Vanessa Redgrave als Mrs. Clarissa Dalloway | |
Natascha McElhone als Young Clarissa | |
Michael Kitchen als Peter Walsh | |
Alan Cox als Young Peter | |
Sarah Badel als Lady Rosseter | |
Lena Headey als Young Sally | |
John Standing als Richard Dalloway | |
Robert Portal als Young Richard | |
Oliver Ford Davies als Hugh Whitbread | |
Hal Cruttenden als Young Hugh | |
Rupert Graves als Septimus Warren Smith | |
Amelia Bullmore als Rezia Warren Smith | |
Margaret Tyzack als Lady Bruton | |
Robert Hardy als Sir William Bradshaw | |
Richenda Carey als Lady Bradshaw | |
Katie Carr als Elizabeth Dalloway | |
Selina Cadell als Miss Kilman | |
Amanda Drew als Lucy | |
Phyllis Calvert als Aunt Helena | |
John Franklyn-Robbins als Lionel | |
Alistair Petrie als Herbert | |
Rupert Baker als Joseph Breitkopf | |
Janet Henfrey als Miss Pym | |
Polly Pritchett als Nursemaid | |
Jane Whittenshaw als First Woman by the Lake | |
Susie Fairfax als Second Woman by the Lake | |
Hilda Braid als Woman in Deckchair | |
Derek Smee als Man in Deckchair | |
Fanny Carby als Singer | |
Denis Lill als Doctor Holmes | |
Richard Stirling als Receptionist | |
Neville Phillips als Mr. Wilkins | |
Peter Cellier als Lord Lezham | |
Kate Binchy als Ellie Henderson | |
Edward Jewesbury als Professor Brierly | |
Tony Steedman als Prime Minister | |
Faith Brook als Lady Bexborough | |
Nancy Nevinson als Mrs. Hilberry | |
Christopher Staines als Willie | |
Oscar Pearce als Bookshop Assistant | |
Reg Thomason als Reggie |
Marleen Gorris | Director |
Hans de Weers | Co-Producer |
Virginia Woolf | Novel |
Celestia Fox | Casting |
Paola Minazzato | Script Supervisor |
Eileen Atkins | Screenplay |
Susie Liggat | First Assistant Director |
Lisa Katselas | Producer |
Stephen Bayly | Producer |
Ilona Sekacz | Original Music Composer |
David Richens | Production Design |
Judy Pepperdine | Costume Design |
Michiel Reichwein | Editor |
Hugh den Ouden | Music Supervisor |
Steve Burgess | Focus Puller |
Jim Parker | Dressing Prop |
Emma Pounds | Second Assistant Director |
Maureen McGill | Makeup Artist |
Christine Greenwood | Makeup Artist |
Pete Daly | Unit Publicist |
Brian Simmons | Sound Mixer |
Tricia Cameron | Makeup Artist |
James Ivory | Thanks |
Dick Bakker | Conductor |
Stephen Lawrence | Location Manager |
Marie-Jeanne Wyckmans | Foley Artist |
Shaun Mills | Boom Operator |
Maria Uitdehaag | Thanks |
Anthony Davies | Script Consultant |
Ray Knight | Extras Casting |
Roberta Parkin | Still Photographer |
Paul Borg | Gaffer |
Jilly Greenham | Assistant Location Manager |
Maria Slough | Production Executive |
Tony Coroon | Production Accountant |
Joe Wright | Clapper Loader |
Gary Colkett | Electrician |
Nick Meijer | ADR Editor |
John Pitt | Boom Operator |
Peter Glossop | Production Sound Mixer |
James Fennessy | Scenic Artist |
Alison Wratten | Art Direction |
William Tyrer | Executive Producer |
Christopher Ball | Executive Producer |
Sue Matthews | Producer's Assistant |
Mark Lane | Assistant Editor |
Jill Avery | Costume Assistant |
Andreas Petrides | Stunts |
Sara Partis | Art Department Assistant |
Emma Griffiths | Third Assistant Director |
Jeanne Vertigan | Set Decoration |
Paul Frift | Associate Producer |
Danuta Skarszewska | Script Supervisor |
Kate Jones | Floor Runner |
Bert Nijdam | Post Production Coordinator |
Christopher Prins | Costumer |
Richard Broome | Key Grip |
Wiebe van der Vliet | Assistant Sound Editor |
Bill Shepherd | Executive Producer |
Jeanne Ferber | Location Manager |
Adrian Simmons | Costume Supervisor |
Alf Tramontin | Steadicam Operator |
Iain Hill | Construction Manager |
Sara Desmond | Second Assistant Director |
Simon Perry | Thanks |
Duncan Rodger | Accounting Clerk Assistant |
Nigel Marchant | Production Runner |
Ronnie Savory | Electrician |
Richard Whelan | Assistant Director |
Nik Callan | Art Direction |
Sue Lefton | Choreographer |
Gerrit Netten | Assistant Editor |
Shaun Cobley | Camera Trainee |
Colin Harris | Property Buyer |
Elizabeth Moss | Makeup Artist |
Robin Sales | Thanks |
Danielle Brandon | Production Coordinator |
Jonathan Sales | Assistant Editor |
Steve Pattenden | Electrician |
Michael Price | Assistant Costume Designer |
Jane McDonagh | Costumer |
Simon Curtis | Executive Producer |
Ian Foster | Camera Operator |
Herman Pieëte | Foley Mixer |
Marc Nolens | Sound Editor |
Maggie Webb | Hair Supervisor |
Susan Mather | Location Manager |
Freddie Harrison | Property Master |
Maggie Webb | Makeup Supervisor |
Tony Pierce-Roberts | Thanks |
Ismail Merchant | Thanks |
Nienke de Wit | Post Production Assistant |
Alyson Smith | Costume Assistant |
Linda Ward | Standby Art Director |
Jane Body | Hairstylist |
Carlotta Barrow | Set Decoration |