Viggo Mortensen als Tony Lip | |
Mahershala Ali als Dr. Don Shirley | |
Linda Cardellini als Dolores | |
Sebastian Maniscalco als Johnny Venere | |
Dimiter D. Marinov als Oleg | |
P.J. Byrne als Record Exec | |
Mike Hatton als George | |
Joe Cortese als Gio Loscudo | |
Maggie Nixon als Copa Coat Check Girl | |
Von Lewis als Bobby Rydell | |
Jon Sortland als Rydell Band Leader | |
Don Stark als Jules Podell | |
Anthony Mangano als Copa Bouncer Danny | |
Paul Sloan als Copa Maitre D' Carmine | |
Quinn Duffy als Mikey Cerrone | |
Seth Hurwitz als Johnny Randazzo | |
Hudson Galloway als Nick Vallelonga | |
Gavin Foley als Frankie Vallelonga | |
Rodolfo Vallelonga als Grandpa Nicola Vallelonga | |
Louis Venere als Grandpa Anthony Venere | |
Frank Vallelonga als Rudy Vallelonga | |
Don DiPetta als Louie Venere | |
Jenna Laurenzo als Fran Venere | |
Suehyla El-Attar als Lynn Venere | |
Kenneth Israel als Bronx Floor Repairman #1 | |
Derrick Spears als Bronx Floor Repairman #2 | |
Johnny Williams als Fat Paulie | |
Randal Gonzalez als Gorman | |
Iqbal Theba als Amit | |
Sharon Landry als Carnegie Hall Manager | |
Nick Vallelonga als Augie | |
David An als Bobby | |
Mike Cerrone als Joe and Joe's Customer | |
Peter Gabb als Charlie the Pawn Guy | |
Gertrud Sigle als Marie | |
Geraldine Singer als Pittsburgh MC | |
Ron Flagge als Pittsburgh Chauffeur | |
Martin Bats Bradford als Pittsburgh Busboy | |
Ted Huckabee als Indiana Stage Manager | |
Gralen Bryant Banks als Horseshoe Man #1 | |
Sam Malone als Horseshoe Man #2 | |
Floyd Miles als Floyd | |
David Kallaway als Redneck #1 | |
James W. Evermore als Redneck #2 | |
Harrison Stone als Redneck #3 | |
Ricky Muse als Barkeep | |
Tom Virtue als Morgan Anderson | |
Christina Simpkins als Margaret Anderson | |
Kermit Burns III als Pimento Cheese Waiter | |
Lindsay Brice als Frances Selden | |
Shane Partlow als Tailor | |
Daniel Greene als Macon Cop #1 | |
Brian Distance als Macon Cop #2 | |
Craig DiFrancia als Dominic | |
Dennis W. Hall als Mags | |
Leslie Castay als Well-Dressed Woman | |
David Simpson als Louisiana Host | |
Jim Klock als Patrolman #1 | |
Billy Breed als Patrolman #2 | |
Dane Rhodes als Police Chief | |
Brian Stepanek als Graham Kindell | |
Jon Michael Davis als Birmingham Hotel Maitre D' | |
Montrel Miller als Birmingham Hotel Waiter | |
Ninja N. Devoe als Orange Bird Bartender | |
Brian Hayes Currie als Maryland State Trooper |
Peter Farrelly | Director |
Sean Porter | Director of Photography |
Patrick J. Don Vito | Editor |
Nick Vallelonga | Writer |
Brian Hayes Currie | Writer |
Peter Farrelly | Writer |
Jim Burke | Producer |
Charles B. Wessler | Producer |
Brian Hayes Currie | Producer |
Peter Farrelly | Producer |
Nick Vallelonga | Producer |
Steven Farneth | Executive Producer |
Jonathan King | Executive Producer |
Kwame Parker | Executive Producer |
John Sloss | Executive Producer |
Octavia Spencer | Executive Producer |
Kris Bowers | Original Music Composer |
Rick Montgomery | Casting |
Tim Galvin | Production Design |
Scott Plauche | Art Direction |
Selina van den Brink | Set Decoration |
Betsy Heimann | Costume Design |
Tom Wolfe | Music Supervisor |
Manish Raval | Music Supervisor |
Alissa M. Kantrow | Unit Production Manager |
John H. Brister | Unit Production Manager |
J.B. Rogers | First Assistant Director |
Paul B. Uddo | Second Assistant Director |
Tierre Turner | Stunt Coordinator |
Jonathan Arthur | Stunt Coordinator |
Jeff Brockton | Stunt Double |
Ben Aycrigg | Stunts |
Tomar Boyd | Stunts |
Andre Thionville | Stunts |
Dawson Towery | Stunts |
Chris Carnel | Stunts |
Todd T Taylor | Stunts |
Joseph Singletary | Stunts |
Eddie Yansick | Stunts |
