Mia Wasikowska als India Stoker | |
Nicole Kidman als Evelyn 'Evie' Stoker | |
Matthew Goode als Charlie Stoker | |
Dermot Mulroney als Richard Stoker | |
Jacki Weaver als Aunt Gwendolyn 'Gin' Stoker | |
Lucas Till als Chris Pitts | |
Alden Ehrenreich als Whip Taylor | |
Phyllis Somerville als Mrs. McGarrick | |
Ralph Brown als Sheriff Howard | |
Judith Godrèche als Doctor Jacquin | |
David Alford als Reverend | |
Peg Allen als Housekeeper 1 | |
Lauren E. Roman als Housekeeper 2 | |
Harmony Korine als Mr. Feldman | |
Dominick 'Dino' Howard als Pitts' Friend | |
Tyler von Tagen als Young Richard Stoker | |
Thomas A. Covert als Young Charles Stoker | |
Jaxon Johnson als Jonathan Stoker | |
Paxton Johnson als Jonathan Stoker |
Wing Lee | Art Direction |
Steven M. Rales | Executive Producer |
Michael Costigan | Producer |
Thérèse DePrez | Production Design |
Mark Roybal | Executive Producer |
Clint Mansell | Original Music Composer |
Chung Chung-hoon | Director of Photography |
Tony Scott | Producer |
Ridley Scott | Producer |
Erin Cressida Wilson | Additional Writing |
Park Chan-wook | Director |
Nicolas De Toth | Editor |
Wentworth Miller | Co-Producer |
Wentworth Miller | Writer |
Kurt Swanson | Costume Design |
Bart Mueller | Costume Design |
Leslie Morales | Set Decoration |
Linda Boykin-Williams | Makeup Department Head |
Gloria Belz | Makeup Artist |
Jennifer Albada | Makeup Artist |
Kyra Panchenko | Makeup Artist |
Chuck Michael | Sound Designer |
John Morris | Sound Designer |
Brett J. Banakis | Set Designer |
Willie Blanchard | Set Designer |
James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Will E. Drummond | Set Dresser |
Michael Hendrick | Set Dresser |
Joie Todd Kerns | Set Dresser |
Loretta Harper | Set Costumer |
Elizabeth Davidovich | Stunts |
Jessica Merideth | Stunts |
Brian White | Stunts |
Matthew R. Staley | Stunts |
Ian Quinn | Stunt Coordinator |
Michael Ellenberg | Co-Producer |
Danielle Blumstein | Production Supervisor |
Cha Zoo-han | Storyboard Artist |
Lee Yoon-ho | Storyboard Artist |
Conti Brothers | Storyboard Artist |
Kim Se-hun | Storyboard Artist |
Joan Wheeler | Set Dressing Buyer |
Kimberly Lake | Art Department Coordinator |
Shanna Shrum | Art Department Production Assistant |
Frank Hendrick | Leadman |
Bart Mangrum | On Set Dresser |
Patrick Dundon | Set Dresser |
Matt Lindahl | Set Dresser |
Patrick J. Morales | Set Dresser |
John Rabasca | Set Dresser |
Tyler Sheldon | Set Dresser |
Michael Alba | Camera Operator |
David Mellow | First Assistant Camera |
Ron Coons | First Assistant Camera |
Brian S. Murie | First Assistant Camera |
Aaron King | Loader |
J.T. Sumner | Loader |
Macall B. Polay | Still Photographer |
Tracy S. Facelli | Second Assistant Camera |
C.K. Cates | Second Assistant Camera |
Jeremy Curtis | Second Assistant Camera |
Ryan Fuqua | Second Assistant Camera |
Armand Holmes | Second Assistant Camera |
Austin Lee Boylen | Camera Intern |
Erin Naifeh | Camera Intern |
Jeong-seok Park | Camera Production Assistant |
Glen Trew | Sound Mixer |
Mark Zimbicki | Boom Operator |
Jeffrey M. O'Brien | Property Master |
Frank Gray III | Assistant Property Master |
Kim Thompson | Second Second Assistant Director |
Sharon Watt | Script Supervisor |
J.M. Logan | Post Production Supervisor |
Ken Terry | First Assistant Editor |
Jimmie L. Jackson III | Editorial Production Assistant |
Jason Velez | Gaffer |
Kyle D. Hutson | Best Boy Electric |
Shannon Gamble | Electrician |
Drew Frazier | Electrician |
James K. Bauman | Electrician |
John Bryan | Electrician |
Chris Durfee | Electrician |
