Ann Maes als Vampire Actress | |
Gintare Parulyte als Vampire Actress | |
Caroline Lies als Vampire Actress | |
Stoyanka Tanya Gospodinova als Vampire Actress | |
Magali Dahan als Vampire Actress | |
Nathalie Brocker als Vampire Actress | |
Wanda Perdelwitz als Vampire Actress | |
Mark Thompson-Ashworth als Lead Ghoul | |
Pieter Riemens als Assistant Director | |
Federica Citarella als Talkative Girl | |
Andrea Cormaci als Soldier Boy | |
Corinne Terenzi als Teen Lover | |
Emidio La Vella als Italian Actor | |
Massimo Schina als Friendly Guy at Party | |
Caroline Colombini als Girl in Miniskirt | |
Rosa Pianeta als Woman in Fiat | |
Christophe Chrompin als Jealous Boyfriend | |
Romain Duris als Hippie Filmmaker | |
Chris Anthony als 2nd Assistant Director (uncredited) | |
Dean Tavoularis als Man at Screening (uncredited) |
Roman Coppola | Director |
Roman Coppola | Writer |
Leslie Jones | Editor |
Francis Ford Coppola | Executive Producer |
Robert D. Yeoman | Director of Photography |
Dean Tavoularis | Production Design |
Judy Shrewsbury | Costume Designer |
Luc Chalon | Art Direction |
Oshin Yeghiazariantz | Art Direction |
Philippe Turlure | Set Decoration |
Pierre Begon-Lours | Original Music Composer |
Stéphane Luginbühl | Original Music Composer |
Patrick Woodcock | Original Music Composer |
Ed Goldfarb | Original Music Composer |
Blythe Cappello | Casting |
Béatrice Kruger | Casting |
Juliette Ménager | Casting |
Jacques Clemente | Makeup Designer |
Aurélie Elich | Makeup Artist |
Catherine Leblanc | Key Hair Stylist |
Evelyne Sittig | Makeup Artist |
Carla Vicenzino | Hairstylist |
Bob Bellion | Co-Producer |
Willi Bär | Executive Producer |
Jimmy de Brabant | Co-Producer |
Georgia Kacandes | Executive Producer |
Gary Marcus | Producer |
Michael Polaire | Co-Producer |
Richard Beggs | Sound Re-Recording Mixer |
Leslie Bloome | Foley Artist |
Kent Sparling | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Staubli | Sound Effects Editor |
Steven Ghouti | ADR Mixer |
William Storkson | Foley Editor |
Emilie Cherpitel | Third Assistant Director |
Laurent Herbiet | First Assistant Director |
Christopher Neil | Second Unit Director |
Beatrice Pettovich | Second Assistant Director |
Francesca Polic Greco | Second Assistant Director |
Iris Wong Yat-Tung | Second Assistant Director |
Bernard Warnas | Set Dresser |
Olivier de Laveleye | Special Effects Coordinator |
Philippe Lebreton | Special Effects Coordinator |
Delphine Anais | Stunts |
Serge Beuchat | Stunts |
Gil Demurger | Stunt Coordinator |
Frédéric Dessains | Stunts |
Christophe Marsaud | Stunt Driver |
Michel Norman | Stunts |
Patrick Robineau | Stunt Driver |
Aurore Vallee | Stunt Driver |
Jean-Pierre Vallee | Stunt Driver |
Frédéric Vallet | Stunts |