Wil Wheaton als Gordie Lachance | |
River Phoenix als Chris Chambers | |
Jerry O'Connell als Vern Tessio | |
Corey Feldman als Teddy Duchamp | |
Kiefer Sutherland als Ace Merrill | |
Casey Siemaszko als Billy Tessio | |
Gary Riley als Charlie Hogan | |
Bradley Gregg als Eyeball Chambers | |
Jason Oliver als Vince Desjardins | |
Marshall Bell als Mr. Lachance | |
Frances Lee McCain als Mrs. Lachance | |
Bruce Kirby als Mr. Quidacioluo | |
William Bronder als Milo Pressman | |
Scott Beach als Mayor Grundy | |
Richard Dreyfuss als The Writer | |
John Cusack als Denny Lachance | |
Madeleine Swift als Waitress | |
Popeye als Chopper | |
Geanette Bobst als Mayor's Wife | |
Art Burke als Principal Wiggins | |
Matt Williams als Bob Cormier | |
Andy Lindberg als Lardass Hogan | |
Dick Durock als Bill Travis | |
O.B. Babbs als Lardass Heckler #1 | |
Charlie Owens als Lardass Heckler #2 | |
Kenneth Hodges als Donelley Twin | |
John Hodges als Donelley Twin | |
Susan Thorpe als Fat Lady | |
Korey Scott Pollard als Moke | |
Rick Elliott als Jack Mudgett | |
Kent W. Luttrell als Ray Brower | |
Chance Quinn als Gordon's Son | |
Jason Naylor als Gordon's Son's Friend |
Rob Reiner | Director |
Thomas Del Ruth | Director of Photography |
Robert Leighton | Editor |
Raynold Gideon | Screenplay |
Bruce A. Evans | Screenplay |
Stephen King | Novel |
Bruce A. Evans | Producer |
Raynold Gideon | Producer |
Andrew Scheinman | Producer |
Jack Nitzsche | Original Music Composer |
Janet Hirshenson | Casting |
J. Dennis Washington | Production Design |
Richard D. Kent | Set Decoration |
Jane Jenkins | Casting |
Terry Lynn Allen | Sound Editor |
Lorna Anderson | Sound Editor |
Steve Nicolaides | Production Manager |
Irby Smith | First Assistant Director |
Jim Behnke | Second Assistant Director |
Jeffrey Stott | Production Supervisor |
Carol D. Bonnefil | Additional Second Assistant Director |
Sue Moore | Costume Supervisor |
Gary B. Kibbe | Camera Operator |
Craig Denault | Camera Operator |
Buzz Feitshans IV | Assistant Camera |
Michael G. Riba | Assistant Camera |
Jon L. Kunkel | Assistant Camera |
Christopher Ishii | Assistant Camera |
Brenda Meyers-Ballard | Leadman |
Danny Buck | Gaffer |
Sherman Fulton | Electrician |
Gerald A. King | Best Boy Grip |
David L. Merrill | Dolly Grip |
Antonio V. Garrido | Grip |
Jack Glenn | Grip |
Russell Goble | Property Master |
Faye Brenner | Script Supervisor |
Robert Eber | Sound Mixer |
Douglas B. Arnold | Boom Operator |
Cheri Ruff | Hairstylist |
Monty Westmore | Makeup Artist |
Rick Barker | Stunt Coordinator |
Adam Weiss | Assistant Editor |
Mallory Gottlieb | Assistant Editor |
Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Randy Kelley | Sound Editor |
Dan M. Rich | Sound Editor |
Joe Gilbert | Assistant Sound Editor |
Amy Vincent | Assistant Sound Editor |
Stan Gilbert | ADR Editor |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Rick Ash | Foley Artist |
Jeff Carson | Music Editor |
Celest Ray | Music Supervisor |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
K. Lenna Katich | Production Accountant |
Elizabeth Galloway | Production Coordinator |
Peter Benoit | Unit Publicist |
Bruce Birmelin | Still Photographer |
Tim Roslan | Transportation Coordinator |
Rick Mercier | Transportation Captain |
Helen Mercier | Transportation Co-Captain |
Rick Barker | Stunts |
Jerry Brutsche | Stunts |
Jack Carpenter | Stunts |
Brian R. Carson | Stunts |
Doc D. Charbonneau | Stunts |
Gary Cox | Stunts |
Sherry Peterson | Stunts |
Rick Seaman | Stunts |
Monty L. Simons | Stunts |
Rick Thompson | Special Effects |
Henry Millar | Special Effects |
Tom Ajar | Projection |
Michael Hirshenson | Casting Associate |
Darrell Huntsman | Greensman |
Terry Hager | Color Timer |
Donah Bassett | Negative Cutter |
Harvey Keith | Stunts |