Steve Martin als Gil Buckman | |
Mary Steenburgen als Karen Buckman | |
Dianne Wiest als Helen Buckman Lampkin Bowman | |
Jason Robards als Frank Buckman | |
Rick Moranis als Nathan Huffner | |
Tom Hulce als Larry Buckman | |
Martha Plimpton als Julie Buckman-Lampkin Higgins | |
Keanu Reeves als Tod Higgins | |
Harley Jane Kozak als Susan Buckman | |
Joaquin Phoenix als Garry Buckman-Lampkin | |
Dennis Dugan als David Brodsky | |
Eileen Ryan als Marilyn Buckman | |
Helen Shaw als Grandma | |
Jasen Fisher als Kevin Buckman | |
Paul Linke als George Bowman | |
Alisan Porter als Taylor Buckman | |
Zachary La Voy als Justin Buckman | |
Ivyann Schwan als Patty Huffner | |
Alex Burrall als Cool Buckman | |
Lowell Ganz als Stan | |
Rance Howard als Dean at College | |
Max Elliott Slade als Young Gil Buckman | |
Clint Howard als Lou | |
Lamont Lofton als Fotomat Clerk | |
Erika Rafuls als Amy | |
Jordan Kessler als Matt | |
Billy Cohen als Eddie | |
Isabel Cooley als Barbara Rice | |
Walter von Huene als Opposing Coach | |
Howie Dorough als Kid in Classroom (uncredited) | |
Greg Gerard als Doctor Lucas | |
Paul Keeley als Kevin Buckman - Age 21 | |
Claudio Jacobellis als Student 1 at College | |
W. Bruce O'Donoghue als Umpire | |
Hillary Matthews als Student 2 at Collage | |
Sherry Ferguson als Screaming Co-ed | |
Todd Hallowell als Track Official | |
Richard Kuhlman als Young Frank Buckman | |
Charmin Lee als Nurse at Hospital |
Ron Howard | Director |
Lowell Ganz | Screenplay |
Mike Hill | Editor |
Donald McAlpine | Director of Photography |
Brian Grazer | Producer |
Daniel P. Hanley | Editor |
Joseph M. Caracciolo | Executive Producer |
Babaloo Mandel | Screenplay |
Babaloo Mandel | Story |
Lowell Ganz | Story |
Ruth Morley | Costume Design |
Ron Howard | Story |
Todd Hallowell | Production Design |
Randy Newman | Original Music Composer |
Jane Jenkins | Casting |
Janet Hirshenson | Casting |
Artie Malesci | Stunt Coordinator |
Joseph M. Caracciolo | Unit Production Manager |
Joe Napolitano | First Assistant Director |
Tony Adler | Second Assistant Director |
Christopher Nowak | Art Direction |
Nina Ramsey | Set Decoration |
Beth Kuhn | Assistant Art Director |
William A. Cimino | Set Dresser |
Linda Marais | Set Dresser |
Nicklas Farrantello | Set Dresser |
Tom Priestley Jr. | Camera Operator |
Gary Muller | First Assistant Camera |
Robert Ulland | Steadicam Operator |
Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Mollie S. Mallinger | Camera Trainee |
Richard S. Church | Sound Mixer |
Glen Gauthier | Boom Operator |
Dan Carlin Sr. | Music Editor |
Anthony J. Ciccolini III | Supervising Sound Editor |
Michael Jacobi | Supervising ADR Editor |
Rick Dior | Sound Re-Recording Mixer |
Cynthia Streit | Script Supervisor |
Andrew Lipschultz | Unit Publicist |
Fern Buchner | Makeup Artist |
Peter Wrona Jr. | Makeup Artist |
Frank Griffin | Makeup Artist |
Linda Trainoff | Hairstylist |
Romaine Greene | Hairstylist |
Donna Battersby Greene | Hairstylist |
Peggy Coleman | Location Manager |
Ray Sabo | Negative Cutter |
Bob Hagans | Color Timer |
Dale Caldwell | Color Timer |
Randy Newman | Songs |