Rachael Leigh Cook als Amanda Collier | |
Graham Abbey als Steven Collier | |
Richard Robitaille als Brendan Cavanaugh | |
Paula Jean Hixson als Det. Maureen Usher | |
Neil Napier als Det. Mike Sanders | |
Tammy Gillis als Elise Shayne | |
Jonathan Higgins als Kevin Maknassy | |
Roc LaFortune als Howard Lonsdale | |
Shawn Campbell als ADA Graham Ainsworth | |
Steve Belford als Neil Burrows | |
Trevor Hayes als Mason Cavanaugh | |
Kathleen Fee als Judge Olivia Mathers | |
Mike Paterson als Daniel Witherspoon MD | |
Peter James Haworth als Malcolm Broderick | |
Melissa Carter als Rose | |
Yardly Kavanagh als Arraignment Judge | |
Elan Kunin als Highway Patrolman |
Tristan DuBois | Director |
Nadia Rona | Casting |
Vera Miller | Casting |
Anie Fisette | Costume Designer |
Claude Milot | Original Music Composer |
Mathieu Vanasse | Original Music Composer |
Isabelle Malenfant | Editor |
André Chamberland | Art Direction |
Daniel Villeneuve | Director of Photography |
Jean Bureau | Producer |
Serge Denis | Producer |
Josée Mauffette | Producer |
Jean Bureau | Executive Producer |
Stephen Greenberg | Executive Producer |
Tom Gates | Teleplay |
Stéphane Lefebvre | Stunt Coordinator |
Marie-Laurence Paquin | Stunt Double |
Stéphane Julien | Stunt Double |
Alison Cote | Stunt Double |
Vie Nystrom | Stand In |
René Paiement | Stand In |
Matthew Jemus | Associate Producer |
Simon-Pier Bélanger | Production Manager |
Gabriel Teller | First Assistant Director |
Sinan Saber | Second Assistant Director |
Bryan Greenberg | Third Assistant Director |
Roxanna Macedo | Additional Third Assistant Director |
Ariane Côté-Chénier | Additional Third Assistant Director |
Dominique Gaglione D'Amico | Additional Third Assistant Director |
Audrey D. Laroche | Additional Third Assistant Director |
Karine P. Labelle | Additional Third Assistant Director |
Gabrielle Mankiewicz | Additional Third Assistant Director |
Nathalie Paquette | Script Supervisor |
Chanterelle Letellier | Production Coordinator |
Nadine Lussier | Production Secretary |
Desmond Kennedy | Production Accountant |
Isabelle Létourneau | Art Department Coordinator |
Mary Lynn Deachman | Set Decoration |
Veronique Leduc | Assistant Set Decoration |
Caroline Alder | Property Buyer |
Jamie Knutson | Property Master |
Sarah-Rose Buchanan | Assistant Property Master |
Micheline Cossette | Wardrobe Master |
Josée Philibert | Key Dresser |
Claudia Manseau | Dresser |
Julie Legault | Dresser |
Sophie Godard | Extras Dresser |
Fanny Poliquin Bureau | Extras Dresser |
Julie Chénard | Extras Dresser |
Julie Legault | Seamstress |
Pierre Carroll | Location Manager |
Jocelyn Simard | First Assistant Camera |
Yvan Brunet | Additional First Assistant Camera |
Isabelle Pépin | Second Assistant Camera |
Guillaume Marceau | Second Assistant Camera |
Isabelle Savard | Second Assistant Camera |
Gilles Fillion | Steadicam Operator |
Maurice Roy | "B" Camera Operator |
Isabelle Pépin | First Assistant "B" Camera |
Natacha LeMay | Second Assistant "B" Camera |
Denis-Noël Mostert | "C" Camera Operator |
Eric Morin | First Assistant "C" Camera |
Pascal Bégin | Camera Trainee |
Pierric Soucy | Camera Trainee |
Yannick MacDonald | Still Photographer |
Aurélien Salvy | Sound Mixer |
Louis Dutil | Boom Operator |
Alex Amyot | Gaffer |
Jérôme Bouchard | Best Boy Electrician |
Charles Proulx | Electrician |
Nicolas Bouliane | Electrician |
Yves Ouimet | Generator Operator |
Jean-François Sauvageau | Key Grip |
Christian Sauvageau | Best Boy Grip |
Jacques Dupuis | Dolly Grip |
Marc Brault | Grip |
Michaél Thomas | Additional Grip |
Martin Tremblay | Additional Grip |
Francis Bronsard | Additional Grip |
Martin Renaud | Additional Grip |
Jeff Nichol | Additional Grip |
Melissa Purino | Key Makeup Artist |
Mélanie Rodrigue | Makeup Artist |
Ronald J. Rolfe | Key Hairdresser |
Serge Morache | Hairdresser |
Benjamin Sales | Unit Manager |
Sacha LaPierre | Assistant Unit Manager |
Gabriel Fortin-Taillon | Truck Production Assistant |
Jean-Martin Landry | Truck Production Assistant |
Jean-François Rioux | Set Production Assistant |
Ariel Méthot | Production Assistant |
Christian Picone | Additional Production Assistant |
Delphine Lecourtois | Additional Production Assistant |
Gabrielle-Anne Désy | Additional Production Assistant |
Josni Bélanger | Additional Production Assistant |
Annie Robitaille | Additional Production Assistant |
Karine Taillon | Additional Production Assistant |
François Pierre Breau | Additional Production Assistant |
Laurence Grandbois-Bernard | Additional Production Assistant |
Marie-Andrée Fortier | Additional Production Assistant |
Lix Croquet | Driver |
Katerine Lambert | Driver |
Karine Duquette | Driver |
Steven Woloshen | Driver |
Sara Poirier | Craft Service |
Jonathan Sommerville | Craft Service |
Mike Bucci | Extras Casting |
Paul Barrette | Weapons Wrangler |
Christian Labrie | Weapons Wrangler |
Mélanie Gauthier | Post Production Supervisor |
Marie-Christine Bourgeois | Post Production Assistant |
Michel B. Bordeleau | Supervising Sound Editor |
Marc Gagnon | Sound Effects Editor |
Raymond Legault | Sound Effects Editor |
Kyle Switzer | Assistant Sound Editor |
Mireille Morin | Dialogue Editor |
Natalie Fleurant | ADR Editor |
Natalie Fleurant | ADR Supervisor |
David Spence | ADR Supervisor |
Janice Ierulli | ADR Supervisor |
Simon Meilleur | Foley Artist |
Bernard Gariépy Strobl | Sound Mixer |
Martin Cazes | Sound Supervisor |
Isabelle Nadeau | Post Production Coordinator |
Martine Rousseau | Online Editor |
Marilène Clouâtre | Colorist |
Mathieu Vanasse | Music Producer |
Claude Milot | Music Producer |
Shari Segal | Attorney |
Danielle Savage | Unit Publicist |
Linda Berger | Casting Consultant |
Mathieu Vanasse | Lyricist |
Thomas Liccioni | Stunts |
Joanie Bourque | Runner Art Department |
Luc Poirier | Picture Car Coordinator |
Daniel Bisson | Foley Recording Engineer |
Dave Fritz | ADR Recording Engineer |
Shaun-Nicholas Gallagher | ADR Recording Engineer |
Thomas Kilzer | ADR Recording Engineer |