Rafe Spall als Luke | |
Arsher Ali als Phil | |
Robert James-Collier als Hutch | |
Sam Troughton als Dom | |
Paul Reid als Robert | |
Matthew Needham als Junkie | |
Jacob James Beswick als Fiend | |
Maria Erwolter als The Host | |
Hilary Reeves als The Curate | |
Peter Liddell als The Logger | |
Francesca Mula als The Witch | |
Kerri McLean als Gayle | |
Gheorghe Mezei als Parishioner | |
Adriana Macsut als Parishioner | |
Constantin Codrea als Parishioner | |
Zane Jarcu als Shop Keeper |
Richard Holmes | Producer |
Andy Serkis | Producer |
Julie Harkin | Casting |
Joe Barton | Writer |
Adam Nevill | Novel |
Jonathan Cavendish | Producer |
Mark Towns | Editor |
Patricia Poienaru | Line Producer |
Adrian Curelea | Production Design |
David Bruckner | Director |
Ana Ioneci | Costume Design |
Mihai Busuioc | Unit Production Manager |
Katie Bullock-Webster | Post Production Supervisor |
Teo Bostanica | Unit Manager |
Dinica Tiberiu | Set Dresser |
Ciprian Dumitrașcu | Stunt Coordinator |
Catalin Ciobanu | Electrician |
Valeriu Chiran | Third Assistant Director |
Nick Allder | Special Effects Supervisor |
Florin Niculae | Gaffer |
Delmi Thomas | Second Assistant Director |
Dana Boghean-Melconian | Production Coordinator |
Paul Elman | First Assistant Editor |
Stephen Nixon | Visual Effects Producer |
Katie Shahrokh | Post-Production Manager |
Vlad Cioplea | Still Photographer |
Butiseaca Florin | Scenic Artist |
Cristian Baluta | Leadman |
Ron Karkoska | Special Effects |
Dominic Gibbs | Supervising Sound Editor |
Adi Handac | Property Master |
Marius Emil Stanescu | Sound Mixer |
Luke Gentry | Sound Effects Editor |
Florin Gavrila | Set Dressing Artist |
Thora Woodward | Assistant Editor |
Bogdan Stanciu | Steadicam Operator |
Andra Barbuica | Script Supervisor |
Andy Fraser | Lead Animator |
Bogdan Stanciu | Camera Operator |
Liam Lock | First Assistant Director |
Radu Marinescu | Key Grip |
Ben Meechan | Sound Designer |
Ron Ames | Producer |
Ben Lovett | Original Music Composer |
Phil Robertson | Executive Producer |
Xavier Marchand | Executive Producer |
Patricia Poienaru | Co-Producer |
Will Tennant | Executive Producer |
Raluca Tataru | Set Costumer |
Elisa Scubla | Researcher |
Lidia Ivanov | Hair Designer |
Kim Honeyman | Digital Intermediate |
Keith Thompson | Creature Design |
Domnica Circiumaru | Casting |
Catalin Voinea | Drone Operator |
Catalin Chiorean | Electrician |
Adam Horley | Dialogue Editor |
Marcu Ion | Electrician |
Elena Nastasia Mateiu | Makeup Designer |
Lupsa Armand | Rigging Gaffer |
Andrew Shulkind | Director of Photography |
Peter Burgis | Foley |
Zoe Freed | Foley |
Jemma Riley-Tolch | Foley Editor |
Thora Woodward | First Assistant Editor |
Parpala Mara | Makeup Artist |
Marius Florian | Stunt Double |
Mihai Ionita | Stunt Double |
James Gregory | ADR Mixer |
Teddy Cavendish | Still Photographer |
Mihnea Bogos | Boom Operator |
Alexandru Durac | Camera Operator |
Steve Neal | Sound Re-Recording Mixer |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Diana Ghinea | Art Direction |
Florin Ion | Best Boy Grip |
Cristian Dragos | First Assistant Camera |
Matt Watson | Colorist |
Gina Calin | Set Decoration |
Zoe Cooper | Special Effects Makeup Artist |
Zoe Cooper | Special Effects |