Joan Cusack als Debbie Jellinsky | |
Raúl Juliá als Gomez Addams | |
Christopher Lloyd als Uncle Fester Addams | |
Christina Ricci als Wednesday Addams | |
Anjelica Huston als Morticia Addams | |
Jimmy Workman als Pugsley Addams | |
David Krumholtz als Joel Glicker | |
Peter MacNicol als Gary Granger | |
Christine Baranski als Becky Martin-Granger | |
Carel Struycken als Lurch | |
Carol Kane als Granny | |
Christopher Hart als Thing | |
Dana Ivey als Margaret Addams | |
Kaitlyn Hooper als Pubert Addams | |
Kristen Hooper als Pubert Addams | |
Mercedes McNab als Amanda Buckman | |
Sam McMurray als Don Buckman | |
Harriet Sansom Harris als Ellen Buckman | |
Julie Halston als Mrs. Glicker | |
Barry Sonnenfeld als Mr. Glicker | |
Nathan Lane als Desk Sergeant | |
John Franklin als Cousin Itt | |
Charles Busch als Countess Cousin Aphasia du Berry | |
Laura Esterman als Cousin Ophelia | |
Maureen Sue Levin als Flora Amor | |
Darlene Levin als Fauna Amor | |
Carol Hankins als Dementia | |
Steven M. Martin als Donald | |
Douglas Brian Martin als Dexter | |
Ryan Holihan als Lumpy Addams | |
Lois de Banzie als Delivery Nurse | |
Vickilyn Reynolds als Forceps Nurse | |
Cynthia Nixon als Heather | |
Eyde Byrde als Mrs. Montgomery | |
David Hyde Pierce als Delivery Room Doctor | |
Andreana Weiner als Obnoxious Girl | |
Peter Graves als Host | |
Rick Scarry als Lawyer | |
Monet Mazur als Flirting Woman | |
Francis Coady als Flirting Man | |
Ian Abercrombie als Driver | |
Chris Ellis als Moving Man | |
Camille Saviola als Concetta | |
Zack Phifer als Passport Clerk | |
Tony Shalhoub als Jorge | |
Jeffrey Van Hoose als Irwin | |
Micah Winkelspecht als Mordecai | |
Matthew Beebe als Wheelchair Camper | |
Kristy Shirvani als Consuela | |
Jamie Gordon als Esther | |
Micah Hata als Yang | |
Joey Wilcots als Jamal | |
Jason Fife als Camper #1 | |
Karl David-Djerf als Camper #2 | |
Haley Peel als Young Debbie | |
Cheryl Chase als Pubert (voice) | |
Matthew Bartilson als Dancing Camper (uncredited) | |
Adena Bjork als Girl Camper (uncredited) | |
Alex Gaona als Indian Boy (uncredited) | |
Nichole McAuley als Snobby Mom (uncredited) | |
Zack Milan als Singing Sailor (uncredited) | |
Rob Sanchez als Sailor (uncredited) | |
Lenny Wilson als Extra (uncredited) |
Barry Sonnenfeld | Director |
Paul Rudnick | Scenario Writer |
David Nicksay | Executive Producer |
Susan Ringo | Executive Producer |
Scott Rudin | Producer |
Marc Shaiman | Original Music Composer |
Donald Peterman | Director of Photography |
Jim Miller | Editor |
Arthur Schmidt | Editor |
David Rubin | Casting |
Ken Adam | Production Design |
William J. Durrell Jr. | Art Direction |
Charles Addams | Characters |
Paul Rudnick | Screenplay |
Marvin March | Set Decoration |
Theoni V. Aldredge | Costume Design |
Fred C. Blau Jr. | Makeup Artist |
Fern Buchner | Makeup Artist |
D. Scott Easton | Production Manager |
Michael Tadross | Production Executive |
Fred Apolito | Art Department Assistant |
Lauren Cory | Art Department Manager |
Bob Baron | Sound Mixer |
Cecelia Hall | Sound Supervisor |
Joni Avery | Stunts |
Mickey Cassidy | Stunts |
Richie Gaona | Stunts |
Patricia Tallman | Stunts |
D. Scott Easton | Unit Production Manager |
Burtt Harris | First Assistant Director |
Mark McGann | First Assistant Director |
Ian Woolf | Second Assistant Director |
Ralph Sall | Music Supervisor |
David E. Diano | Camera Operator |
Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
James M. McCann | Boom Operator |
Judi Townsend | Script Supervisor |
Hugo Cortina | Chief Lighting Technician |
Michael W. Blymyer | Assistant Chief Lighting Technician |
Francis X. Valdez III | Assistant Chief Lighting Technician |
Calvin Sterry | First Company Grip |
Donald L. Hartley | Dolly Grip |
Kim Santantonio | Hairstylist |
Susan Schuler-Page | Hairstylist |
Linda Matthews | Costume Supervisor |
Mitchell Ray Kenney | Costumer |
Nava R. Sadan | Costumer |
Kelly Porter (costumer) | Costumer |
Emily Ferry | Property Master |
Mychael Bates | Assistant Property Master |
Joy Taylor | Assistant Property Master |
Ken Pepiot | Special Effects Coordinator |
Albert Delgado | Special Effects Supervisor |
Gary L. Karas | Special Effects |
Scott Forbes | Special Effects |
Jeff Pepiot | Special Effects |
Karen Rasch | First Assistant Editor |
Carin-Anne Strohmaier | First Assistant Editor |
Jeremiah O'Driscoll | Assistant Editor |
Scott Stambler | Music Editor |
Nancy Fogarty | Music Editor |
Joseph A. Ippolito | Supervising Sound Editor |
Beth Sterner | Supervising Sound Editor |
Suhail Kafity | Sound Effects Editor |
Steve Mann | Sound Effects Editor |
Frank Howard | Sound Effects Editor |
Noah Blough | Sound Effects Editor |
Juno J. Ellis | Supervising ADR Editor |
Thomas W. Small | Assistant Sound Editor |
Anne Couk | Assistant Sound Editor |
Bob Baron | ADR Mixer |
Sarah Monat | Foley Artist |
Robin Harlan | Foley Artist |
Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Greg P. Russell | Sound Re-Recording Mixer |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Boyle | Scoring Mixer |
Susan Towner | Production Accountant |
Kathy Orloff | Publicist |
Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Jim Ondrejko | Construction Coordinator |
Randy Peters | Transportation Coordinator |
Candace Wells | Transportation Captain |
Rhona Gordon | Studio Teacher |
Bob Putynkowski | Color Timer |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Douglas Greenfield | Dolby Consultant |
Pablo Ferro | Title Designer |
Daril Alder | Leadman |
Charles William Breen | Assistant Art Director |
John Leimanis | Assistant Art Director |
Lauren Cory | Assistant Art Director |
Jay Peterman | First Assistant Camera |
Brad Peterman | Second Assistant Camera |
Peter F. Kurland | Sound Mixer |
Adam Shankman | Choreographer |
Katherine James | Makeup Artist |
Cheri Minns | Makeup Artist |
Gerald Quist | Makeup Artist |