Elijah Wood als #9 (voice) | |
Christopher Plummer als #1 (voice) | |
Martin Landau als #2 (voice) | |
John C. Reilly als #5 (voice) | |
Crispin Glover als #6 (voice) | |
Jennifer Connelly als #7 (voice) | |
Fred Tatasciore als #8 / Radio Announcer (voice) | |
Alan Oppenheimer als Scientist (voice) | |
Tom Kane als Dictator (voice) | |
Helen Wilson als Newscaster (voice) |
Giles Keyte | Still Photographer |
Тимур Бекмамбетов | Producer |
Shane Acker | Director |
Shane Acker | Screenplay |
Dana Ginsburg | Producer |
Fred Warter | Production Design |
Tim Burton | Producer |
Mindy Marin | Casting |
Robert St. Pierre | Production Design |
Christophe Vacher | Art Direction |
Pamela Pettler | Screenplay |
Jinko Gotoh | Producer |
Marci Levine | Producer |
Mary Clayton | Producer |
Jim Lemley | Producer |
Nick Kenway | Editor |
Daryl Graham | Supervising Animator |
Shie Rozow | Music Editor |
Franck Louis-Marie | Set Designer |
Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Will Files | Supervising Sound Editor |
Tod Raymond Baudais | CG Supervisor |
Jeff Bell | Visual Effects Supervisor |
Morgan Ginsberg | Supervising Animator |
David Chow | Set Designer |
Kristin Solid | Supervising Animator |
Ambroise Gayet | Location Manager |
David Baas | Animation Manager |
Will Files | Sound Designer |
Joe Ksander | Animation Director |
Ken Duncan | Supervising Animator |
Jun Falkenstein | Storyboard |
Pierre Lorenzi | Art Department Manager |
Paul Brizzi | Storyboard |
Angelo Libutti | Storyboard |
Mark Nelson | Visual Development |
Nathan Chew | Storyboard |
Aaron Clark | Storyboard |
Stephan Franck | Storyboard |
Regis Camargo | Storyboard |
Troy Quane | Storyboard |
Michael Verano | Art Department Coordinator |
Cal Brunker | Storyboard |
Kevin Altieri | Storyboard |
Gaëtan Brizzi | Storyboard |
George Hull | Visual Development |
Harold Parker | First Assistant Editor |
Marie-Eve Tetrault | Layout |
Musa Brooker | Production Intern |
Mike Dharney | Animation |
Ronald G. Roumas | Sound Recordist |
Rob Silvestri | Animation |
Sebastien Bruneau | Animation |
Stephane Mangin | Animation |
Jeong Won Cho | Visual Effects |
Matthew Voynovich | Assistant Production Manager |
Michelle Lopes | Production Intern |
Lynn Hobson | Additional Editing |
Lilian Eche | Associate Producer |
Kevin R. Adams | Art Direction |
Alan Kennedy | Post Production Supervisor |
Vanessa Arsen | Animation |
Rob Gennings | Animation |
Barbara Foerster | Assistant Production Manager |
Harry Muller | Color Timer |
Graham Moloy | Associate Producer |
Kevin R. Adams | Director of Photography |
Scott Johnston | Animation |
Praveen Nadaraju | Animation |
Ian Spriggs | Modeling |
Yiqun Chen | Visual Effects |
Solenn Colas | Post-Production Manager |
Drew Adams | Animation |
Patrice Berube | Animation |
Aaron Kirby | Animation |
Danny Testani | Animation |
Ed Wou | Animation |
William M. Steinberg | First Assistant Editor |
Derek Gowland | Animation |
Gerald Clevy | Lead Animator |
Ruben Salazar | Digital Compositors |
Charlie Bonifacio | Supervising Animator |
Dave Muscat | Digital Intermediate |
Pierre Urbain | Associate Producer |
Aurélien Predal | Animation |
Susan Sullivan | Assistant Production Manager |
Jessica M. Broughton | Script Coordinator |
Kevin Labanowich | Animation |
Archie Villaverde | Animation |
Marc Souliere | Modeling |
Hubert Maston | CG Supervisor |
Mark Bodanis | Technical Supervisor |
Matvey Shatz | Post Production Consulting |
Nev Bezaire | Animation |
Mary Bekiaris | Animation |
