Tom Berenger als Harry Dobbs | |
Elizabeth Perkins als Stella Wynkowski | |
Anne Archer als Miss Dolan | |
Kate Capshaw als Mrs. Ellen McGraw | |
Annette O'Toole als Mrs. King | |
Ted Levine als Frederick King / James McGraw | |
Ann Magnuson als Doris | |
Kevin J. O'Connor als Art the Farmhand | |
Ruby Dee als Corrine Dart | |
Barry Miller als Marty | |
Neil Young als Rick | |
Meegan Lee Ochs als Bellhop | |
Gailard Sartain als Taxi Driver | |
Robert Gould als Tavern Bartender | |
Dirk Blocker als Hiram Culver | |
Bob Terhune als Harley | |
Ariana Lamon-Anderson als Missy McGraw | |
Michael Wilson als Maitre D' Blue Danube | |
Debra Dusay als Blue Danube Waitress | |
Sunshine Parker als Ranch Foreman | |
Campbell De Silva als Motel Manager | |
Pamela Abas-Ross als Nanny | |
Laura Kenny als Tavern Waitress | |
Leticia Keith als Rick's Girl Friend | |
Andrew Barr als King Child #1 | |
Jessica Boegel als King Child #2 | |
Stan Asis als Counterperson | |
Holly Morrison als Stewardess | |
Ileane Meltzer als Angry Neighbor | |
Jeffrey Calvin als Mario | |
William Lee als Chinese Man | |
Evelyn Ching als Chinese Woman | |
Susan Medak als Neighbor Mom | |
Kate Suzanne Medak als Neighbor Child | |
Greg Murphy als Valet #1 | |
Shawnee Rad als Valet #2 | |
Paul Till als McGraw Taxi Driver | |
Stephen Kimberley als Man on Train | |
Simos Kalivas als Airplane Passenger (uncredited) | |
William Rossman als Bum (uncredited) |
Alan Rudolph | Director |
Alan Rudolph | Writer |
Mark Isham | Original Music Composer |
Lisa Zeno Churgin | Editor |
Steven Legler | Production Design |
Elliot Davis | Director of Photography |
David Blocker | Producer |
Dana Mayer | Executive Producer |
Stuart M. Besser | Associate Producer |
Patti Carns Kalles | Casting |
Pam Dixon | Casting |
Steve Karatzas | Art Direction |
Susan Mina Eschelbach | Set Decoration |
Ingrid Ferrin | Costume Design |
Cynthia Barr | Makeup Artist |
Kathy W. Estocin | Hairstylist |
Doreen Vantyne | Assistant Makeup Artist |
David Blocker | Unit Production Manager |
Larry Jackson | Executive In Charge Of Production |
Ricardo Méndez Matta | Second Assistant Director |
Michael-McCloud Thompson | Second Assistant Director |
Jerry Ziesmer | First Assistant Director |
Greg Walker | Stunts |
Daniel W. Barringer | Stunts |
Greg Wayne Elam | Stunts |
Grady Walker | Stunts |
Victoria Vanderkloot | Stunts |
James Glennon | Additional Photography |
Tatiana S. Riegel | First Assistant Editor |
Timothy Mozer | Assistant Editor |
Nina Ruscio | Assistant Art Director |
John Ceniceros | Assistant Art Director |
Miriam Seger | Set Dresser |
Randy Eriksen | Set Dresser |
Steven Eyrse | Scenic Artist |
Charles T. Riggs | Construction Coordinator |
Frederick Iannone | First Assistant Camera |
Deirdre Arbucci | Second Assistant Camera |
Ed Fine | Second Assistant Camera |
Joyce Rudolph | Still Photographer |
Richard King | Supervising Sound Editor |
Cliff Latimer | ADR Editor |
Cliff Latimer | Dialogue Editor |
Karen G. Wilson | Dialogue Editor |
Michael Steinfeld | Sound Effects Editor |
Mark P. Stoeckinger | Sound Effects Editor |
Doug Kent | Assistant Sound Editor |
Teresa Book | Assistant Dialogue Editor |
Melissa Lytle | Apprentice Sound Editor |
Susumu Tokunow | Production Sound Mixer |
Laura Derrick | Boom Operator |
Rebecca Revak | Cableman |
Dale Strumpell | Sound Re-Recording Mixer |
Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Doreen Vantyne | Assistant Hairstylist |
Grania Preston | Key Costumer |
Julia Bartholomew | Costume Assistant |
Shari Griffin | Costume Assistant |
Marychris Mass | Seamstress |
Tony Maccario | Property Master |
David Dunbar | Assistant Property Master |
Wayde Ferguson | Assistant Property Master |
Janice Reynolds | Production Coordinator |
Shannon Smith | Assistant Production Coordinator |
Greg Walker | Stunt Coordinator |
Frank Ceglia | Special Effects |
Vincent Montefusco | Special Effects Assistant |
Eric Alan Edwards | Additional Camera |
Randall S. Timmerman | Additional Camera |
Karen Thorndike | Script Supervisor |
Richard Mall | Key Grip |
Richard Mall | Dolly Grip |
Andreas Crawford | Best Boy Grip |
Thomas Crawford | Grip |
Bruce Bellamy | Grip |
Gary Yahn | Grip |
Vince Onken | Grip |
Matthew Jacobsen | Grip |
Morris Flam | Gaffer |
John Carney | Best Boy Electric |
John Vecchio | Electrician |
Bob Calnan | Electrician |
Andy Day | Electrician |
Joseph P. Clem | Electrician |
Michael K. Davis | Electrician |
Charles Harrington | Location Manager |
Richard S. Wright | Location Manager |
Sara Burton | Assistant Location Manager |
Michael Sullivan | Location Assistant |
Stanley Brossette | Unit Publicist |
Merry-Beth Noble | Production Secretary |
Stacy King | Production Secretary |
Sara Burton | Post Production Assistant |
Diane Michalek | Post Production Assistant |
Sarah Bartfield | Casting Associate |
Patti Carns Kalles | Location Casting |
Jean Medley | Extras Casting |
Jeri Mata-Erickson | Extras Casting Assistant |
John Pearson-Denning | Set Dresser |
Linda Dixon | Art Department Assistant |
Patty Backer | Art Department Assistant |
Tom DeWolf | Art Department Assistant |
Mary Ellen Deckelman | Art Department Assistant |
Fran Barth | Leadman |
Benjamin Hayden | Swing |
David Saltzman | Swing |
Marla Harper | Swing |
Anne Seward | Swing |
Mike Denning | Swing |
Bruce Simballa | Transportation Coordinator |
Pat Stubbs | Transportation Captain |
John Oules | Stand In |
Annette Osaka | Stand In |
Todd Hermanson | Stand In |
Angel Amend | Stand In |
Glenda Renzetti | Stand In |
Michael Donner | Production Accountant |
Gary Gegan | ADR Mixer |
Gary Gegan | Foley Mixer |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Edward M. Steidele | Foley Artist |
Matt Patterson | Sound Recordist |
Mark 'Frito' Long | Sound Recordist |
Robin Johnston | Sound Recordist |
Mike Milliken | Color Timer |
Christine Wilson | Title Designer |