Whoopi Goldberg als Deloris Van Cartier | |
Kathy Najimy als Sister Mary Patrick | |
Lauryn Hill als Rita Louise Watson | |
Sheryl Lee Ralph als Florence Watson | |
Maggie Smith als Mother Superior | |
Barnard Hughes als Father Maurice | |
Mary Wickes als Sister Mary Lazarus | |
James Coburn als Mr. Crisp | |
Michael Jeter als Father Ignatius | |
Wendy Makkena als Sister Mary Robert | |
Robert Pastorelli als Joey Bustamente | |
Thomas Gottschalk als Father Wolfgang | |
Brad Sullivan als Father Thomas | |
Alanna Ubach als Maria | |
Ryan Toby als Wesley Glen 'Ahmal' James | |
Ron Johnson als Richard 'Sketch' Pinshum | |
Jennifer Love Hewitt als Margaret | |
Devin Kamin als Frankie | |
Tanya Blount als Tanya | |
Pat Crawford Brown als Choir Nun | |
Susan Browning als Choir Nun | |
Edith Diaz als Choir Nun | |
Ellen Albertini Dow als Choir Nun | |
Beth Fowler als Choir Nun | |
Prudence Wright Holmes als Choir Nun | |
Ruth Kobart als Choir Nun | |
Carmen Zapata als Choir Nun | |
Gabriel Trupin als Dancer | |
Sebastian La Cause als Dancer | |
Frank Williams als Dancer | |
Lacy Darryl Phillips als Dancer | |
Sydney Lassick als Competition Announcer | |
Michael Taliferro als Security Guard | |
Kai Bowe als Stage Manager | |
John Fontana als Flying Tech #1 | |
Michael A. Tice als Flying Tech #2 | |
Iris Graves als Iris Choir | |
Pamela Taylor als Iris Choir | |
Robert J. Benson als Iris Choir | |
Bill Irwin als Unnamed Brother #1 | |
Tanya Newbould als Stage Manager | |
David Ulmer als Reporter | |
Terri J. Vaughn als Student | |
Kevin Stea als Dancer | |
Bill Duke als Mr. Johnson | |
Yolanda Whitaker als Sondra | |
Paul Michael Thorpe als Dancer 'Postman' | |
Christian Fitzharris als Tyler | |
Jenifer Lewis als Vegas Backup Singer #1 |
Bill Duke | Director |
James Orr | Screenplay |
Jim Cruickshank | Screenplay |
Judi Ann Mason | Screenplay |
Mervyn Warren | Songs |
Dan Perri | Title Designer |
Dan Perri | Second Unit Director |
Scott Rudin | Producer |
Mario Iscovich | Executive Producer |
Laurence Mark | Executive Producer |
Dawn Steel | Producer |
Oliver Wood | Director of Photography |
John Carter | Editor |
Pembroke J. Herring | Editor |
Stuart H. Pappé | Editor |
Miles Goodman | Original Music Composer |
Steven Lambert | Stunts |
Noon Orsatti | Stunts |
Ernie F. Orsatti | Second Unit Director |
Pat Romano | Stunts |
Paul Rudnick | Characters |