Sylvester Stallone als Barney Ross | |
Jason Statham als Lee Christmas | |
Jet Li als Yin Yang | |
Dolph Lundgren als Gunner Jensen | |
Eric Roberts als James Monroe | |
Randy Couture als Toll Road | |
Steve Austin als Paine | |
David Zayas als General Garza | |
Giselle Itié als Sandra | |
Charisma Carpenter als Lacy | |
Gary Daniels als The Brit | |
Terry Crews als Hale Caesar | |
Mickey Rourke als Tool | |
Hank Amos als Paul | |
Amin Joseph als Pirate Leader | |
Senyo Amoaku als Tall Pirate Leader | |
Antonio Rodrigo Nogueira als Garza's Bodyguard #1 | |
Antônio Rogério Nogueira als Garza's Bodyguard #2 | |
Sassa Nacimento als Vilena Customs Agent | |
R.A. Rondell als Gunner's Goon | |
Tze Yep als Gagged Hostage | |
Precious Jenkins als Gunner's Pirate | |
Ronn Surels als American Operative | |
Lauren Jones als Cheyenne | |
Prazeres Barbosa als Old Woman Bartender | |
Jose L. Vasquez als Cell Guard #1 | |
Daniel Arrias als Cell Guard #2 | |
Antonio Gullo als Farmer | |
Javier Lambert als Squad Leader | |
Tatsu Carvalho als Palace Guard | |
Marcio Rosario als Royal Guard Leader | |
Paulo Bastos als Vilenan Soldier | |
John Baran als Soldier (uncredited) | |
Joshua Cardenez als Red Beret Soldier (uncredited) | |
Rod Carvalho als Hostage (uncredited) | |
Gino Galento als Red Beret (uncredited) | |
Gideon Hodge als Soldier (uncredited) | |
Victor Eli Hugo als Soldier (uncredited) | |
James Landry Hébert als Bill Parker (uncredited) | |
Topher Jones als Sgt. Velasco (uncredited) | |
Cody Juneau als Red Beret Soldier (uncredited) | |
Shadoe Knight als Gagged Hostage (uncredited) | |
Everton Lawrence als Pirate (uncredited) | |
Ace LeBleu als Red Beret (uncredited) | |
Edgar Leza als Soldier (uncredited) | |
David Joseph Martinez als Peasant Worker (uncredited) | |
Aaron Saxton als Soldier (uncredited) | |
Bruce Willis als Mr. Church (uncredited) | |
Arnold Schwarzenegger als Trench (uncredited) |
Dave Callaham | Story |
Les Weldon | Executive Producer |
Jon Feltheimer | Executive Producer |
Basil Iwanyk | Executive Producer |
Sylvester Stallone | Director |
Dave Callaham | Screenplay |
Trevor Short | Executive Producer |
John Thompson | Producer |
Danny Dimbort | Executive Producer |
Sylvester Stallone | Screenplay |
Jason Constantine | Executive Producer |
Boaz Davidson | Executive Producer |
Guymon Casady | Executive Producer |
Brian Tyler | Original Music Composer |
Kevin King Templeton | Producer |
Ken Blackwell | Editor |
Jeffrey L. Kimball | Director of Photography |
Avi Lerner | Producer |
Eda Kowan | Executive Producer |
Franco-Giacomo Carbone | Production Design |
Paul Harb | Editor |
Deborah Aquila | Casting |
Tricia Wood | Casting |
Lizz Wolf | Costume Design |
Ricardo Ferreira | Set Designer |
Sergio Farjalla Jr. | Special Effects Coordinator |
Daniel Page McDonough | Camera Operator |
Robert Gould | Set Decoration |
Molly Mikula | Assistant Art Director |
Denis Netto | Set Designer |
Anshuman Prasad | Set Designer |
Stuart Provine | Sound Effects Editor |
Gabriel J. Serrano | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Carlin | Digital Intermediate |
Phil Schriber | Picture Car Coordinator |
Scott C. Bivona | Greensman |
Daniel R. Jennings | Set Designer |
Christopher Eakins | Supervising Sound Editor |
Simeon Asenov | Visual Effects Art Director |
Jason Sanford | Visual Effects Producer |
Chad Stahelski | Stunt Coordinator |
David Waters | Digital Intermediate |
Kyle Clausen | Music Editor |
Ellen Heuer | Foley |
Sharon Smith Holley | Visual Effects Editor |
Meagan McLaughlin | Costume Supervisor |
Teresa Haney | Transportation Coordinator |
Roberta Raposo | Art Department Coordinator |
Ricky Molnar | Greensman |
Anthony J. Henderson | Sculptor |
Mandell Winter | Sound Effects Editor |
Daniel Flaksman | Art Direction |
Eric A. Tuxen | Visual Effects Editor |
Denis Liu | Hairstylist |
Sean Fairburn | Camera Operator |
Adriana Palheiros | Set Designer |
Ray Soldiuk | Sound Re-Recording Mixer |
Nicholas Davidoff | Camera Operator |
David Magdael | Publicist |
Scott H. Eddo | Makeup Department Head |
