Hayden Christensen als Stephen Glass | |
Peter Sarsgaard als Charles 'Chuck' Lane | |
Chloë Sevigny als Caitlin Avey | |
Rosario Dawson als Andy Fox | |
Melanie Lynskey als Amy Brand | |
Hank Azaria als Michael Kelly | |
Steve Zahn als Adam Penenberg | |
Mark Blum als Lewis Estridge | |
Simone-Elise Girard als Catarina Bannier | |
Chad Donella als David Bach | |
Jamie Elman als Aaron Bluth | |
Luke Kirby als Rob Gruen | |
Cas Anvar als Kambiz Foroohar | |
Linda E. Smith als Gloria | |
Ted Kotcheff als Marty Peretz | |
Owen Roth als Ian Restil | |
Bill Rowat als George Sims | |
Michele Scarabelli als Ian's Mother | |
Terry Simpson als Joe Hiert | |
Howard Rosenstein als Suit #1 | |
Louis-Philippe Dandenault als Michael | |
Morgan Kelly als Joe | |
Christian Tessier als Cade | |
James Berlingieri als Jason | |
Brett Watson als Seth | |
Andrew Airlie als Alec Shumpert | |
Russell Yuen als Emmit Rich | |
Pierre Leblanc als Monica Merchant #1 | |
Pauline Little als Monica Merchant #2 | |
Kim Taschereau als Stout Woman | |
Phillip Cole als Security Guard | |
Mark Camacho als Glass' Lawyer | |
Ian Blouin als Chuck's Son | |
Lynne Adams als Kelly's Colleague | |
Caroline Goodall als Mrs. Duke | |
Brittany Drisdelle als Megan | |
Isabelle Champeau als Journalist (uncredited) |
Gaye Hirsch | Producer |
Tove Christensen | Producer |
Mandy Walker | Director of Photography |
Paula Wagner | Executive Producer |
Billy Ray | Director |
Tom Cruise | Executive Producer |
Craig Baumgarten | Producer |
Billy Ray | Writer |
Adam Merims | Producer |
Pierre Perrault | Art Direction |
Renée April | Costume Design |
François Séguin | Production Design |
Mychael Danna | Original Music Composer |
Cassandra Kulukundis | Casting |
Jeffrey Ford | Editor |
François Senécal | Set Decoration |
Michael Paseornek | Executive Producer |
Tom Ortenberg | Executive Producer |
Richard L. Fox | First Assistant Director |
Michelle Gold | Second Assistant Director |
Roxanna Macedo | Second Second Assistant Director |
Natalia Ortelli | Third Assistant Director |
David McKeown | Stunt Coordinator |
Jere Gillis | Stunt Double |
Yves Langlois | Stunt Double |
Jacky Lavoie | Production Manager |
Julie Breton | Extras Casting |
Catherine Veaux-Logeat | Script Supervisor |
Nicolas Marion | First Assistant Camera |
Jean Kavanagh | Second Assistant Camera |
Julie Garceau | Video Assist Operator |
Marie-Pierre Gratton | Camera Loader |
François Daignault | Steadicam Operator |
Christian Lemay | First Assistant "B" Camera |
Benoit Descary | Second Assistant "B" Camera |
Jonathan Wenk | Still Photographer |
Pierre Blain | Production Sound Mixer |
Catherine Bellazzi | Boom Operator |
Cecile Braemer | Art Department Coordinator |
Carl Lessard | Graphic Designer |
Michel Brochu | Head Carpenter |
John Lewin | Gaffer |
Jeff Scott | Best Boy Electric |
Robert B. Baylis | Key Grip |
Alain Masse | Dolly Grip |
Claude Fortin | Key Rigging Grip |
Martine Gagnon | Assistant Costume Designer |
Fabienne April | Wardrobe Coordinator |
Sophie Beasse | Key Dresser |
Corald Giroux | Key Hairdresser |
Gérard Royer | Hairdresser |
Francine Gagnon | Key Makeup Artist |
Catherine Lahaye | Makeup Artist |
Bernard Rodrigue | Location Manager |
Roch Chalifour | Assistant Location Manager |
Paule Girardin | Production Coordinator |
Stacey McKay | Production Accountant |
Phedon Papamichael | Additional Director of Photography |
Craig Tanner | Associate Editor |
Carl Pedregal | Post Production Supervisor |
Emily Rice | Post Production Accountant |
Joel C. High | Music Supervisor |
Stephanie Urcheck | Music Coordinator |
Paul Intson | Music Editor |
David Bach | Supervising Sound Editor |
David Esparza | Supervising Sound Effects Editor |
Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Marshall Garlington | Sound Re-Recording Mixer |
Shawn Kennelly | Foley Mixer |
Sean Rowe | Foley Artist |
Dan Scolnik | Foley Editor |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Chris Navarro | ADR Recordist |
Johnny Gidcomb | ADR Voice Casting |
Matvey Shatz | Color Timer |
Buzz Bissinger | Author |