Sophia Lillis als Gretel | |
Samuel Leakey als Hansel | |
Alice Krige als Witch | |
Jessica De Gouw als Young Witch | |
Charles Babalola als The Hunter | |
Fiona O'Shaughnessy als Mother | |
Donncha Crowley als Master Stripp | |
Jonathan Gunning als Emaciated Man | |
Beatrix Perkins als Clicky | |
Abdul Alshareef als Another Knight | |
Manuel Pombo als Another Knight | |
Ian Kenny als Mounted Knight | |
Jonathan Delaney Tynan als Father | |
Melody Carrillo als Enchantress | |
Darlene Garr als Widow | |
Nessa Last als Older Sister | |
Harry O'Cualacháin als Younger Brother |
Brian Kavanaugh-Jones | Producer |
Rob Hayes | Screenplay |
Fred Berger | Producer |
Osgood Perkins | Director |
Leonie Prendergast | Costume Design |
Patrick Redmond | Still Photographer |
Jeremy Reed | Production Design |
Christine McDonagh | Art Direction |
Galo Olivares | Director of Photography |
Sandra Yee Ling | Executive Producer |
Julie Harkin | Casting Director |
Macdara Kelleher | Executive Producer |
Claire Curry | Casting Director |
Josh Ethier | Editor |
Julia Wong | Editor |
Amy Bell | Key Hair Stylist |
Aaron L. Gilbert | Executive Producer |
Robin Coudert | Original Music Composer |
Jason Cloth | Executive Producer |
Wilhelm Grimm | Original Story |
Jacob Grimm | Original Story |
Johnny Murphy | Prosthetic Makeup Artist |
Fiona Walsh | Prosthetic Makeup Artist |
Darren Crimmins | Construction Coordinator |
Louise Kiely | Casting |
Aaron Becker | Main Title Designer |
Roisin Copeland | Hairstylist |
Derbhla McClelland | Costume Supervisor |
Erik T. Jensen | Compositing Supervisor |
Benedikt Laubenthal | Visual Effects Supervisor |
John P. Nugent | Visual Effects Supervisor |
Paul Byrne | Special Effects Supervisor |
Nate Underkuffler | Music Editor |
Liz Byrne | Makeup Designer |
Mary Pike | Set Designer |
Sam C. Lewis | ADR Mixer |
Bogdan Zavarzin | Foley Artist |
Ciara Duffy | Production Coordinator |
Lauren Aspden | Visual Effects Coordinator |
Kev Cahill | Visual Effects Supervisor |
Andrew Hegarty | First Assistant Director |
Philip Murphy | Key Grip |
Matthew Lane | Visual Effects Supervisor |
Emma Present | Dialogue Editor |
Robert Flanagan | Production Sound Mixer |
Justin M. Davey | Supervising Sound Editor |
Neil Colango | Assistant Property Master |
Edwina Kelly | Key Makeup Artist |
Mick Flood | Property Master |
James McGuire | Rigging Gaffer |
Eva Kelly | Script Supervisor |
Jonathan McGonnell | Concept Artist |
Anaïs Mulgrew | Graphic Designer |
Brian Dungan | First Assistant Camera |
Patty Connolly | ADR Voice Casting |
Jake Weber | Dialogue Editor |
Kiki Beamish | Set Costumer |
Nina Ayoub | Makeup Artist |
Natalie Dury | Visual Effects Producer |
Vincent Lamb | Prosthetic Makeup Artist |
Diego Perez | Sound Designer |
Phil Davin | Production Secretary |
Amy Bell | Hair Department Head |
Irina Kuksova | Assistant Art Director |
David Boyle | Second Assistant Camera |
Florian Wittmann | CG Supervisor |
Jeremy Beadell | Visual Effects Production Manager |
Rustam Gimadiyev | Foley Mixer |
Zach Wiegmann | First Assistant Editor |
Athena Han | Visual Effects Editor |
Matt Cavanaugh | Sound Effects Editor |
Jasmine Kosovic | Post Production Supervisor |
Ian McCaffrey | Storyboard Artist |
Eamonn Cleary | Digital Imaging Technician |
Micheal O'Mogáin | Gaffer |
John McCarthy | Second Assistant Camera |
Lydia Constance Dorman | Costumer |
Linda Gannon | Hair Designer |
Michelle Kee | Visual Effects Producer |
Jennifer Raymond | Digital Intermediate Editor |
Enda Doherty | Second Assistant Director |
Beau Emory | ADR Mixer |
Nick Roberts | ADR Mixer |
Sinead Sweeney | Contact Lens Designer |
James Brooks | Best Boy Grip |
Karen Scully | Casting Associate |
Justin M. Davey | Sound Designer |
Jenny O'Brien | Production Executive |