Robert Jackson | ADR & Dubbing |
Noon Orsatti | Stunt Coordinator |
Kleber Souza | Location Manager |
Nikki I Brown | Makeup Artist |
Michael Ambrose | Gaffer |
Jody Miller | Camera Operator |
David A. Wolf | Camera Operator |
Brandi Hugo | Assistant Art Director |
Paul Stanwyck | Lead Painter |
Angelina Borisowa | Visual Effects Editor |
Wendy Talley | Set Costumer |
Randy Kinyon | Transportation Coordinator |
Nicole Venables | Hairstylist |
Yunglin Man | Makeup Artist |
Remi Savva | Makeup Artist |
Scott Coulter | Visual Effects Producer |
Sheryl Main | Unit Publicist |
Cheryl Gould Strang | Leadman |
Dany Espinelli | Set Designer |
Lara Dale | Foley |
Chris David | Sound Re-Recording Mixer |
Gene Warren Jr. | Visual Effects Producer |
Tom Cummins | Set Costumer |
S. Aimee Helms | Set Costumer |
Donnie Creighton | Digital Intermediate |
Drew Boughton | Art Direction |
Nona Khodai | First Assistant Editor |
Amy Sanderson | Script Supervisor |
Donna Spahn | Hairstylist |
Randall S. Coe | Construction Coordinator |
David Esparza | Supervising Sound Effects Editor |
Wes C. Caefer | Visual Effects Supervisor |
Ferdinand Duplantier Jr. | Rigging Gaffer |
Dan Delgado | Gaffer |
Allison Pokladowski | Set Costumer |
Ed Lipscomb | Location Manager |
Stacy Kelly | Makeup Artist |
Michael Applebaum | Camera Operator |
Felipe Reinheimer | Camera Operator |
Robert Foster | Camera Operator |
Allison Bauserman | Set Costumer |
Jacques Haitkin | Additional Photography |
Tim Limer | Sound Recordist |
Kent H. Johnson | Property Master |
Vern Nobles | Camera Operator |
Matthew F. Leonetti | Second Unit Director of Photography |
Scott Kramer | Sound Recordist |
Vern Nobles | Second Unit Director of Photography |
Robert 'Rock' Galotti | Armorer |
Paul Timothy Carden | Dialogue Editor |
Sala Baker | Stunts |
Lucas Mendes Kater | Translator |
James Logan | Stunts |
Heidi Moneymaker | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Spiro Razatos | Second Unit Director |
Spiro Razatos | Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Terry Leonard | Second Unit Director |
Andy Weder | Special Effects |
Dino Dos Santos | Stunts |
Lateef Crowder | Stunts |
John Ashker | Stunts |
Kevin Beard | Stunts |
Daniel Arrias | Stunts |
Jonathan Eusebio | Fight Choreographer |
Pauline Boudreaux | Stunt Driver |
Tim Connolly | Stunts |
Brennan Dyson | Stunts |
Sebastiano Cartier | Stunts |
Andy Gill | Stunts |
Geraldine Glenn | Stunt Driver |
Carlos Guity | Stunts |
Guillermo Grispo | Stunt Double |
Mark Hicks | Stunts |
David Hugghins | Stunts |
Daniel Hernandez | Stunts |
Precious Jenkins | Stunts |
Charles Ingram | Stunts |
Ernie Johnson | Stunts |
Steve Kelso | Stunts |
Richard King | Stunts |
Dennis Keiffer | Stunts |
Samuel Le | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Oakley Lehman | Stunts |
Matt Leonard | Stunts |
Jalil Jay Lynch | Stunts |
Brad Martin | Stunts |
Johnny Martin | Stunts |
Jeremy Marinas | Stunts |
Mike Massa | Stunts |
Tony Messenger | Stunts |
David Joseph Martinez | Stunts |
Chris Nielsen | Stunts |
Anna Mercedes Morris | Stunts |
Gabriel Nunez | Stunts |
Anthony N. | Stunts |
Chris Palermo | Stunts |
Denney Pierce | Stunts |
Austin Priester | Stunts |
Efosa Otuomagie | Stunts |
Justin Riemer | Stunts |
James Ralph | Stunts |
Tim Rigby | Stunts |
Mike Ryan | Stunts |
Michelle Rose | Stunts |
Matthew Rugetti | Stunts |
Meg Ryse | Stunts |
Debbie Lynn Ross | Stunts |
Stephen W. Schriver | Stunts |
Marcus Salgado | Stunts |
Spike Silver | Stunts |
Ray Siegle | Stunts |
Buddy Sosthand | Stunts |
Daniel Stevens | Stunts |
Ronn Surels | Stunts |
Stanimir Stamatov | Stunt Double |
Tim Trella | Stunts |
Clark Tucker | Stunts |
Charles Taylor | Stunts |
Jon Valera | Stunts |
Jeff Wolfe | Stunts |
Don Theerathada | Stunts |
Corey Yuen | Fight Choreographer |
Jose Vasquez | Stunts |
Hank Amos | Stunts |
Hugh Aodh O'Brien | Utility Stunts |
Jacques Haitkin | Second Unit Director of Photography |
Richard L. Fox | First Assistant Director |
Scott August | Second Assistant Director |