Garland Gallaspy | Electrician |
Alex Gordon | Electrician |
Travis Gillespie | Electrician |
William T. Jackson | Electrician |
Erik Reuter | Electrician |
Robert Simms | Electrician |
David Duren | Key Rigging Grip |
Matt Blades | Key Grip |
Jim Gordon | Best Boy Grip |
Mike Rodia | Dolly Grip |
Scott Friedland | Key Rigging Grip |
Billy Broker | Rigging Grip |
Mike Minor | Rigging Grip |
Adrian Landry | Rigging Grip |
Daniel Kirkpatrick | Rigging Grip |
Mike Toews | Rigging Grip |
Jeff Noffsinger | Rigging Grip |
Kelly Anne Ross | Costume Supervisor |
Bridget McGuire | Set Costumer |
Marcia Eden | Set Costumer |
Georgia Dunn | Makeup Artist |
Carol Frazier | Makeup Artist |
Sandy Jo Johnston | Key Makeup Artist |
Meredith Johns | Special Effects Makeup Artist |
Jody Sunday | Key Hair Stylist |
Candace Neal | Hairstylist |
Abbey Bradley | Hairstylist |
Carlita Martin | Hairstylist |
Michealle Vanderpool | Hairstylist |
Corkey Miller | Animal Wrangler |
Mark Ragland | Location Manager |
Michele K. Barone | Assistant Location Manager |
Marlyce Moore | Location Production Assistant |
Nicole Sanders | Location Production Assistant |
Dona Spangler | Production Coordinator |
Brittany Hailes Bannon | Assistant Production Coordinator |
Melinda Dunn | Hair Department Head |
Matthew Crum | Set Production Assistant |
Abby Lee | Set Production Assistant |
Jenn Offutt | Set Production Assistant |
Curtis Gaston | Set Production Assistant |
Tim England | Set Production Assistant |
Andrew Ford | Set Production Assistant |
Romonte Hamer | Set Production Assistant |
Diana Rice | Set Production Assistant |
Corey Schneider | Set Production Assistant |
Eric Williams | Key Set Production Assistant |
Barbara Branch | First Assistant Accountant |
Sheila Allen | Key Accountant |
Tyler Hansen | Payroll Accountant |
Natalie Truly | Post Production Accountant |
Everett Byrom III | Special Effects Coordinator |
Zachariah Briggs | Special Effects Technician |
Steve Frusher | Special Effects Technician |
Joe Self | Special Effects Technician |
Joe Ward | Special Effects Technician |
Kyle Mashburn | Special Effects Technician |
J.W. McCormick | Special Effects Technician |
Kevin Ward | Special Effects Technician |
Michael Wilks | Special Effects Technician |
Hugh Wilson IV | Special Effects Technician |
Patrick J. Carroll III | Construction Foreman |
Mark Carroll | Construction Coordinator |
Nikia Crumby | Scenic Artist |
Erica Dawn Edmonson | Scenic Artist |
Deane Gardner | Scenic Artist |
Nicholas Hatfield | Scenic Artist |
Lou Horner | Scenic Artist |
Richard Logan | Scenic Artist |
Bruce Matthews | Scenic Artist |
Candace Randolph | Scenic Artist |
Eddie Nichols | Scenic Artist |
Karen Schneider | Scenic Artist |
Sharmon Thompson | Scenic Artist |
Adam Owen | Greensman |
Jo Doster | Local Casting |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Thomas O. Jones | Dialect Coach |
Emma Cooper | Unit Publicist |
Mike Maxwell | Craft Service |
Sabrina Gordon Jackson | Set Medic |
Steve Moffitt | Transportation Captain |
Dave Hodgin | Transportation Coordinator |
Jim Brookshire | Dialogue Editor |
Benjamin Beardwood | Dialogue Editor |
Craig Weintraub | Assistant Sound Editor |
Smokey Cloud | Assistant Sound Editor |
Daniel O'Connell | Foley Artist |
John T. Cucci | Foley Artist |
Richard Duarte | Foley Mixer |
John Guentner | Foley Mixer |
David Betancourt | ADR Mixer |
Charleen Richards-Steeves | Foley Mixer |
Kim Thompson | Stunts |
Lee Jeon-hyoung | Visual Effects Supervisor |
Sean Lee | Visual Effects Producer |
Cho Yong-seok | Visual Effects Producer |
Ryu Jae-hwan | VFX Artist |