Stephen Walker | Stunts |
Ken Barefield | Stunts |
Kenny Bartram | Stunts |
Tony Donno | Stunts |
Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Mark Paterson | Sound Re-Recording Mixer |
Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Spencer Davison | Assistant Art Director |
Nicole Reed LeFevre | Set Designer |
Jorin Ostroska | Property Master |
David Warburton | Assistant Property Master |
Michael Dares | Leadman |
Jessica Taylor | Set Decoration Buyer |
Nicole LaBranche | Graphic Designer |
Paulo DeFreitas Jr. | Storyboard Artist |
Grayson Austin | "A" Camera Operator |
Grayson Austin | Steadicam Operator |
Robert Foster | "B" Camera Operator |
Zachary Sieffert | First Assistant "A" Camera |
Charlie Nauman | First Assistant "B" Camera |
Dan McKee | Second Assistant "A" Camera |
Larron Rome Julian | Second Assistant "B" Camera |
Nathan Borck | Digital Imaging Technician |
Richard Schexnayder | Production Sound Mixer |
Leonard Suwalski | Boom Operator |
Jamey Osborne | Utility Sound |
Scott R. Todd | Gaffer |
Jimi Ryan | Key Grip |
Dan Wyssmann | Best Boy Grip |
Tarra D. Day | Makeup Department Head |
Emily Tatum | Key Makeup Artist |
Darryl Lucas | Makeup Artist |
Geordie Sheffer | Hair Department Head |
Yolanda Mercadel | Key Hair Stylist |
Donna Spahn | Hairstylist |
Guy Clayton | Special Effects Coordinator |
Dan Moore | Costume Supervisor |
Nicole Garcea | Script Supervisor |
Brent Caballero | Extras Casting |
Jeanmarie Murphy-Burke | Unit Publicist |
Patti Perret | Still Photographer |
Daniel Coe | Construction Coordinator |
Poland Perkins | Transportation Coordinator |
Josh Klausner | Second Unit Director |
Michael Merriman | Second Unit Director of Photography |
Aimee Huber | Art Department Coordinator |
Taylor L. Perry | Camera Loader |
Russell Beard | Best Boy Electric |
Cody Pollock | Electrician |
Jordan Whaley | Electrician |
Gerson Paz | Second Second Assistant Director |
Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Judah Getz | ADR Mixer |
Shane Hayes | Dialogue Editor |
David Jobe | Foley Mixer |
Martin Lopez | Sound Editor |
Dawn Fintor | Foley Artist |
Sarah Monat | Foley Artist |
Kelly Oxford | Sound Editor |
Michael Payne | Sound Editor |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Becky Sullivan | Supervising ADR Editor |
Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Victor DiMichina | Visual Effects Supervisor |
Brock Jolet | Visual Effects Designer |
Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Producer |
Joshua Anderson | Rigging Gaffer |
Troy Felder | Electrician |
Richard Landry | Electrician |
David S. Clark | Assistant Editor |
Aleigh Lewis | Assistant Editor |
Richard T. Hoover | Dolly Grip |
Eric DePoorter | Rigging Grip |
Nick Nicolay | Rigging Grip |
Patricia Gorman | Key Costumer |
Leonard E. Reynolds III | Location Manager |
Valerie Ryan | Assistant Location Manager |
John A. Mmahat Jr. | Assistant Location Manager |
Sam Horton | Production Coordinator |
Scott Goldie | Assistant Production Coordinator |
Rashada Fortier | Production Secretary |
Sherry Briscoe | Studio Teacher |
Denise Woods | Dialogue Coach |
Russ Doyle | Greensman |
Becky Sullivan | ADR Supervisor |
Darren Sunny Warkentin | Supervising Dialogue Editor |
Kelly Oxford | Dialogue Editor |
Martin Lopez | Foley Editor |
Alan Breton | Second Unit First Assistant Director |
Andrew Shepherd | Second Unit First Assistant Director |
Claire Gryce | Set Dresser |
Severin Lagarde | Set Dresser |
Josh Dagg | Visual Effects Supervisor |
Kolby Kember | Visual Effects Supervisor |
David Ridlen | VFX Artist |
Chris Van Dyck | Visual Effects Supervisor |
Robert Kessel | Executive In Charge Of Production |