Mickey Rourke als Johnny Handsome | |
Ellen Barkin als Sunny Boyd | |
Morgan Freeman als Lt. A.Z. Drones | |
Forest Whitaker als Dr. Steven Fisher | |
Elizabeth McGovern als Donna McCarty | |
Lance Henriksen als Rafe Garrett | |
Scott Wilson als Mikey Chalmette | |
David Schramm als Vic Dumask | |
Peter Jason als Mr. Bonet | |
Yvonne Bryceland als Sister Luke | |
Jeffrey Meek als Earl | |
J.W. Smith als Larry | |
Allan Graf als Bob Lemoyne | |
Edward Walsh als Judge | |
Eugenia Ives als Nurse | |
Blake Clark als Sheriff Monte | |
Ken Medlock als Shipyard Accountant | |
Ed Zang als Prestige Manager | |
John P. Fertitta als Prestige Salesman | |
Raynor Scheine als Gun Dealer |
Walter Hill | Director |
John Godey | Author |
Ken Friedman | Screenplay |
Charles Roven | Producer |
Ry Cooder | Original Music Composer |
Matthew F. Leonetti | Director of Photography |
Donn Aron | Editor |
Carmel Davies | Editor |
Freeman A. Davies | Editor |
Gene Rudolf | Production Design |
Christa Munro | Art Direction |
Troy Sizemore | Art Direction |
Dan Moore | Costume Design |
Ernie Bishop | Set Decoration |
Airick Kredell | Set Decoration |
Bonnie Timmermann | Casting |
Peter Clemens | Assistant Art Director |
Thomas A. Morris Jr. | Construction Coordinator |
Frank Viviano | Construction Coordinator |
Joseph P. Mercurio | Special Effects Supervisor |
Brian Callahan | Costume Supervisor |
Carline Davis-Dyer | Script Supervisor |
Peter Tothpal | Key Hair Stylist |
Donna Turner Culver | Hairstylist |
Zoltan Elek | Makeup Artist |
Mario Kassar | Executive Producer |
Hamilton Sterling | Sound Effects Editor |
Ted Kurdyla | Unit Production Manager |
James Dyer | First Assistant Director |
Barry K. Thomas | Second Assistant Director |
Allan Graf | Second Unit Director |
Allan Graf | Stunt Coordinator |
Michael Westmore | Special Effects Makeup Artist |
Noori Dehnahi | Post Production Coordinator |
Yoko Seto | First Assistant Editor |
Jerry Ross | Supervising Sound Editor |
Jessica Galavan | Sound Editor |
Hugo Weng | Sound Editor |
Frank Smathers | Sound Editor |
Jay Wilkinson | Sound Editor |
Karen G. Wilson | Sound Editor |
John Morris | Sound Editor |
Mark Pappas | Assistant Sound Editor |
Carolina Beroza | Assistant Sound Editor |
Ann Ducommun | Assistant Sound Editor |
Jim Weidman | Music Editor |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Eric Fitzgerald | Title Designer |
Mae Woods | Associate Producer |
Ted Kurdyla | Associate Producer |
Andrew G. Vajna | Executive Producer |
John R. Leonetti | Camera Operator |
Michael D. Weldon | First Assistant Camera |
Stephen J. Ullman | Second Assistant Camera |
Richard Bryce Goodman | Sound Mixer |
James M. McCann | Boom Operator |
Cathy A. Roszell | Second Second Assistant Director |
Airick Kredell | Leadman |
John Kaufman | Set Dresser |
Pat Blymyer | Gaffer |
Bob Fillis | Best Boy Electric |
Terry H. Neville | Lighting Technician |
Robert Fiore | Lighting Technician |
John J. Linder | Key Grip |
Lloyd Barcroft | Best Boy Grip |
Antonio V. Garrido | Dolly Grip |
Johnny London Jr. | Grip |
Alan Shultz | Grip |
Bill Barcroft | Grip |
Chuck E. Stewart | Special Effects |
Wayne Edgar | Special Effects |
Richard A. Mazzochi | Property Master |
Ray Thomas Esteridge | Assistant Property Master |
William D. Derham | Assistant Property Master |
Paula Mazzochi | Assistant Property Master |
Colby P. Bart | Costumer |
Jo Forman | Costumer |
Michael Germain | Makeup Artist |
Ken Diaz | Makeup Artist |
Peter Tothpal | Hairstylist |
Ron Phillips | Still Photographer |
Lloyd Leipzig | Publicist |
Allen Tinkley | Location Manager |
David Ross McCarty | Location Manager |
Susan Levinson | Production Coordinator |
Kathleen Herd | Production Coordinator |
Patricia Graf | Production Secretary |
Jeff Block | Casting Assistant |
Suzanne Ryan | Casting Assistant |
Webster Whinery | Stunts |
John Alden | Stunts |
Tracy Keehn-Dashnaw | Stunts |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Carl Ciarfalio | Stunts |
Bill McIntosh | Stunts |
Tim A. Davison | Stunts |
John Sherrod | Stunts |
Joe Finnegan | Stunts |
Mel Scott-Thomas | Stunts |
Lynn Fogg | Stunts |
Andree Gibbs | Stunts |
Richard Castleman | Extras Casting |
Marichu Walker | Production Accountant |
Mary L. Rand | Assistant Accountant |
April A. Janow | Payroll Accountant |
Steve Boyd | Transportation Coordinator |
Maxwell R. Johnson II | Transportation Captain |
David Elliott | Construction Foreman |
Chris Snyder | Construction Foreman |
George Berndt | ADR Supervisor |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Walter A. Gest | Sound Recordist |
Robert Nichols II | Sound Recordist |
Bob Noland | Color Timer |
Cheryl Wheeler Duncan | Stunts |