Angelina Jolie als Lara Croft | |
Gerard Butler als Terry Sheridan | |
Ciarán Hinds als Jonathan Reiss | |
Chris Barrie als Hillary | |
Noah Taylor als Bryce | |
Djimon Hounsou als Kosa | |
Til Schweiger als Sean | |
Simon Yam als Chen Lo | |
Terence Yin als Xien | |
Daniel Caltagirone als Nicholas Petraki | |
Fabiano Martell als Jimmy Petraki | |
Jonny Coyne als Gus Petraki | |
Robert Cavanah als MI6 Agent Stevens | |
Ronan Vibert als MI6 Agent Calloway | |
Lenny Juma als Village Leader | |
Raymond Ofula als Village Leader | |
Hezron Ajuala als Village Leader | |
Alfred Kalipso als Tribesman | |
Vincent Mbaya als Tribesman | |
Ace Yonamine als Shay Ling Giant | |
Robert Atiko als Armin Kal | |
Shirley Chantrell als Shu Mei | |
Sang Lui als Shay Ling Messenger | |
Richard Ridings als Mr. Monza | |
Elizabeth Seal als Buyer | |
Hajaz Akram als Buyer | |
Daryl Kwan als Buyer | |
Richard Ng als Buyer | |
David Karshaw als Buyer | |
Marem Hassler als Air Stewardess | |
Kate Loustau als Air Stewardess | |
Ralf Beck als Sean's Man | |
Tom Wu als Sean's Man | |
Gerald Kyd als Sean's Man | |
Mark Sung als Taipei Father | |
Loan Tran als Taipei Mother | |
Charlotte Nguyen als Taipei Girl | |
Vincent Poon als Taipei Boy | |
Tom Yang als Reiss' Guard | |
Jamie Cho als Reiss' Guard | |
Khan Bonfils als Reiss' Guard | |
Jose Cuenco Jr. als Reiss' Guard | |
Andrew Joshi als Reiss' Guard | |
Mark Hampton als Reiss' Guard | |
Michael Wagg als Lead Tech | |
Martin Glyn Murray als Submarine Medic | |
Graham McTavish als Submarine Captain | |
Sam Arnold als Businessman - Craig (uncredited) | |
David Kershaw als Ben Lomas |
Dean Georgaris | Screenplay |
Lloyd Levin | Producer |
Lawrence Gordon | Producer |
Jan de Bont | Director |
Sonja Klaus | Set Decoration |
Alan Silvestri | Original Music Composer |
Michael Kahn | Editor |
John Hubbard | Casting |
Dan Hubbard | Casting |
Steven E. de Souza | Story |
David Tattersall | Cinematography |
Jeremy Heath-Smith | Executive Producer |
James V. Hart | Story |
Philip Lee | Line Producer |
John Slattery | Compositor |
Jo McLaren | Stunts |
David Tattersall | Director of Photography |
Darlene Forrester | Hairdresser |
Wai Pun Chan | Second Assistant Director |
Sin Ka-Leung | Second Second Assistant Director |
Guy Bradley | Draughtsman |
Paul Kirby | Art Direction |
Pawel Araskiewicz | Production Assistant |
Dimitris Birbilis | Second Assistant Director |
Neal Callow | Draughtsman |
Paul Carling | Conceptual Illustrator |
Chen On Chu | Production Manager |
Okongo Mbanda | Third Assistant Director |
Ravi Bansal | Conceptual Illustrator |
Mike Britton | Assistant Set Decoration |
Chris Brock | Production Manager |
Adam Brockbank | Conceptual Illustrator |
Mick Chubbock | Other |
Louis A. Stroller | Co-Producer |
Richard Glass | Contact Lens Technician |
Colin Jamison | Hairstylist |
Neil Morrill | Sculptor |
Shaunna Harrison | Makeup Artist |
Michael Solinger | Post Production Supervisor |
Matthew Sharp | Second Assistant Director |
Rob Bean | Sculptor |
Janeen Schreyer | Makeup Designer |
Lisa Tomblin | Hairstylist |
Terry Bamber | Production Manager |
Peter Heslop | Unit Production Manager |
Jacob Peratrovich | Assistant Unit Manager |
Simon Crane | Second Unit Director |
Dominic Ackland-Snow | Supervising Carpenter |
Anthony Caron-Delion | Assistant Art Director |
Shelly Clippard | Associate Producer |
Frances Hannon | Makeup Department Head |
Pierros Andrakakos | Second Second Assistant Director |
Cliff Lanning | First Assistant Director |
Christopher Arnold | Set Dresser |
John Fenner | Art Direction |
Jan Jamison | Hairstylist |
Belinda Parish | Makeup Artist |
Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Cindy Rodkin | Production Supervisor |
Rob Burgess | Third Assistant Director |
Ben Lanning | Third Assistant Director |
Matthew Tang | First Assistant Director |
Iain Lawrence | Assistant Director |
Silver Cheung | Art Direction |
Erica Bensly | Production Manager |
Josephine Chan | Second Assistant Director |
Tony Rimwah | Third Assistant Director |
Tracey Lee | Makeup Artist |
Thomas Chow Wai-Kwan | First Assistant Director |
Terry Madden | First Assistant Director |
Bob Nyanja | Third Assistant Director |
Mark Buck | Other |
Andrew David Clark | Graphic Designer |
Chris Clarke | Props |
Dennis Bosher | Art Direction |
John C. Hill | Art Direction |
Holly Goline | Associate Producer |
Suzanne Belcher | Assistant Makeup Artist |
Frank Walsh | Art Direction |
Jeremy Johns | Production Manager |
Tim Lewis | Unit Manager |
Jenny Panoutsopoulos | Production Manager |
Johnny Wang Yin-Ming | Production Supervisor |
Amy Gilliam | Assistant Director |
Barbara Efthymiou Harris | Third Assistant Director |
Martin Krauka | Second Second Assistant Director |
Terence Madden | Third Assistant Director |
Steve Boeddeker | Supervising Sound Editor |
Christopher Arnold | Props |
Rob Bliss | Conceptual Illustrator |
Belinda Hodgson | Makeup Artist |
Toby Hefferman | Second Assistant Director |
Andrew Barnden | Storyboard Artist |
John Hughes | Sound |
Peter Afterman | Music Supervisor |
Chris Corbould | Special Effects Supervisor |
Steven Begg | Visual Effects Supervisor |
Simon Crane | Stunt Coordinator |
Lindy Hemming | Costume Designer |
Kirk M. Petruccelli | Production Designer |
Ferran Domenech | Character Modelling Supervisor |
Ben Shepherd | Effects Supervisor |