Kelly Chen als Insp. Rebecca Fong | |
Nick Cheung als Insp. Cheung Chi Hang | |
Richie Jen als Chan Yat Yuen | |
Lam Suet als Yip | |
Simon Yam als Asst. Cmdr. C. K. Wong | |
Hui Shiu-Hung als Hoi | |
Maggie Shiu als Grace Chow Wai Yee | |
Eddie Cheung als Supt. Eric Yeung | |
You Yongzhi als Cheung Chun | |
Ding Haifeng als Cheung Lung | |
Li Haitao als Chung | |
Wong Chi-Wai als Wang | |
Jimmy Wong Wa-Wo als White Hair | |
Ho Chung-Wai als Grace Chow's Assistant | |
Alan Chui Chung-San als Chun's Target | |
Tong Pau-Chung als Target's Bodyguard | |
Ho Hon-Chau als Target's Bodyguard | |
Vincent Chi Mo-Chun als CID | |
Frank Liu Zong-Ji als CID | |
Eddie Che Wai-Yin als CID | |
Victy Wong Yin-Keung als CID | |
Tam Kon-Chung als Policeman Hurling Cup at TV | |
Hung Wai-Leung als Pedestrian at Traffic Light | |
Raymond Tsang Chau-Ming als Surrending Policeman | |
Jiang Ke-Cheng als Xin | |
Pang Mei-Seung als Mother of Killed Policeman on TV | |
Fanny Lee Man-Fan als TV Reporter | |
Kenneth Cheung Moon-Yuen als TV Reporter | |
Parkman Wong als PTU Commander | |
Wong Man-Chun als Policeman | |
Kwok Yuk-Keung als Policeman | |
Lee Wah-Chu als Police Chief Yin | |
Chow Chi-Keung als Police Officer | |
Vincent Chan Yuk-Sing als Bus Driver | |
Lu Ching-Ting als Biker |
Johnnie To | Director |
Cao Biao | Producer |
John Chong | Executive Producer |
Johnnie To | Producer |
Yang Buting | Executive Producer |
Ben Cheung Siu-Hung | Original Music Composer |
Chung Chi-Wing | Original Music Composer |
Cheng Siu-keung | Director of Photography |
David M. Richardson | Editor |
Chiu Chi-Shing | Unit Manager |
Yip Tin-Shing | Writer |
Chan Hing-Kai | Writer |
Yuen Bun | Action Director |
Law Wing-Cheong | Field Director |
Pad Chan Wai-Hung | First Assistant Director |
Chan Wai-Chu | Second Assistant Director |
Derick Lau Chi-Yeung | Second Assistant Director |
Kenneth Cheung Moon-Yuen | Script Supervisor |
To Hung-Mo | Second Unit Cinematographer |
Wu Kwok-Chiu | Lighting Technician |
Kwong Ting-Fong | Best Boy Lighting Technician |
Raymond Chan Kam-Ho | Art Direction |
Joey Chan Kwong-Hung | Assistant Art Director |
Steven Tsang Pak-Chuen | Costume Design |
Kitty Chau Cheuk-Wai | Assistant Costume Designer |
Elsa Chan Kit-Ling | Wardrobe Coordinator |
Midco Chu Wai-Fong | Makeup Artist |
Rachel Kong Tak-Yen | Hairstylist |
Aaron Lau Chi-Kit | Assistant Editor |
Simon Fung | Assistant Editor |
Lam Wai-Kin | Property Master |
Lee Sin-Kwok | Location Sound Mixer |
Ng Kwok-Fai | Boom Operator |
Jiang Tao | Executive Producer |
Han Sanping | Associate Producer |
Shirley Lau Yim-Ngo | Production Controller |
Catherine Chan Dao-Ho | Production Controller |
Shi Dongming | Associate Producer |
Ding Yuin-Shan | Production Coordinator |
Jackson Ha Chak-Shun | Production Manager |
Eric Huen Chi-Kit | Executive Producer |
Elaine Chu Suk-Yee | Project Manager |
Lu Ching-Ting | Set Runner |
Hirotake Okazaki | Still Photographer |
Stephen Ma Man-Yin | Visual Effects Director |
Peony Lam Pik-Man | Visual Effects Coordinator |
May Mok Mei-Wa | Sound Re-Recording Mixer |
May Mok Mei-Wa | ADR Recordist |
Lam Wai-Lun | ADR Recordist |
May Mok Mei-Wa | Sound Effects Designer |
Charlie Lo Pak-Yue | Sound Effects Designer |
Charlie Lo Pak-Yue | Sound Effects Editor |
Tommy Yu Ka-Luk | Foley Artist |
Kwong Sek-Kei | Foley Artist |
Choy King-Fai | Foley Artist |
Henry Yam Kwong-Heung | Foley Artist |
Au Chun-Wang | Foley Artist |
Lam Hon-Chiu | Foley Artist |
Fung Wing-Hong | Foley Artist |
Yu Chi-Man | Foley Artist |
Christy Chan Wing-Sai | Post Production Coordinator |
Calmen Lui Lai-Wah | Post Production Consulting |