Dorothy Lamour als The Countess | |
William Holden als Casey Kirby | |
Eddie Bracken als Barney Waters | |
Betty Hutton als Bessie Dale | |
Leif Erickson als Jake | |
Betty Jane Rhodes als Diana Golden | |
Barbara Britton als Eileen Wright | |
Cass Daley als Cissie | |
Jimmy Dorsey als Jimmy Dorsey Orchestra Leader | |
Gil Lamb als Spike | |
Jack Norton als Kellogg | |
Roy Atwell als Arthur Sidney | |
Robert Warwick als Admiral Wright | |
Jean Lorraine als Dance Specialty (as Lorraine and Rognan) | |
Roy Rognan als Dance Specialty (as Lorraine and Rognan) | |
Bob Eberly als Dorsey Band Vocalist | |
Helen O'Connell als Dorsey Band Vocalist | |
Fred Aldrich als Bouncer at Brawl | |
Stanley Andrews als Lt. Commander | |
Harry Barris als Pee Wee | |
Karin Booth als Hostess | |
Ralph Brooks als Swingland Patron | |
Rod Cameron als 'Texas' - Sailor | |
George M. Carleton als Judge | |
Jack Chapin als Sailor | |
Chester Clute als Justice of the Peace | |
James Conaty als Courtroom Spectator | |
Hal K. Dawson als Bert | |
Carla Diego als Specialty Dancer (uncredited) | |
Laurie Douglas als Hostess | |
Jimmie Dundee als Bill - Sailor | |
Fred Graham als Sailor | |
Lynda Grey als Hostess | |
Eddie Hall als Sailor in Third Row Behind Casey (uncredited) | |
Barbara Kent als Hostess | |
Donald Kerr als Sailor Herb | |
Louise La Planche als Hostess | |
Lyle Latell als Drunk Harassing the Countess | |
Teala Loring als Hostess | |
James Millican als Sailor | |
Boyd 'Red' Morgan als Sailor | |
Joe Ploski als Sailor in Boat | |
Rebel Randall als Hostess | |
Suzanne Ridgway als Backstage Girl | |
Ronald R. Rondell als Swingland Patron | |
Phyllis Ruth als Hazel | |
Fred Santley als Waiter | |
Jeffrey Sayre als Sailor | |
Oscar Smith als Valet | |
Jack Stoney als Bouncer at Brawl | |
Elinor Troy als Hostess | |
Archie Twitchell als Petty Officer | |
Alice Weaver als Hostess | |
Pat West als Bartender | |
Charles Williams als Photographer | |
Matt Willis als Sailor | |
Dave Willock als Sailor |
Walter DeLeon | Screenplay |
Ralph Spence | Screenplay |
Leo Shuken | Original Music Composer |
Victor Young | Original Music Composer |
Monte Brice | Story |
Sid Silvers | Screenplay |
J. Walter Ruben | Story |
Charles Robinson | Theatre Play |
Kenyon Nicholson | Theatre Play |
Victor Schertzinger | Director |
Paul Weatherwax | Editor |
Edith Head | Costume Design |
Ernst Fegté | Art Direction |
Wally Westmore | Makeup Artist |
William C. Mellor | Director of Photography |
Hans Dreier | Art Direction |
Paul Jones | Associate Producer |
Arthur Franklin | Music Consultant |
Jack Donohue | Choreographer |
Ray Moyer | Set Decoration |
A. E. Freudeman | Set Decoration |
Richard Olson | Sound Recordist |
Earl S. Hayman | Sound Recordist |
Hal Walker | Assistant Director |