Jean Lin | Animation |
Benjamin Su | Animation |
Guido Muzzarelli | Animation |
Sue Hyunsook Shim | Animation |
Eric Stinnissen | Animation |
Oskar Urretabizkaia | Animation |
Jason McKenzie | Assistant Production Manager |
Emmanuel Vergne | Lead Animator |
Lisa Griffin | Assistant Production Manager |
Stephen Schirle | Painter |
Daniel Sperry | Dolby Consultant |
Alan Rogers | Animation |
Jeff Goessinger | Post Production Assistant |
Mhairi Kerr | Assistant Editor |
Mike Chaffe | Animation |
Justin Lewis | Animation |
Jesse Lickman | Animation |
Nadir Benhassaine | Assistant Production Manager |
Ruben Salazar | Lighting Artist |
Adam Beck | Supervising Animator |
Richard Chen | Production Design |
Michael Kitchen | Animation |
Brendan Beesley | Animation |
Neil Yamamoto | Visual Effects Technical Director |
Boogab Youn | Compositors |
Gregor Hutchison | Post Production Supervisor |
Daisy Yu Chuan Lin | Production Intern |
Rosie Server | Editorial Coordinator |
Marc-André Baron | Animation |
Patrick Giusiano | Animation |
Ho Moon | Animation |
Fabrice Senia | Animation |
Allison Gardner | Assistant Production Manager |
Sergei Gratchev | Legal Services |
Yuriy Korchuganov | Legal Services |
Shih-Ting Hung | Production Intern |
Glen Yu | Systems Administrators & Support |
Yon Van Kline | Assistant Editor |
Tom Judd | Animation |
Alexander K. Lee | Animation |
Ekaterina Ermakova | Legal Services |
Patricia Kavanaugh | Production Intern |
Gilad Carmel | First Assistant Editor |
Larry Winer | ADR & Dubbing |
Bruce White | Musician |
Dahlia Wilde | Researcher |
Zebulon Pike | Lighting Artist |
Russell Scott | Casting Associate |
Kyung Hoon Woo | Lighting Artist |
Ben Urquhart | Executive In Charge Of Post Production |
Alexandra Gunter | Production Manager |
Lisa M. Poole | Production Manager |
Jamie Minett | Lighting Artist |
David Mitrovic | Lighting Artist |
Laurent Solignac | Lighting Artist |
Boogab Youn | Lighting Artist |
Carlos Sotolongo | ADR & Dubbing |
Gavin Greenaway | Conductor |
Jana Vance | Foley |
Steve Mair | Musician |
Casey Stone | Scoring Mixer |
Mark Berrow | Musician |
Inna Itkin | Lighting Artist |
Iain McLuckie | Rigging Supervisor |
Pete Horner | Sound Effects Editor |
Kang Sub Lee | Lighting Artist |
Tracy Lefler | Assistant Production Manager |
Joel MacDonald | Production Coordinator |
Keren Kurtz | Lighting Artist |
Benjamin Gilberg | Production Manager |
Adam Garner | First Assistant Editor |
David Gerson | Executive In Charge Of Production |
Jessica Meunier | Production Coordinator |
Catherine A. Jones | Production Manager |
Ryan Quaglia | Lighting Artist |
Buzz Koenig | Executive In Charge Of Production |
Emily Rice | Production Accountant |
Chris DiGiovanni | Production Manager |
JJ Lee | Orchestrator |
Kara Lipson | Casting Associate |
Pascal Garneau | Foley Editor |
Maybo Chiu | Production Coordinator |
So Hyeon Lee | Lighting Artist |
Robert Dale | Lighting Artist |
Ben Tillmann | Lighting Artist |
Mary Bills | Assistant Production Manager |
Luke De Souza | Lighting Artist |
Deborah Lurie | Original Music Composer |
Jill Purdy | Dialogue Editor |
Clint Smith | Sound Recordist |
Nathan Nance | Sound Mix Technician |
Alex Hillkurtz | Storyboard Artist |
Tom De Rosier | Storyboard Artist |
Warren Leonhardt | Storyboard Artist |
Gilad Carmel | Editorial Staff |
Danny Elfman | Songs |
Jeremy Bowker | Assistant Sound Designer |
Luke Dunn Gielmuda | Sound Effects Editor |
Dennie Thorpe | Foley |
Frank Rinella | Foley Mixer |
Sean England | Foley Mixer |