Emile Chérif als Carag | |
Lilli Falk als Holly | |
Johan von Ehrlich als Brandon | |
Sophie Lelenta als Lou | |
Oliver Masucci als Andrew Milling | |
Martina Gedeck als Lissa Clearwater | |
Hannah Herzsprung als Anna Ralston | |
Olivia Sinclair als Tikaani | |
Emil Bloch als Jeffrey | |
David Wurawa als Mr. Ellwood | |
Anton Noori als James Bridger | |
Lucas Gregorowicz als Donald Ralston | |
Eugen Bauder als Bill Brighteye | |
Lukas Spisser als Derek Helbert | |
Luna Arwen Krüger als Melody Ralston | |
Lewe Wagner als Nimble | |
Tamino Beba als Shadow | |
Samibah Straits als Wing | |
Laurin Hong als Cliff | |
Colin Ahlemeyer als Leroy | |
Finlay Hartinger als Dorian | |
Viv Lee Thomas als Bo | |
Johannes Degen als Marlon | |
Marem Lo als Berta | |
Birla Thüring als Viola | |
Tilda Schmidt-Schaller als Trudy | |
Cem Öztabakci als Theo Soderberg |
David Sandreuter | Writer |
Damián John Harper | Director |
Stefan Essl | Editor |
Anne Kathrin Dern | Music |
Katja Brandis | Book |
Patrizia Mincione Scharrnbeck | Production Accountant |
Francesco Mincione Scharrnbeck | Production Accountant |
Peter Krause | Director of Photography |
Max Zaher | Second Unit Director of Photography |
Raphael Domanski | Second Unit Director of Photography |
Martin Lippert | Steadicam Operator |
Thomas Schönbrunn | First Assistant Camera |
Ruben Thöndel | First Assistant "B" Camera |
Leonard Defner | First Assistant "A" Camera |
Maxim Mokil | Second Assistant "A" Camera |
Lisa Wunderlich | Second Assistant "B" Camera |
Tyzian Masik | Digital Imaging Technician |
Marc Reimann | Still Photographer |
Marco Nagel | Still Photographer |
Jacqueline Rietz | Casting Director |
Emrah Ertem | Casting Director |
Lea Agmon | Casting Assistant |
Katharina Forcher | Costume Designer |
Tongi Liu | Assistant Costume Designer |
Ildiko Okolicsanyi | Assistant Costume Designer |
Claudia Frank Machado | Costumer |
Rita Kröss | Costumer |
Magdalena Vögele | Costumer |
Laura Konrad-Heibei | Wardrobe Assistant |
Barbara Palomino Ruiz | Dresser |
Marc Kluge | First Assistant Director |
Caroline Howard | Crowd Assistant Director |
Dirka Pfab | Script Supervisor |
Mandy Szokol | Script Supervisor |
Janine Pajsert | Script Supervisor |
Luise Nitzsche | Additional Script Supervisor |
Joscha Jenneßen | Key Grip |
Karsten Kube | Key Grip |
Christopher Huck | Best Boy Grip |
Samuel Schenke | Best Boy Grip |
Marcel Beckmann | Grip |
Sven T. Haklik | Grip |
Isabel Cornel | Additional Grip |
Jonas Hoffmann | Drone Pilot |
Jonathan Rinn | Gaffer |
Martin Handrow | Gaffer |
Sascha Görlich | Best Boy Electric |
Cornelius Köster | Best Boy Electric |
Kim Ladas | Lighting Technician |
Benjamin Stach | Lighting Technician |
Timo Musar | Lighting Technician |
Christian Kuschmitz | Lighting Technician |
Alexander Martin | Lighting Technician |
Finn Gosch | Additional Lighting Technician |
Dietrich Schönherr | Additional Lighting Technician |
Jonas Hörning | Additional Lighting Technician |
Cikomo Paul | Additional Lighting Technician |
Falk Oettel | Additional Lighting Technician |
Finnian Gosch | Additional Lighting Technician |
Frank May | Additional Lighting Technician |
Leander Promberger | Additional Lighting Technician |
Leon Schasse de Araujo | Additional Lighting Technician |
Kuno Schlegelmilch | Makeup & Hair |
Birgit Neumaier | Makeup & Hair |
Kordula Ullmann | Makeup & Hair |
Carolin Dassel | Head of Production |
Corinna Mehner | Producer |
Maximilian Lange | Production Design |
Zita Pichler | Art Direction |
Sophie Lübben | Assistant Art Director |
Uli Tegetmeier | Set Decoration |
Andreas Seyfarth | Assistant Set Decoration |
Dagmar Wiggenhauser | Property Master |
Jo Wild | Standby Property Master |
Simon Empt | Set Dresser |
Max Schindler | Set Dresser |
Barbara Hartwich | Set Dresser |
Carola Raum | Art Department Coordinator |
Mathias Langwich | Standby Property Master |
Jörn Günther | Location Scout |
Ute Platzer | Location Scout |
Felix Schön | Construction Foreman |
Henne Hensold | Construction Foreman |
Alessio Nalesini | Painter |
Michael Nolan | Graphic Designer |
Barbara Dezasse | Graphic Designer |
Christoph Passek | Driver |
Malte Neumann | Driver |
Anja-Karina Richter | Line Producer |
Danielle Dilba | Production Coordinator |
Alexander Oberhofer | Assistant Production Manager |
Jannik Leibersperger | Assistant Production Manager |
Ben Ulrich | Assistant Production Manager |
Vincent Springel | Assistant Production Manager |
Simon Bogocz | Assistant Production Manager |
Katharina Beckel | Production Coordinator |
Melanie Maria Mosler | Production Coordinator |
Katrin Jud | Production Coordinator |
Paul Baumann | Unit Manager |
Philipp Dittrich | Unit Manager |
Nikolaus Gross | Location Manager |
Jörn Günther | Location Manager |
Siri Stattelmann | Travel Coordinator |
Ireen Bernhard | Unit Manager |
Oskar Kuchenmüller | Unit Manager |
Max Waldmann | Assistant Unit Manager |
Fabian Wallstein | Production Assistant |
Lina Lisann Theuer | Production Assistant |
Philipp Kaindl | Assistant Unit Manager |
Hannah Narcin | Assistant Unit Manager |
Julia Sonntag | Production Driver |
Michèl Kaffka | Driver |
Nina Chocholaty | Production Assistant |
Jan Weber-Rydlo | Set Runner |
Abraham Rodriguez | Translator |
Hjalti Bager-Jonathansson | Production Sound Mixer |
Manuel Krall | Boom Operator |
Raphael Domanski | Special Effects Technician |
Emilia Scherzer | Child Wrangler |
Alexander Oberhofer | Animal Coordinator |
Sascha Bauermeister | Animal Coordinator |