Kevin Sorbo als Nick Prescott | |
Yvette Nipar als Agent Kate Jensen | |
A.J. Buckley als Harvey Morris | |
Bentley Mitchum als Walter Morris | |
Marc Macaulay als Herb Sherman | |
Dell Johnson als Hap Worrell | |
Gail Cronauer als Emma Prescott | |
Richard Dillard als Charlie Prescott | |
Brad Leland als Mitch | |
Jennifer Sipes als Crystal Martin | |
Todd Terry als Lou Dowdy | |
Jerry Cotton als Traxell Byrne | |
David Frye als Howie | |
Haley Ramm als Samantha Jensen | |
John S. Davies als Det. Pete Michaels | |
Richard Nance als Frank Boggs | |
Mike Kirton als Jimmy | |
Cord Newman als Steve | |
Matthew Posey als Otis | |
Charles Baker als Nate | |
Craig Erickson als Jack Simms | |
Robert Paschall Jr. als Deputy Doyle | |
Vince Davis als Dan Moses | |
Grant James als Verlyn Harper | |
Que Reed als Reporter | |
Lance Jay als Tanker Driver |
Toni Cobb Brock | Casting Director |
Michael Lloyd | Music Supervisor |
David Wurst | Original Music Composer |
Eric Wurst | Original Music Composer |
Sabrina Winningham | Costume Designer |
Vanick Moradian | Editor |
Chris Henry | Production Design |
Jas Shelton | Director of Photography |
Jim Burke | Executive Producer |
Tripp Reed | Executive Producer |
Andrew Stevens | Producer |
Brian Strasmann | Writer |
Tripp Reed | Director |
Mike Kirton | Stunt Coordinator |
Bryon Weiss | Stunt Double |
Douglas Bruce | Line Producer |
Beth Jasper | Line Producer |
Beth Jasper | Unit Production Manager |
Douglas Bruce | Unit Production Manager |
John Stecenko | First Assistant Director |
Scott Meyers | Second Assistant Director |
Brock Cravy | Second Assistant Director |
Jeff Guerrero | Second Assistant Director |
Peter Simonite | "A" Camera Operator |
Kevin Boyle | First Assistant "A" Camera |
Michael Wolfele | Second Assistant "A" Camera |
Todd Cambell | "B" Camera Operator |
Matthew King | First Assistant "B" Camera |
Michelle Young | Set Decoration |
Derek Abernathy | Leadman |
Dana Miller | On Set Dresser |
Mitzie Corbin | Costume Supervisor |
Susan Mayes | Set Costumer |
Ron Berkeley | Key Makeup Artist |
Fred Lackey III | Key Hair Stylist |
Becki Drake | Makeup & Hair Assistant |
Everett Byrom III | Special Effects Supervisor |
Saul Sanchez | Special Effects |
Leslie Kolter | Special Effects |
Stan Gilbert | Special Effects |
Mike Wilkes | Special Effects |
Richard Huggins | Special Effects |
Brad Harper | Sound Mixer |
Lesa Foust | Boom Operator |
Annie Hedgpeth | Casting Associate |
Debi Michaelis | Extras Casting |
Seth Copeland | Extras Casting Assistant |
Dee Evans | Production Coordinator |
Ashlee Vann | Assistant Production Coordinator |
Renee Marsella | Second Assistant Production Coordinator |
Tony Griffin | Additional Second Assistant Director |
Doug Silver | Additional Second Assistant Director |
Zach Fay | Post Production Supervisor |
Tripp Reed | Additional Editor |
Darrel Drinkard | Assistant Editor |
Joshua Hurst | Visual Effects Supervisor |
Harry E. Snodgrass | Sound Designer |
Carlos Ramirez | Dialogue Editor |
Jason Freedman | Foley Artist |
David Scharf | Foley Artist |
Chris Julian | Foley Artist |
C.J. Irwin | Foley Artist |
Mark Linden | Sound Re-Recording Mixer |
Scott Roland | Special Effects |
Russell Towery | Stunts |
Tara A. Paul | Sound Re-Recording Mixer |